Zprávy / Festivalové

Space X počtvrté

Space X počtvrté

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.09.2022

Festival alternativní, elektronické a ambientní hudby Space X 2022 nabídne již počtvrté příležitost prezentace tvůrcům z České republiky i ze zahraniční z okruhu akustické i elektronické hudby. Opět představí špičky tohoto žánru a zároveň doprovodným výtvarným programem obohatí jeho rámec.

V České republice není mnoho subjektů, které se věnují podpoře a propagaci okrajových žánrů na poli alternativní elektroniky a její fúze s dalšími hudebními styly. Jedním z nich je agilní Divadlo X10, které v roce 2019 uspořádalo první ročník hudebního festivalu Space X, na kterém si potvrdilo, jak je důležité dávat prostor talentovaným umělcům, kteří se programové zabývají současnou moderní hudební oblastí, které se obecně říká alternativní elektronika. Ta obsahuje nejen elektronickou hudbu, ale i ambient, scénickou a filmovou hudbu, moderní vážnou hudbu, hudební a zvukové experimenty i spojení s jinými hudebními žánry (nu-jazz, lidová a tradiční hudba, meditace, zvukové performance apod.). Letos na festivalu vystoupí např. Kora et le Mechanix, Tellemarkk, Marek Šebelka (Tribute John Cage), Milli Janatková + Jan Linhart, Tara Fuki, Ondřej Mrázek a Jan Faix, Štěpán Axman feat. Awali, Tomáš Mutina, Michal Rataj a Oskar Török (křest CD), Vladivojna Tepe a Září, David Kollar, Rick Cox, Paolo Raineri a další.


Divadlo X10 tehdy do role dramaturga festivalu Space X obsadilo zkušeného organizátora a hudebníka Michala Kořána, který s alternativní elektronickou hudbou dlouhodobě pracuje a to nejen jako aktivní hudebník a autor scénické hudby (získal cenu za nejlepší scénickou hudbu na Slovensku Dosky 2002–2003, aktivně hraje v souborech Kora et le Mechanix, M/Á/J či Zapomenutý orchestr země snivců), ale také vlastní hudební vydavatelství Blue Lizard, které ambientní hudbu a její fúze mapuje přes dvacet let. Divadlo X10 zůstává nadále v roli odborného realizačního týmu festivalu.

Info

Space X
23.–24. 9. 2022
Divadlo X10, Praha
web festivalu

foto © se svolením festivalu Space X

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Továreň v Smolníku na 66 hodín ožije kultúrou

redakce 24.06.2024

Volovské vrchy a kráľovské banské mestečko Smolník ponúka prechádzky po okolí, objavovanie baníckej štôlne aj kúpanie sa v Smolníckom tajchu.

Jubilejní Letní filmovou školu zakončí Vlny

redakce 23.06.2024

Vrátí se oceňovaní zahraniční režiséři, kteří Filmovku navštívili v uplynulých letech – Fridrik Thór Fridriksson, Mohsen Makhmalbaf či Sean Ellis.

Desetidenní Ji.hlava láká k objevování

redakce 22.06.2024

Program nabídne velkou retrospektivu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy a jejich producentské společnosti.

Hosti MFF Karlovy Vary a zahajovací koncert Kosheen

redakce 21.06.2024

Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace