Zprávy / Pozvánky

P&J Music přiveze Avishaie Cohena a další

P&J Music přiveze Avishaie Cohena a další

redakce | Zprávy / Pozvánky | 19.01.2024

Izraelský kontrabasista Avishai Cohen a japonský pianista Makoto Ozone společným jazzovým jazykem promluví 7. února 2024 v Divadle Hybernia. Jiří Slavík, Liam Noble a Paul Clarvis zvou na nostalgický výlet 12. března 2024 do Chodovské tvrze. Emil Brandqvist Trio okouzlí poetickým severským jazzem 18. března 2024 sál pražské Novoměstské radnice. Hvězdné trio Danilo Pérez, John Patitucci a Adam Cruz zazáří v telepatické souhře 25. března 2024 ve velkém sále pražské Novoměstské radnice.

Avishai Cohen a Makoto Ozone dali společnému projektu přímočarý název The Amity Duet, Duo Přátelství. Za hlavní inspiraci ke spolupráci totiž považují „přátelství, mír, harmonii a vzájemné porozumění“. Onu harmonii a pocit sounáležitosti hodlají přenést i na publikum. Jako jeden ze styčných bodů, od kterého se mohli při spolupráci snadno odrazit, připomínají oba muzikanti inspirativní spojení s ikonickým jazzovým velikánem Chickem Coreou. Cohen hrával na přelomu tisíciletí v Coreových kapelách Origin (album Change, 1999 a koncertní nahrávky z klubu Blue Note) a New Trio (deska Past, Present & Futures, 2001). Makoto vytvořil se svým guru Chickem klavírní duo v roce 2016, jejich souhra je zaznamenána na koncertním dvojalbu Resonance (2021).


Založením klavírního tria s pianistou Liamem Noblem a bubeníkem Paulem Clarvisem si kontrabasista a skladatel Jiří Slavík splnil dávný sen. Trio přitom nezůstalo jen jednorázovou záležitostí. Po vydání alba Nostalgia a prvním krátkém turné v březnu 2023 se opět vrací na pódia. Jak prozrazuje deska i dosavadní koncerty, trio se cítí doma v elegantním, odlehčeném, vpravdě nostalgickém pojetí jazzových standardů. Včetně kompozic George Gershwina nebo Charlese Minguse. Zdaleka však nejde o jediný zdroj repertoáru. K ověřeným melodiím přidal Jiří Slavík i několik autorských kusů, psaných ovšem v tradičním duchu. Navíc se pustil i do úprav naprosto nečekaných.

Bylo by klišé myslet si, že pokud klavírní jazzové trio vede bubeník, zaměří se především na rytmus, groove, dramatičnost. Švédský skladatel a bubeník Emil Brandqvist totiž patří ke svrchovaným melodikům a lyrikům. Trio založil v roce 2005, první desku Pappas Vardagsrum s ním publikoval o pět let později. Od počátku přitom spolupracoval s finským pianistou Tuomasem A. Turunenem, absolventem Královské švédské hudebního akademie, kterého tisk opatřil přídomkem „jednoho z nejcitlivějších hráčů dnešní Skandinávie“. Současná sestava Emil Brandqvist Tria se ustálila v roce 2012 příchodem švédského kontrabasisty Maxe Thornberga (též Lisa Bodelius Quartet, Kristin Ambaro Band či Per Thornberg Quartet).

Danilo Pérez, John Patitucci a Adam Cruz už se na pódiích potkávají déle než dvacet let. Až magicky působící souhra, kdy se tři hráči se stejným timingem a dynamikou vydají vždy shodným směrem a synergicky násobí svoje umění, má logické vysvětlení ve společném tříbení hráčského umu. Ale i v něčem mezi nebem a zemí: Ve vzácné shodě feelingu a hudebního myšlení. Zároveň trojice virtuózů nikdy neustrnula ve vývoji a komunikaci s jinými hudebníky. Proplétání a obohacování inspirací „odjinud“ je pro fungování tria stejně důležité jako vzájemné navazování kontaktu. Společně, v disciplíně klavírního tria, patří tito pánové k absolutní smetánce.

Info

Avishai Cohen & Makoto Ozone - The Amity Duet (il/jp)
7. 2. 2024 19:30
Divadlo Hybernia, Praha
Fb událost

Slavík, Noble, Clarvis (cz/uk)
12. 3. 2024 19:30
Chodovská tvrz, Praha
Fb událost

Emil Branqvist Trio (se/fi)
18. 3. 2024 19:30
Novoměstská radnice, Praha
Fb událost

Danilo Pérez, John Patitucci & Adam Cruz Trio (us)
25. 3. 2024 19:30
Novoměstská radnice, Praha
Fb událost

foto © Steven Haberland

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Two Another i Bianca Del Rio v Praze

redakce 20.05.2024

Nejnovější stand-up se bude věnovat politice, popkultuře, politické korektnosti, ale nezapomene se ani ohlížet za nejaktuálnějšími událostmi.

The Interrupters v Praze

redakce 19.05.2024

Losangeleská parta v čele s podmanivou Aimee začala svoji činnost v roce 2011 a od té doby toho stihla opravdu hodně.

Alyona Alyona, Hellwana i rap workshop

redakce 16.05.2024

Akce se koná v rámci koncertní série Femme Fatale, která představuje výrazné současné zpěvačky a hudebnice. V Paláci Akropolis.

Dreampopoví Sunnbrella na pár koncertů u nás

redakce 15.05.2024

Po úspěšném působení na britské hudební scéně se David Žbirka vydává s pětičlennou dreampopovou kapelou zpátky k nám.

Prague International Bluenight o čtyřech aktech

redakce 15.05.2024

Bluesový kytarista, trojnásobný držitel ocenění kytarista roku v cenách British Blues Awards a člen Britské bluesové síně slávy Matt Schofield přijede se svým triem.

Blind Künstler v Resistor Sound Sessions

redakce 14.05.2024

Blind Künstler vystoupí opět naživo v červnu, tentokrát se speciálním sólovým setem, kde podpoří dalšího Novozélanďana Delaneyho Davidsona.

Childish Gambino v pražské O2 areně

redakce 14.05.2024

Svůj comeback letos odstartoval po boku Tylera the Creatora na hlavní stagi festivalu Coachella.

Travis Scott poprvé u nás

redakce 12.05.2024

Kulisy připomínající římské Forum Romanum, pyrotechnické efekty a dynamický Travis Scott ve formě.

Fource přivezou The Bygones, Russ a Royel Otis

redakce 10.05.2024

Multiplatinový raper Russ má za sebou vyprodanou domácí tour po arénách i úspěšnou knihu It’s All In Your Head, ve které radí, jak porazit největšího nepřítele každého z nás: sebe…

Caligula's Horse v Rock Café

redakce 10.05.2024

Pochází z australského Brisbane a jsou jedním z představitelů současného progresivního metalu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace