Zprávy / Festivalové

Space X počtvrté

Space X počtvrté

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.09.2022

Festival alternativní, elektronické a ambientní hudby Space X 2022 nabídne již počtvrté příležitost prezentace tvůrcům z České republiky i ze zahraniční z okruhu akustické i elektronické hudby. Opět představí špičky tohoto žánru a zároveň doprovodným výtvarným programem obohatí jeho rámec.

V České republice není mnoho subjektů, které se věnují podpoře a propagaci okrajových žánrů na poli alternativní elektroniky a její fúze s dalšími hudebními styly. Jedním z nich je agilní Divadlo X10, které v roce 2019 uspořádalo první ročník hudebního festivalu Space X, na kterém si potvrdilo, jak je důležité dávat prostor talentovaným umělcům, kteří se programové zabývají současnou moderní hudební oblastí, které se obecně říká alternativní elektronika. Ta obsahuje nejen elektronickou hudbu, ale i ambient, scénickou a filmovou hudbu, moderní vážnou hudbu, hudební a zvukové experimenty i spojení s jinými hudebními žánry (nu-jazz, lidová a tradiční hudba, meditace, zvukové performance apod.). Letos na festivalu vystoupí např. Kora et le Mechanix, Tellemarkk, Marek Šebelka (Tribute John Cage), Milli Janatková + Jan Linhart, Tara Fuki, Ondřej Mrázek a Jan Faix, Štěpán Axman feat. Awali, Tomáš Mutina, Michal Rataj a Oskar Török (křest CD), Vladivojna Tepe a Září, David Kollar, Rick Cox, Paolo Raineri a další.


Divadlo X10 tehdy do role dramaturga festivalu Space X obsadilo zkušeného organizátora a hudebníka Michala Kořána, který s alternativní elektronickou hudbou dlouhodobě pracuje a to nejen jako aktivní hudebník a autor scénické hudby (získal cenu za nejlepší scénickou hudbu na Slovensku Dosky 2002–2003, aktivně hraje v souborech Kora et le Mechanix, M/Á/J či Zapomenutý orchestr země snivců), ale také vlastní hudební vydavatelství Blue Lizard, které ambientní hudbu a její fúze mapuje přes dvacet let. Divadlo X10 zůstává nadále v roli odborného realizačního týmu festivalu.

Info

Space X
23.–24. 9. 2022
Divadlo X10, Praha
web festivalu

foto © se svolením festivalu Space X

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Berlínské CTM oznamuje první jména

redakce 12.11.2022

Těžištěm festivalu je tradičně alternativní elektronika, tradičně ale vybočí i do jiných žánrů a uměleckých disciplín.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace