Zprávy / Festivalové

Ostravské dny startují za pár dní

Ostravské dny startují za pár dní

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.08.2021

Do Ostravy se zanedlouho sjedou asi dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 11. bienále jednoho z největších festivalů Ostravské dny 2021, který je zaměřen na otázky, problémy a koncepty soudobé tvorby. Jak dnes přemýšlejí o hudbě mladí skladatelé z Evropy, Ameriky nebo Asie? Jaké umělecké světy nabídnou ti nejzkušenější skladatelé a interpreti proslavení předními vydavatelskými labely, působením na prestižních univerzitách nebo (a to hlavně) svou originální, autentickou prací? Na která ikonická díla avantgardistů z dřívějška vzpomene festival tentokrát? Odpovědi na tyto a jiné otázky nalezneme během deseti festivalových dní během 19. až 28. srpna, a to na mnoha místech Ostravy – od Trojhalí Karolina, přes Divadlo Jiřího Myrona, Katedrálu Božského Spasitele až po BrickHouse v Dolní oblasti Vítkovice. Všude tam se budete mít možnost setkat s velkými orchestrálními skladbami, sborovou, komorní a elektronickou hudbou, site-specific performancemi nebo díly hnutí Fluxus.

Čtvrtek 19. 8. Minulost i současnost. První pocta Fredericu Rzewskému, současná elektronika Rolanda Dahindena i pohled do minulosti na pionýra elektronické hudby Karlheinze Stockhausena. V BrickHouse Dolu Hlubina se budou střídat díla skladatelů třech generací.

Pátek 20. 8. / Sobota 21. 8. Nejdelší událost Ostravských dnů se bude pro velký úspěch z roku 2019 opakovat, samozřejmě s originálním programem. Maraton hudby, který potrvá opět osmnáct hodin, nabídne rovněž site-specific performance i legendární fluxusová díla a filmové projekce. Začne se na Masarykově náměstí „putujícím“ dílem Alvina Currana. Pokračovat se bude před Katedrálou Božského Spasitele (James Tenney) i v katedrále samotné (Et Lux Wolfganga Rihma). Poté se na následujících skoro šestnáct hodin přesunete do prostor Divadla Jiřího Myrona, kde se budou střídat orchestrální i ansámblové skladby s virtuózními sólovými výstupy členů Ostravské bandy, generativní opera Milana Guštara s kultovním dílem Mortona Feldmana. Poprvé se na Ostravských dnech objeví Trio Kimmig-Studer-Zimmerlin (s tancem), v divadle D12 to budou dva Fluxus bloky, které povede Eric Andersen a v dalších prostorách divadla nabídne program projekci filmů a fotografií Wolfganga Trägera.

Sobota 21. 8. Několik hodin po Dlouhé noci následuje v Galerii výtvarného umění Ostrava šestihodinový Minimaraton elektronické hudby. Jeho dramaturg Ivan Bierhanzl se zaměřil na „živou“ hudbu s použitím velice různorodých elektronických zdrojů. Na programu najdete i jména autorů jako Petr Válek, Karel Ančerl, Steve Reich, Ivan Acher nebo Michal Nejtek.

Neděle 22. 8. Velké orchestrální otevření a jeden z nejatraktivnějších večerů festivalu. Ostrava New Orchestra ve spojení s Ostravskou bandou uvedou v Trojhalí Karolina světové premiéry kompozic mladé generace Lucie Vítkové, Františka Chaloupky a Todda Tarantina vedle skladeb „matadorů“ Ostravských dnů Petra Kotíka a Christiana Wolffa.

Pondělí 23. 8. Tradiční koncert vyhlášené Ostravské bandy, která vznikla jako rezidenční komorní orchestr Ostravských dnů v roce 2005, uvede vůbec poprvé skladbu českého skladatele Luboše Mrkvičky nebo houslový koncert srbsko-kanadské skladatelky Any Sokolović. Irena Troupová zpívá sólový part v Teorii absolutního smutku Miro Tótha, velmi obtížně hratelná skladba Persephassa Iannise Xenakise bude událostí hodnou festivalu.

Úterý 24. 8. Opět v katedrále: Canticum Ostrava pod vedením Jurije Galatenka uvede skladby českého a íránského rezidenta Institutu, vokální Sirény Any Sokolović i virtuózní dílo „stálice“ Ostravských dnů Bernharda Langa, představí se také nová tvář festivalu skladatel Raven Chacon z Nového Mexika. Petr Kotík je autorem skladby Děvín na Vančurův text. Další, samostatná část večera hostí Brno Contemporary Orchestra – komorní orchestr v čele s Pavlem Šnajdrem provede meditativní dílo Pavla Zemka Nováka Proroctví Izajášovo.

