Zprávy / Nové desky

Martin Kyšperský a Aleš Pilgr spolu hrají dvě dekády

Martin Kyšperský a Aleš Pilgr spolu hrají dvě dekády

redakce | Zprávy / Nové desky | 18.10.2022

Dvacetiletou aktivní spolupráci oslaví dvojice Martin Kyšperský a Aleš Pilgr z kapely Květy společným albem Duo. Vyjde v pátek 4. listopadu u vydavatelství Polí5 a ohlašuje ho singl Basketbal.

Po oslavách dvaceti let kapely Květy, albem Květy Květy vydaným před dvěma lety, se pro Kyšperského i Pilgra jedná o další mezník jejich tvorby. „Na konci minulého roku jsem si uvědomil, že v Květech hrajeme už dvacet let s Alešem Pilgrem. Natočili jsme spolu i spoustu hudby pro jiné lidi, pro filmy, rozhlas a všelijaké projekty. S nikým v životě jsem nespolupracoval tak dlouho,“ říká Kyšperský, který na sebe v mezičase od poslední desky Květů upozornil také albem s projektem 29/2 anebo účinkováním ve filmu Marťanské lodě.

„Našli jsme v diáři dva týdny a průběžně se scházeli. Hráli jsme a nahrávali bez přípravy. V podstatě každý z nás popadl nástroj, na který v daný čas měl chuť a zahrál na něj, co ho v tu chvíli napadlo. Přesně takhle jsme dělali písničky, když jsme společně před dvaceti lety začínali hrát,“ upřesňuje Pilgr. „Já pak nad tím seděl a hledal v tom skrytý tvary písniček. Došlo nám, že tohle je nejvíc svobodný způsob společné tvorby a zároveň zkoušíme dosáhnout té nejvyšší mety, které jsme schopni: dělat jednoduché písničky, ve kterých sami pro sebe objevujeme nové hudební i textové postupy,“ dodává Kyšperský. Album ve studiu Jámor smíchal Kyšperského dlouhodobý spolupracovník Ondřej Ježek.

Desku Duo ohlašuje singl Basketbal, ke kterému Martin Kyšperský s Alešem Pilgrem a režisérem Jonášem Svobodou natočili klip. „Text písně shrnuje několik legračních traumat, které člověk zažívá, když měří přes dva metry a má kapelu pojmenovanou stejně jako jeden časopis,” přibližuje Kyšperský. „Klip ale tak doslovný není, vypráví příběh manželského páru, který z každodenní rutiny vytáhne až okamžik společného tance.” Partnerku Martina Kyšperského v klipu hraje spisovatelka a slamerka Anna Beata Háblová.


Album Duo vychází 4. listopadu 2022 u Polí5 na všech formátech: digitálně, na vinylu, kazetě i na CD. Zároveň s albem putuje do světa i větší brožura s texty a fotografiemi. Křest alba se chystá na 9. listopadu v brněnském Kabinetu múz a 3. prosince v pražském Café V lese. Release párty pro nejvěrnější fanoušky Kyšperský s Pilgrem připravují na 1. listopadu do pražské prodejny Rekomando.

Info

Kyšperský & Pilgr – Duo (Polí5, 2022)
Fb kapely Květy

Živě:
Květy + Alen + Duo
9. 11. 2022 20:00
Kabinet múz, Brno
Fb událost

Kyšperský & Pilgr
3. 12. 2022
Café V lese, Praha

foto © Emil Kyšperský

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ys: Když zlato tančí s odpadky

redakce 04.12.2023

Na scéně se objevila nová kapela, složená z Ivy Z a Orla, známého z kapel Planety či Prohra Praha.

sxilence vydává EP

redakce 03.12.2023

Ohledává svoji italsko-českou identitu a balancuje při tom na hraně rapu a zpěvu za doprovodu vlastních beatů.

Čtvrt na smrt vydali svou nejbarevnější desku

redakce 29.11.2023

Deska se tematicky zaobírá všemi možnými formami lásky.

st. Emmita vydala debutové EP

redakce 28.11.2023

st. Emmita skrz svoje sety prináša zmes alternatívnych elektronických žánrov.

Bludička Barbory Mochowé

redakce 23.11.2023

Barbora Mochowa na novém albu vyjevuje svůj fantazijní svět, kde se kromě jejího oblíbeného tématu vesmíru objevují také postavy z výtvarného umění.

Monika Šubrtová vydala album TOON

Dagmar Lauková Petrášová 22.11.2023

Zámerom bolo spraviť nahrávku, ktorá bude jemnejšia a zvukovo detailnejšia ako predošlá produkcia v duu Jamka, kde pôsobila spoločne s Danielom Kordíkom.

Samota plná lidí na nové desce The Smile

Tomáš Jančík 22.11.2023

Aktuální singl pracuje se ztraceným Thomem Yorkem v přehlceném městě plném rozmazaných obličejů a černobílou samotou plnou lidí.

B4 vydali VHS

redakce 20.11.2023

Potutelný humor a vnitřní smích se tu střídá s melancholií a pochechtáváním se nad stereotypy své generace.

Lukáš Oravec Quartet vydáva nový album a vyráža na turné

redakce 19.11.2023

Lukáš Oravec Quartet koncom minulého roku zamieril do štúdia s hosťom Jerrym Bergonzim.

Nové EP Daydream od Meowlau x Val

redakce 16.11.2023

Ikonického holuba vystriedalo drobné kuriatko, ktoré paradoxne odráža dospievanie projektu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace