redakce | Zprávy / Festivalové | 10.03.2015
Od 8. do 11. dubna se v Praze a Brně uskuteční první ročník festivalu Punkt meets Music Infinity, který do České republiky přenese koncept úspěšné norské přehlídky Punkt. V rámci jednoho večera na pódiu zazní jak původní skladba, tak i poté její naživo vytvářený remix. Během čtyř večerů prvního ročníku se představí ať už v roli "původních" vystupujících, tak jako autoři remixů především velká jména současné norské hudby - například trumpetista Nils Petter Molvær, mistr live samplingu a producent Jan Bang, hudebník a producent Erik Honoré, perkusionista Ingar Zach, dvojice Streifenjunko (trubka a tenor saxofon), smyčcové duo Sheriffs of Nothingness, kytarista Eivind Aarset, zpěvačka Sidsel Endresen, špičkový bubeník a perkusionista Audun Kleive, skladatel a mistr elektronické hudby Per Martinsen či Stian Balducci, který se pohybuje na hranicích klubové kultury, improvizace a současné elektronické hudby.
Ze zahraničí se pak diváci mohou těšit také na brilantního amerického bubeníka a perkusionistu Hamida Drakea i rakouského experimentátora Fennesze. Z České republiky vystoupí například Clarinet Factory, Orchestr Berg, Irena a Vojtěch Havlovi či Floex. Pražskou "základnou" festivalu se stane Palác Akropolis, brněnskou klub Fléda.
"Jako posluchači jsme navyklí vnímat hudbu jako něco, co se nám nabízí jako hotové – ať už prostřednictvím nahrávky nebo koncertu, na němž kapela hraje předem napsané a nazkoušené písně. Zkuste si ale představit, že jste součástí vzrušujícího procesu, v němž hudba přímo vzniká před vašima očima ze setkání hudebníků," líčí dramaturg festivalu Josef Sedloň. Co kdyby jejich improvizace o kousek dál ještě někdo další remixoval a výsledek sloužil jako výchozí bod k dalším improvizacím na jiném pódiu? Takovou pavučinu hudebních nápadů dokáže vytvořit jen festival experimentální hudby Punkt postavený kolem koncept Live-remixu.
Otcem festivalu Punkt je legenda norské experimentální scény Jan Bang, který dlouhé roky pracuje s konceptem živého remixu, kdy přímo na pódiu sampluje a přetváří nápady svých kolegů obvykle z jazzové scény. Od roku 2005 zve do svého rodného Kristiansandu na jihu Norska další hudební osobnosti, které se nebojí vrhat do dobrodružství improvizace a společně na víkendovém setkání v proslulé Alpha Room navazují dialog mezi akustickou a elektronickou hudbou, jazzem a laptopovými experimenty. Za dekádu se zprvu nenápadná akce rozrostla v jeden z nejrespektovanějších festivalů experimentální hudby v Evropě a kromě tradičního podzimního termínu na norském pobřeží se obdobné akce pod hlavičkou Punkt konají i v Londýně, Paříži, Talinu, Franfurtu a dalších městech.
V České republice se Punkt spojí s koncertní sérií Music Infinity. Ostatně zakladatelé Punktu Jan Bang a Erik Honoré se díky péči Music Infinity objevili v Praze už v roce 2006 a filosofie průběžného festivalu, který letos oslaví desáté narozeniny, je velmi podobná. "Festival Punkt meets Music Infinity tak nabídne unikátní setkání s hudbou, která dýchá jako živý organismus. Jeho česká a moravská premiéra bude samozřejmě výjimečná také díky účasti domácích hudebníků, kteří dostanou šanci spolupracovat s norskými kolegy," dodává Josef Sedloň.
Společné vystoupení Floexe a Clarinet Factory bude na místě remixovat Jan Bang a doplňovat bubeník Audun Kleive, nová hudba k černobílému filmu Město bez Židů od Berg Orchestra poslouží jako odrazový můstek pro improvizace zpěvačky Sidsel Endresen a sólový projekt Heliographs spoluzakladatele festivalu Erika Honorého pozve na pódium trumpetistu Nilse Pettera Molvaera. A křehké skladby manželů Havlových se potkají s hudbou norského dechového dua Streifenjunko a dvojice houslistů Sheriffs of Nothingness. Hlavním tahákem brněnské větve přehlídky je pak rakouský Fennesz a střet jeho kytarových ataků s trojicí Endresen - Bang - Honoré. Součástí přehlídky Punkt meets Music Infinity budou také přednášky a workshopy s hudebníky.
Punkt meets Music Infinity
8. - 11. 4. 2015
Palác Akropolis (Praha), Fléda (Brno)
www.facebook.com/punktmusicinfinity
www.punkt-musicinfinity.cz
foto (c) Pavel Hejný
su 11.01.2021
Štěstí v neštěstí, znáte to. Přehlídku mladých talentů si můžete tedy pustit i doma za stránkách festivalu.
redakce 07.01.2021
Umělci měli tento rok málo šancí se představit, online festival je tedy alespoň jednou z nich.
redakce 06.01.2021
Dvojitá dávka audiovizuální zoufalosti v double feature, kde se řemeslná inkompetence překlápí do inkontinence tvůrčí nesoudnosti.
redakce 05.01.2021
A jde opravdu o várku, protože nových kapel do sestavy festivalu máme hned dvacet a pokrývají celé spektrum žánrů.
redakce 05.01.2021
Fanoušci se budou moci projít po festivalovém areálu, zazpívat si s českými i zahraničními kapelami, zatančit si v kotli pod pódiem, prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů.
redakce 28.12.2020
Americké jaro bude patřit zpěvačce Lence Dusilové a kapelám Vertigo, -123min. a Jan P. Muchow & The Antagonists.
redakce 27.12.2020
V případě uvolnění opatření přehlídka proběhne i v kamenných kinech. Hlavním filmem letošního ročníku je bezesporu očekávaná Greta.
redakce 26.12.2020
Finální a nejnabitější víkend s Creepy Teepee Sabbatical přichází v době těsně povánoční: v sobotu 26. prosince a v neděli 27. prosince.
redakce 18.12.2020
Povětšinou neznámé kapely se nakonec představily pomocí série videí Bush extravaganza.
redakce 18.12.2020
Audiovizuální studio Lunchmeat doprovodí hudebníky experimentální mappingem s živými parametrickými projekcemi a noisovými obrazci na část fasády brutalistního hotelu.