Středa 25. 8. Brno Contemporary Orchestra, ale tentokrát na scéně v BrickHouse provede nové skladby Petera Grahama a Michala Rataje, vedle nich skladby Martina Smolky a rezidentky Institutu Estery Wityńské. Druhá část večera je opět poctou Fredericu Rzewskému (zemřel 26. 6. 2021). Jeho dílo De Profundis pro mluvícího pianistu v podání Rzewského blízkého přítele, belgického klavíristy Daana Vandewalleho bude autentickým zážitkem. O Rzewského výjimečné osobnosti skladatele a virtuózního klavíristy budou mluvit jeho blízcí spolupracovníci – Daan Vandewalle a Petr Kotík.

Čtvrtek 26. 8. Ostravská banda II – pro ni a klavíristu Miroslava Beinhauera napsal nové dílo Petr Bakla, rezidenční orchestr Ostravských dnů uvede také dílo japonsko-americké skladatelky Miyi Masaoky, hutnou kompozici z roku 2019 legendárního avantgardisty Philla Niblocka nebo mistra smyček Bernharda Langa. Z tvorby rezidentů Institutu Ostravských dnů uslyšíte nové skladby Michala Wroblewského a Devina Maxwella.

Pátek 27. 8. Jedinečný koncert objednaných skladeb jen pro tuto příležitost: estonský Ensemble for New Music Tallinn a šestinotónové harmonium Aloise Háby v podání Miroslava Beinhauera, který se jako jediný hudebník na světě věnuje hře na tento jedinečný nástroj. Garantem programu je Arash Yazdani. Poté se přesunete k břehům Ostravice (za Novou radnicí), kde můžete být svědky provedení díla Miro Tótha Black Angel Songs. Skladatel ji napsal pro česko-slovenský Dystopic Requiem Quartet a věnoval ji obětem rasových čistek, konkrétně rodičům Fedora Gála, který skladbu uzavře osobním komentářem.

Sobota 28. 8. Tři události poslední den! Matiné Last call / Poslední výzva dá naplno příležitost rezidentům Institutu a posluchačům poskytne vhled do tvorby mladé generace skladatelů napříč světem. V odpoledních hodinách uslyšíte Studi per l’intonazione del mare Salvatore Sciarrina: moře v Ostravě vás přivede k tichu a šumu vodní hladiny ve velkorysém prostoru Trojhalí Karolina. Závěrečný koncert se poprvé na Ostravských dnech uskuteční díky PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Rolanda Kluttiga. Vedle světové premiéry hornového koncertu Petra Cíglera, uslyšíte novinku Američana Stephena Morrise, s „chováním“ ušního bubínku si bude pohrávat Martin Smolka, virtuózní koncert pro trubku a orchestr …miramondo multiplo… Olgy Neuwirth festival uzavře.

Info

Ostravské dny 2021
19.–28. 8. 2021
Ostrava
Fb festivalu

foto © se svolením Ostravských dnů

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tady Vary 21

redakce 30.11.2021

Stejně jako v minulém roce bude každý film v zapojených kinech uveden pouze jednou, a to ve stejný den i čas.

Sziget představuje pro rok 2022

redakce 26.11.2021

Maďarský festival Sziget se vrací po dvouleté pauze ve velkém stylu s první vlnou oznámených hvězd.

Šestinotónové harmonium na Prague Quiet Music Festivalu

redakce 23.11.2021

Vrcholem koncertu bude světová premiéra skladby concord, která je složená speciálně pro tento vzácný nástroj.

Festival Next začne za týden

redakce 16.11.2021

Thurston Moore, talianska experimentátorka Caterina Barbieri, organový koncert Švédky Anny Von Hausswolff a mnoho dalšího.

Rock for People zve na vánoční trojkoncert

redakce 16.11.2021

Vánoční večírek Rock for People rodiny nabídne nabitý hudební program, ale i setkání s celým týmem.

Flohio vystoupí na Metronome Prague

redakce 14.11.2021

Londýnská raperka a textařka s nigerijskými kořeny Flohio již několik posledních let bortí pravidla rapové, hip-hopové a grimové scény.

Kompilace Shotgun Festivalu

redakce 12.11.2021

Shotgun Festival se dvě desetiletí snaží vnést svěží vítr do jinak hudebně zapomenuté hraniční brány tří zemí mezi Českem, Polskem a Německem.

Vítězem 22. Mezipater se stala netradiční lovestory Jumbo

redakce 12.11.2021

Na letošním festivalu s tématem Oslava života se představilo celkem 88 hraných, dokumentárních, celovečerních i krátkých snímků z celkem šesti světadílů.

JazzFestBrno, big bandy a propojování světových hvězd s českými

redakce 11.11.2021

Maria Schneider Orchestra v české premiéře, legendární Clayton-Hamilton Jazz Orchestra exkluzivně s Danem Bártou a mnohem víc.

Důvtipně zařízené Pokoje 2021

redakce 10.11.2021

Každý z vybraných ateliérů má za úkol vytvořit site-specific instalaci navrženou přímo pro konkrétní místo, která musí s místem zároveň komunikovat.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace