Zprávy / Festivalové

Hradby Samoty pod maskou skutečnosti

Hradby Samoty pod maskou skutečnosti

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.06.2023

Multižánrový festival Hradby Samoty zve srdečně na svůj symbolický 12. ročník - ročník završení, ukončení jedné obrátky cyklu, putování slunce i cesty skrze formy, situace a přesahy. Oproti minulému roku, jehož výraznou náplní bylo vytvoření specifické mytologicko-snové reality uprostřed skutečného světa se letošní ročník, přes své ústřední téma masek jakožto objektu artikulace vztahů a skrytých obsahů, posouvá hlouběji do porozumění onomu světu, do rozkrytí jeho zákoutí a umožní tak návštěvníkům stát se průzkumníky i průvodci třemi dny zážitků, hudby, performancí, výstav a workshopů. Zámek Jablonica, jen kousek od hranic s Českou republikou, se tak na jeden prodloužený víkend od 13. do 15. července 2023 stane místem přechodu do říše hraničních audiovizuálních zkušeností, letos ještě více zaměřených na stírání hranic mezi divákem, performerem a spolutvůrcem náplně festivalu.


Od svých počátků v roce 2010 urazily Hradby Samoty značnou vzdálenost od neobvyklého setkání příznivců industriálně/ambientní a avantgardní metalové hudby až do těžko definovatelného, avšak svébytného setkání - téměř až alchymistického amalgámu zvuku, výtvarna, videa a prostorových objektů, to vše podtrženo důrazem na poznání a péči o konkrétní, většinou nehezky zanedbanou, přesto státem chráněnou památku. Na kořeny festivalu a jeho původní “obyvatelstvo” samozřejmě každý rok upozorňují hudební tělesa ze Střední i vzdálenější Evropy a nejinak je tomu i letos v podobě věrozvěstů apokalyptického folku Spiritual Front, neuchopitelného italského experimentátora Mare di Dirac, či lokálních úderek BBYB, po 27 letech zreformovaných Ptao nebo pouze občasně naživo vystupující polské elektronické těleso T'ien Lai, či RSS B0YS. Kdo ovšem jezdí na Hradby Samoty pravidelně, tak již zcela jistě tuší, že hudební program je v posledních letech už jen sice důležitou, ale přesto jen částí mnohem většího a komplexního zážitku a nejinak tomu bude i v letošním roce.

Ústředním tématem, jak už jsme napsali výše jsou masky a právě kolem masek se bude pohybovat celá letošní mezní zkušenost Hradeb Samoty. Ať už to budou speciálné performance Fera Királyho a Evy Vozárové I am sitting in a room jakožto pocta Alvinu Lucierovi, korejská performerka Jena Jang s Ivanou M. Hollou, Kristýna Hrevušová, která zapojí do svého tématu dekonstrukce lidské identity i festivalové publikum, pro které naopak Lorenzo Abattoir vytvoří unikátní A/V prostorovou instalaci. Vyjma umělců s akademickým zázemím, studentů a absolventů renomovaných ateliérů, se na festivalu setkáte i s výstavami výtvarného umění, kostýmu, makeupu, video instalací, fotografií, slam poetry či nejrůznějšími formami živého čtení. Tvůrčí prostředí pak budete moci nasát v několika workshopech zaměřených letos krom výroby masek i na angažované vyšívání a příbuzné formy.

Těšit se můžete i na premiérová vystoupení projektů, které v našich končinách dosud neměly tu čest, jako jsou např. rytmicky industriálni litevci Karkasas, okultně hluková až diskotéková Mala Herba, ale i na stálice tuzemské scény, jako Arabian Family Payback s Blind Ruler Cursed Land, české melancholické synth čaroděje LOFN, Jana Krumla a Wilhelma Grasslicha jako Medical Cabinet či nové objevy Xces, Kodiky, Boh Vajec a Sklobeton a mnohé další.

Claude Levi Strauss kdysi vykládal masky jakožto naplnění či realizaci vztahů a oživení mytologických příběhů - chápal je jako jazykové a gestické kódy umožňující hlubší pochopení specifické reality skryté za mytologickou tradicí a právě tímto způsobem nám letos masky pomohou pochopit naše vlastní místo a náš životní moment uprostřed fikčních světů Hradeb Samoty. Minulý rok jsme vás pozvali k nahlédnutí do říše divů, vytvořené v rámci jelšavského zámku, letos je to pozvání nikoliv pouze k nahlédnutí, ale ke třídennímu putování a prožívání, kdy se každý z vás bude moci stát součástí onoho věčně proměnlivého světa hudební a vizuální imaginace.

více o festivalu zde

Info

Hradby Samoty 2023
13.–⁠15. 7. 2023
Kaštieľ Jablonica, Slovensko
web festivalu

foto © Marco Soellner

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Pohode Peggy Gou

redakce 03.03.2024

Peggy sa stala rýchlo populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby.

Další jména našlapaného Meltu

redakce 02.03.2024

Podle ředitele festivalu Floriana Czoka chce Melt potvrdit svou pozici na německé festivalové scéně v představování off-popové a elektronické hudby.

Letošní ročník FAMUFESTu je jubilejní

redakce 02.03.2024

Festival nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland.

Jazzanova i Prago Union na Mladí ladí jazz Open air

redakce 01.03.2024

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům.

Sound festival promění opuštěnou pražskou halu v berlinský warehouse

redakce 29.02.2024

Prostor se během páteční noci promění ve středobod české techno komunity.

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace