Zprávy / Festivalové

Space X počtvrté

Space X počtvrté

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.09.2022

Festival alternativní, elektronické a ambientní hudby Space X 2022 nabídne již počtvrté příležitost prezentace tvůrcům z České republiky i ze zahraniční z okruhu akustické i elektronické hudby. Opět představí špičky tohoto žánru a zároveň doprovodným výtvarným programem obohatí jeho rámec.

V České republice není mnoho subjektů, které se věnují podpoře a propagaci okrajových žánrů na poli alternativní elektroniky a její fúze s dalšími hudebními styly. Jedním z nich je agilní Divadlo X10, které v roce 2019 uspořádalo první ročník hudebního festivalu Space X, na kterém si potvrdilo, jak je důležité dávat prostor talentovaným umělcům, kteří se programové zabývají současnou moderní hudební oblastí, které se obecně říká alternativní elektronika. Ta obsahuje nejen elektronickou hudbu, ale i ambient, scénickou a filmovou hudbu, moderní vážnou hudbu, hudební a zvukové experimenty i spojení s jinými hudebními žánry (nu-jazz, lidová a tradiční hudba, meditace, zvukové performance apod.). Letos na festivalu vystoupí např. Kora et le Mechanix, Tellemarkk, Marek Šebelka (Tribute John Cage), Milli Janatková + Jan Linhart, Tara Fuki, Ondřej Mrázek a Jan Faix, Štěpán Axman feat. Awali, Tomáš Mutina, Michal Rataj a Oskar Török (křest CD), Vladivojna Tepe a Září, David Kollar, Rick Cox, Paolo Raineri a další.


Divadlo X10 tehdy do role dramaturga festivalu Space X obsadilo zkušeného organizátora a hudebníka Michala Kořána, který s alternativní elektronickou hudbou dlouhodobě pracuje a to nejen jako aktivní hudebník a autor scénické hudby (získal cenu za nejlepší scénickou hudbu na Slovensku Dosky 2002–2003, aktivně hraje v souborech Kora et le Mechanix, M/Á/J či Zapomenutý orchestr země snivců), ale také vlastní hudební vydavatelství Blue Lizard, které ambientní hudbu a její fúze mapuje přes dvacet let. Divadlo X10 zůstává nadále v roli odborného realizačního týmu festivalu.

Info

Space X
23.–24. 9. 2022
Divadlo X10, Praha
web festivalu

foto © se svolením festivalu Space X

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Končiny mení svoju lokalitu

redakce 26.03.2023

Hlavným cieľom festivalu zostáva i naďalej objavovanie nových hudobných končín pričom návštevníci sa môžu tešiť na mená domácej i zahraničnej nezávislej hudobnej scény.

Lisabonská edice Sónaru proběhne už příští týden

redakce 25.03.2023

Na sklonku března vystoupí Folamour, Max Cooper Live, WhoMadeWho, VTSS, Rui Vargas, KiNK Live, Mochakk, I Hate Models, Or:la, Héctor Oaks Live, SHERELLE x Kode9 a další.

Nový tachovský Festival Muziq

redakce 24.03.2023

Návštěvníci se můžou těšit na deset interpretů, z nichž určitě největší pozornost vyvolá rozpustilý tanečník, milovník disca, starých samplerů a analogových syntezátorů.

Rico Nasty, Rozi Plain a Duo Ruut na Pohode

redakce 23.03.2023

Line-up festivalu Pohoda sa rozrástol o ženské mená súčasnej svetovej hudobnej scény.

Unikátní koncerty v kostelech i zbrusu nová jména oznamuje Moody Moon Noize

redakce 22.03.2023

Program čtvrtého ročníku Moody Moon Noize bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské scény.

Tallinn Music Week nabídne hudbu, umění i nápady

redakce 22.03.2023

Tallinn Music Week v květnu již po patnácté zaplní estonské hlavní město hudbou, uměním a nápady zítřka!

Beseda přihazuje The Murder Capital

redakce 21.03.2023

Dramaturgové třicátého ročníku festivalu pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu.

Postmodern Jukebox na Groove Brno

redakce 21.03.2023

Projekt s oblibou kombinuje moderní popové a rockové hity s klasickými žánry jako jazz a swing.

Obscene Extreme 2023 přiveze Carcass i Suffocation

redakce 21.03.2023

Již tradičně se to nejdůležitější zdaleka neodehrává jen na pódiu, ale v moshpitu nalezneme nevěsty i nejrůznější zvířecí druhy.

Tauron Nowa Muzyka posiluje lineup

redakce 18.03.2023

Festival již dříve oznámil vystoupení interpretů jako jsou Billy Woods, Helena Hauff, Oneohtrix Point Never, Sudan Archives nebo William Basinski.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace