Zprávy / Festivalové

Mladí ladí jazz i na podzim

Mladí ladí jazz i na podzim

redakce | Zprávy / Festivalové | 24.05.2024

Festival Mladí ladí jazz zveřejnil svůj podzimní program. Největší hvězdou, jež do Česka zavítá, bude argentinský hudební skladatel Gustavo Santaolalla, člen formace Bajofondo a autor filmové hudby, za niž byl už dvakrát dekorován prestižním Oscarem. Dvaasedmdesátiletý hudebník vystoupí v pražském Obecním domě 7. října a představí zde svou sólovou desku Ronroco, remasterovanou edici alba z roku 1998 obsahujícího originální melodie inspirované tradiční argentinskou hudbou.

Gustavo Santaolalla se ve světě filmu poprvé výrazněji prosadil hudbou k dramatu Zkrocená hora, za kterou byl v roce 2006 oceněn nejen Oscarem, ale i Zlatým glóbem. O rok později si oscarový triumf zopakoval díky kompozicím k filmu Babel. Jako skladatel spolupracoval i na dalších slavných snímcích Amores perros, 21 gramů nebo Divoké historky, je rovněž autorem soundtracku ke kultovní videohře The Last of Us a podílel se i na hudbě k seriálu Narcos.


Festival Mladí ladí jazz přiveze na podzim i další skupiny a muzikanty, které stojí za pozornost. Americký saxofonista a bývalý wrestler Colin Stetson s hudbou začínal ve skupině Transmission Trio, s níž v roce 2003 vydal album Tiny Beast. Poté se vydal na sólovou dráhu a od té doby natáčí vlastní alba nezaměnitelného soundu, který charakterizují psychedelické saxofonové plochy a vesmírně znějící syntezátory. Často spolupracoval s kapelou Arcade Fire, hrál na albech Davida Gilmoura nebo Animal Collective, natáčel i s Lou Reedem, Chemical Brothers nebo Tomem Waitsem. Je rovněž autorem soundtracku ke hře Red Dead Redemption 2 nebo k americkému filmu Menu. Stetson vystoupí 22. října v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.

Cenou Grammy ověnčené londýnské duo Blue Lab Beats kombinující jazz, hip-hop, afrobeat, soul a elektroniku proslulo svými remixy, jež mají na YouTube miliony zhlédnutí. Představí se 13. října v pražském Rock Café. Irská dvojice Negro Impacto zase zaujala na velkých festivalech Forbidden Fruit a Electric Picnic. Jejich hudba mísící neo-soul, r’n’b rock a funk si již vysloužila přirovnání ke kapele The Internet nebo zpěvačce Erykah Badu. Negro Impacto budou hrát 25. října v pražském Jazz Docku. V Evropě stále oceňovanější belgičtí ECHT! loni uhranuli i publikum na Mladí ladí fest a letos zahrají už 3. října v prostorách Kasáren Karlín. Skupina má kořeny v jazzu, ale do své hudby míchá i elektroniku a hip-hop.

Info

Mladí ladí jazz
web festivalu

foto © Piper Ferguson

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hosti MFF Karlovy Vary a zahajovací koncert Kosheen

redakce 21.06.2024

Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Festival Břeh podruhé v Ostravě

redakce 12.06.2024

Mezi domácími interprety je například EBM projekt Bunkerer nebo experimentální audiovizuální raperka Klara Wodehn.

Olomouc (o)žije pouličním festivalem

redakce 12.06.2024

Je na divácích, zda se rozhodnou některého z nich během vystoupení podpořit, ať už příhozem do kasičky nebo digitálně prostřednictvím QR kódu.

Prague Sounds: Branford Marsalis, Nubya Garcia, Tigran Hamasyan nebo Oneohtrix Point Never

redakce 11.06.2024

Velká světová jména jazzu, vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace