Články / Recenze

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku – alespoň na poli (nejen) české alternativní hudby. Jedná se o kolaboraci skladatele a elektronického mága Michala Rataje a jazzového trumpetisty Oskara Töröka, kteří spolu už před časem nahráli společnou desku pod hlavičkou Points-Rataj Quintet (2016).

Jejich práce se zvuky je velice subtilní a po soustředěném poslechu vyvolává jemné mrazení v zátylku. Duo zkoumá imaginární krajinu tajemných zvuků nacházející se mezi jazzem, ambientem a elektro-akustickou hudbou. Sami svou tvorbu označují jako akusmatickou, což neznamená, že sem tam neuslyšíte nějaký ten beat, i když nikoliv přísně taneční. Na stránkách festivalu Space X, kde na sklonku září pokřtili svou desku, se dočteme: „Jejich hudba působí jako putování ztichlou, zasněženou krajinou, kde chvílemi zavládne takové ticho, že snad zaslechnete i hudbu sfér a tep Země.“ To zní téměř mysticky a je na vás, kam až budete chtít v poslechu zajít a co vše nakonec uslyšíte a uvidíte. Ticho však určitě ne.

Křest v Divadle X, kde desku pokropil nestor české hudební publicistiky Pavel Klusák, zúčastnil, dosvědčil, že hudba zkušeného tandemu Rataj / Török je velmi dobře hratelná i koncertně, což je jistě bonus pro podobné projekty. Naživo vzniká veskrze transhudební dialog, kde nikdo nehraje prim, vše je podřízeno kompaktnímu celku. Zvuky vyprávějí děj a dechy tvoří tajuplnou atmosféru.

Alex Švamberk o nahrávce napsal: „Letters From Sounds patří k nejsilnějším albům, která u nás v posledních letech vznikla, jsou zajímavá zvukově, a přitom veskrze hudební, mimořádně soustředěná, vícevrstevnatá a integrálně propojující odlišné světy, včetně toho vážnohudebního. Vedle evropské špičky tvořené Truffazem či Henriksenem se rozhodně neztrácejí.“

Dodejme, že desku lze poslouchat, aniž by docházelo k pocitu, že má jít o jakési „vyšší umění“, jak tomu u podobných uskupení koketujících na hranici vážné hudby a jazzu někdy bývá. Jsou to prostě dopisy psané zvukem a rozeslané do světa přítomného okamžiku.

Info

Michal Rataj a Oskar Török – Letters from Sound (Blue Lizard, 2022)
Bandcamp

foto © se souhlasem Michala Rataje

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace