Zprávy / Festivalové

Jazz Goes to Town v půlce října

Jazz Goes to Town v půlce října

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.09.2022

Hradec Králové ožije ve dnech od 11. až 15. října 2022 hudebním festivalem Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. Do Hradce dorazí zahrát více než sedmdesát hudebníků v jedenácti domácích i zahraničních kapelách, z nichž šest zažije svou českou premiéru.

více o festivalu zde

Hlavním lákadlem festivalu je sobotní program Songs připravený speciálně pro Jazz Goes to Town. Půjde o světovou premiéru kompozice legendárního skladatele a trumpetisty Michaela Mantlera. Kromě samotného autora ve skladbě jako sólista vystoupí i přední interpret soudobé hudby, Brit Gareth Davis a český 14členný ansámbl, který vznikl právě pro tuto příležitost. Poprvé v historii Mantler komponoval pro vokální ansámbl. Frontmanem kapely Kuu! je jeden z nejuznávanějších evropských jazzových bubeníků současnosti, Christian Lillinger. Netradiční kvartet Kuu! (zpěv, dvě kytary a bicí) v sobě mísí prvky punku, elektronické taneční hudby, rockové fusion a free jazzu.

V roce 2021 založili tři staří přátelé – hvězdy světové jazzové scény – kapelu s myšlenkou prozkoumat nové zvukové možnosti a vyjádřit rytmus a harmonii jiným způsobem, než byli do té doby zvyklí. Přestože se David Dorůžka, Piotr Wyleżol a Jeff Ballard znají již řadu let, poprvé se v tomto souboru setkali na jaře 2021, aby nahráli novou hudbu, na které se autorsky podíleli všichni tři hudebníci. Výsledek je zachycen na albu Andromeda’s Mystery (2022, Bivak Records). Jeff Ballard patří mezi největší jazzové bubeníky této doby, působil či působí v kapelách Brada Mehldaua, Kurta Rosenwinkela, Chicka Corey, Pata Methenyho a dalších. Été Large je třináctičlenný ansámbl pod vedením německé skladatelky a saxofonistky Luise Volkmann. Na koncertě představí hudbu ze svého druhého alba When the Birds Upraise Their Choir (2020, nWog Records). Na albu se mísí vlivy progresivního rocku, free-jazzu a avantgardní komorní hudby.


Ingebrigt Håker Flaten, norský basista a skladatel známý ze spolupráce takřka se všemi významnými free-jazzovými hudebníky na světě, přiveze svůj projekt (Exit) Knarr (2021, Grappa Musikkforlag). Tento hudební příběh si můžete představit jako odyseu v klasické vikingské lodi zvané „Knarr“. Dílo je rozděleno do šesti destinací na trase, která vzdává poctu různým lidem, hudbě a místům, jež autora formovaly. Okteto je složeno ze známých hudebníků skandinávské scény a představuje neuvěřitelnou smršť energie a emocí. Projekt norské saxofonistky Signe Emmeluth doplní koncertní večer s názvem Skandinávská noc. Její Amoeba je provokativní, dechberoucí a emocionálně poutavá hudba, která si získá každého. Kvartet v minulosti vydal již dvě alba, která byla oceněná nejen norskými kritiky: Polyp (2018, Øra Fonogram) a Chimaera (2019, Øra Fonogram). Další ze světových premiér na hradeckém festivalu představí již tradiční seskupení The Shape of Jazz to Come. Rezidenční projekt vybraných mladých umělců v průběhu festivalu společně vytvoří zcela nový repertoár. Letos poprvé se k českým hudebníkům přidá zahraniční umělec, a to skladatelka a saxofonistka Luise Volkmann.

Festival zahájí mezinárodní kvartet Tomáše Lišky, výrazného českého kontrabasisty, který působí mimo jiné např. v bluegrassové kapele Druhá tráva. Vyzrálá autorská hudba kvartetu Invisible World mísí prvky jazzu, komorní hudby a world-music z jihomořských a jihovýchodních oblastí našeho kontinentu. Jejich poslední album Hope (2020, Invisible Records) získalo cenu Anděl za nejlepší jazzové album roku.

Život a láska jsou témata, která rezonují v hudbě projektu Uthando. Spolupráce členů sedmičlenné kapely vznikla na podzim roku 2019 na základě silných přátelských vazeb. I to je důvod, proč se kapela v jazyce lidu Zulu zve Láska. Hudba Uthanda zřetelně ukazuje život s jeho patosem, tragédií, humorem i hloubkou a rozmanitostí, zkrátka se všemi aspekty, které muzikantům přijdou podstatné. Jejich debutové album Uthando vyšlo v loňském roce u vydavatelství Ma Records. Septet (dva zpěvy, housle, saxofon, kontrabas, piano, bicí) hraje kompozice všech svých členů. Originální pražský synkopický orchestr (OPSO) je přední český profesionální orchestr zabývající se autentickou interpretací raného amerického jazzu, blues a taneční hudby 20. let. Je považován za jeden ze stylově nejvěrnějších u nás. Koncert OPSO bude součástí vernisáže výstavy Četnické humoresky v Muzeu východních Čech.

Na závěr pátečního večera se posluchači mohou těšit na noční koncert skvělé české hardcore-freejazzové kapely Frisk. Hudba kapely připomíná vyloupení úhledné půjčovny kánoí. Někdo to nedělní říční místo vypáčil, vykradl, roztřískal, rozflákal. Stromky na břehu zlámané, zámek vysekaný sekyrou, všechny kánoe břichem vzhůru a děravé, úvazní sloupek vzpříčený, prkna pryč z vrutů – a mezi tím kusy pádel, kýble, lodní sedátka a mycí houby.

Info

Jazz Goes to Town
11.–15. 10. 2022
Hradec Králové⁠
web festivalu

foto © Cristina Marx

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace