Zprávy

Mighty Sounds a další slaví vítězství

Mighty Sounds a další slaví vítězství

redakce | Zprávy | 03.10.2015

Festival Mighty Sounds a spolu s ním i ostatní akce, které se konají pod širým nebem, slaví vítězství v boji proti nesmyslně nastaveným hlukovým limitům. Novela, která vyjímá hluk z jednorázových venkovních kulturních akcí z působnosti zákona o ochraně veřejného zdraví, byla po více než roce diskusí schválena.

Pro festival Mighty Sounds je to vítězství důležité, každoročně totiž dostával od Krajské hygienické stanice nestandardně vysoké pokuty za hluk, naposledy ve výši půl milionu korun (pokuta byla po odvolání snížena na 80 000,- Kč). Organizátoři se proto před časem spojili se všemi, kdo nesouhlasili s dosud nastavenými pravidly umožňujícími svévolné udělování pokut v likvidační výši, a sepsali petici, která se proti zákonu v jeho předchozí podobě ohrazovala. Tu podepsalo přes 17 000 lidí. Změnu zákona podporovali také odborníci na hlukovou problematiku. Festival také loni na podzim svolal diskusi s obyvateli Tábora, ve které se mu dostalo plné podpory jak od nich, tak od vedení města.


Na změně zákona má zásluhu poslanec Vít Kaňkovský, který připravil spolu s odborníky z Národní referenční laboratoře pro komunální hluk pozměňovací návrh, jenž byl přijat sněmovním zdravotním výborem a následně i na plénu Sněmovny. "Pevně věřím, že novela zákona, která nově dává pravomoc regulovat hluk z venkovních hudebních akcí městům a obcím, bude v praxi fungovat lépe, než dosavadní stav. Inspirovali jsme se podobným řešením z řady evropských zemí, kdy předpokládáme, že obce a města mají lepší přehled o konání hudebních akcí než hygienické stanice a dokážou nastavit ve svých obcích takové podmínky, aby se na jedné straně venkovní hudební akce mohly konat a na druhé straně aby zatížení obyvatel hlukem bylo únosné," říká Vít Kaňkovský.

Jeden z organizátorů festivalu Mighty Sounds, Vít Černík, pak komentuje současný stav, do kterého se hudební akce pod širým nebem s novým zněním zákona dostávají: "Je to pro nás pocit zadostiučinění, protože se tím vyhneme nepředvídatelným pokutám za něco, co není možné dodržet. Rád bych zdůraznil, že odborníci potvrzují, že jednorázová krátkodobá expozice hluku, který je způsoben hudební produkcí, nikoho na zdraví neohrožuje, může být pouze obtěžující. My se budeme snažit, abychom okolní občany obtěžovali co nejméně. Pro ročník 2016 budeme vyjednávat podmínky s městy Tábor a Sezimovo Ústí a doufáme v domluvu – s obcemi jsme v každoročním kontaktu tak jako tak."

Info

Mighty Sounds

www.facebook.com/mightysounds
www.mightysounds.cz

foto © Marek Švamberg

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Glory Affairs x Glück x Lunchmeat x Rare x Wrong present Till The Last

redakce 19.06.2024

Na třech stagích se představí jednadvacet hudebních projektů, které budou doprovázeny na míru šitým světelným designem.

Nový singl něco něco

redakce 19.06.2024

Čím déle to všechno dělají, tím více je to baví. Jsou úplně jiná kapela, než hrála v létě 2023.

Black Eyed Peas v Praze

redakce 19.06.2024

Skupina neustále překonává hranice žánrů a přináší svěží a inovativní hudbu svým fanouškům po celém světě.

Neutrino & Sitri, singl

redakce 18.06.2024

Atmosferický sound se záhadně snoubí s metafyzickými litaniemi, kde mlha by se dala krájet a do nebe je to stejně tak blízko jako daleko.

Molchat Doma přivezou novou desku

redakce 18.06.2024

Prorazili v roce 2020, kdy nasbírali víc než milion zhlédnutí na YouTube a stali se fenoménem na Bandcampu.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Nová deska kapely Veneer

redakce 17.06.2024

I zde hraje prim elektronická produkce navzdory tomu, že oba kytaristé do skladeb dodali spoustu kytarových partů.

Sonic Meditation v kostele U Salvátora

redakce 17.06.2024

Nový koncept hudebně-komunitních událostí varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Performance mapující vývoj heavy metalu v podání Johna Dorana

redakce 16.06.2024

Editor, hudební publicista, autor a moderátor John Doran (The Quietus, The Guardian, BBC) v MeetFactory před koncertem Chelsea Wolfe.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace