Zprávy / Festivalové

Ostravské dny v novém

Ostravské dny v novém

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.03.2023

Desítky českých i světových premiér současné hudby naplní festivalovou část Ostravských dnů. Konec letních prázdnin bude ve znamení 12. bienále Ostravských dnů. Festival pro veřejnost se uskuteční v rámci deseti dní od 24. srpna do 2. září, a to několika koncerty denně.

Do nového studijního areálu se kompletně přesune Institut, třítýdenní pracovní prostředí pro skladatele, interprety a muzikology. Institut odstartuje deset dní před zahájením festivalu, v pondělí 14. srpna. Přihlášky do tohoto mezinárodního programu je možné stále zasílat do 15. března, s nimi rovněž žádosti o stipendium. Unikátem Ostravských dnů je fakt, že kompozice těchto mladých skladatelů a skladatelek jsou součástí festivalového programu, kde se bez rozpaků objevují vedle skladeb etablovaných umělců současnosti i avantgardních kompozic 2. poloviny 20. století. Letos podruhé se jako lektorka Institutu do Ostravy vrátí srbsko-kanadská skladatelka Ana Sokolović, profesorka na Université de Montréal a ředitelka tamního festivalu pro soudobou hudbu.

Na počátku Ostravských dnů v srpnu 2001 stál záměr vytvořit pracovní prostředí pro hudbu naší doby se zaměřením na orchestrální díla dneška. Za touto myšlenkou stál dosavadní umělecký ředitel Ostravských dnů Petr Kotík. Komunitu, která se každý lichý rok v srpnu sejde v Ostravě, tvoří cca třicet rezidentů z celého světa, jejichž program zahrnuje nejen desítky přednášek a individuálních setkání, ale také celou řadu neformálních momentů, které dokreslují celkovou atmosféru Ostravských dnů. Rezidenti Institutu nejsou jen pasivními účastníky – během tří týdnů prezentují své vlastní kompozice, jsou přítomni zkouškám svých skladeb, případně sami na festivalu jako interpreti vystupují. Letošní 12. bienále kromě exkluzivního nového zázemí v City Campusu slibuje také novinky v samotném programu Institutu, kde budou nově probíhat i interpretační workshopy, v plánu jsou také kurzy otevřené odborné veřejnosti.

Info

Ostravské dny
14. 8. –⁠ 2. 9. 2023
Ostrava
web festivalu

foto © Michaela Vachalova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudba je taky věda, říká hudební program festivalu AFO

redakce 18.04.2024

Zvuk současnosti i budoucnosti, noci na tanečním parketě a nové objevy. Jako každý rok i letos překračuje program Music is Science festivalu Academia Film Olomouc hranice žánrů.

A Day of Sound v kutnohorské GASK

redakce 18.04.2024

Na hudebním festivalu A Day of Sound vystoupí Monty Adkins, Alessandro Bosetti nebo Sisa Fehér.

The Dillinger Escape Plan na Brutal Assault

redakce 18.04.2024

TDEP, kteří posunuli hranice extrémního metalu, mají miliony příznivců a ovlivnili tisíce hudebníků se k této speciální příležitosti vrátí po sedmi letech na pódium.

Pop Messe sází silná jména

redakce 17.04.2024

Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Nia Archives na Pohode 2024

redakce 10.04.2024

Jej tvorba nadväzuje na intepretov ako Roni Size, Shy FX alebo DJ Die, ale prináša absolútne čerstvý prístup.

Festival Spontana 3

redakce 09.04.2024

Myšlenka festivalu zůstává stále stejná - probudit neobyčejný místo životem a spoustou kvalitní hudby na dvou stagích.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace