Články / Recenze

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala | Články / Recenze | 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené a nemají chuť poznávat rozmanitosti bývalé Jugoslávie, včetně historie a nejrůznějších ponurých stránek oblasti. Trio Nemeček vás na třetí desce, přesněji druhé v rámci aktuální trilogie Prokletije, vezme na intenzivní meditativní či dokonce psychedelickou horskou dráhu, které často vévodí tribální rytmika.

Nicméně dojde i na zasněné plochy a folkové elementy. Ty jsou nedílnou součástí esence kapely, protože folk je na území Chorvatska a vůbec celé bývalé Jugoslávie brán mnohem otevřeněji než u nás. My dechovku vnímáme jako občasné ozvláštnění, víkendový blok lidové hudby na veřejnoprávním kanálu a spíš se u toho pousmějeme a zaskotačíme třeba během městských slavností, než by nás to zasáhlo, nebo dokonce abychom rozbíjeli sklenice, jako se to dělá na jihu, když vás text a melodie trefí. Jen ty nejlepší cimbálovky, například v okolí Uherského Hradiště, umí tento pocit navodit. Na Balkánu je ta šance narazit na něco tak silného a emotivního mnohonásobně vyšší. Navíc zajímavé je, že mládež v jihovýchodu Evropy nepotřebuje rebelovat vůči rodičům. Emotivní folk, u kterého roste počet sklenic ohnivé vody, rychlost v autě nebo pocit sentimentu, si tam dopřávají bez ohledu na generaci.

Nemeček ukazují, že lze z tradice vycházet a posouvat ji zase dál, ať už jde o práci s poezií, na kterou se nezapomíná, nebo čerpání z lidových tanců, posunutých na úroveň kmenového křepčení. Dává smysl slabost kapelníka Nemecek pro formaci Oranssi Pazuzu, která se umí zvukově pohybovat i v hlukových bažinách či black metalu. Chmurné představy umocňuje i přebal desky Prokletije II, kde je použita kresba chorvatského umělce Ljuby Babiće, která vznikla v roce 1916 a symbolizuje rozpad jednoho světa (tehdy smrt Františka Josefa I. a blížící se rozpad Rakouska-Uherska) a nejistotu z budoucnosti.

S Nemeček se dostanete na pobřeží, k němuž se blíží temnota, ale také do vnitrozemí, včetně nepřeberných lánů Slavonije. Nenechte se zmást snímky typu Vražda v Orient expresu a jeho různými zpracováními, která vám budou podsouvat, jak se v okolí města Vinkovci, kde se vlak zasekl, nachází vysoké hory. Hloupost, celému území dominuje rovná, plodná a zelená krajina. Nicméně, především v létě zažijete ve vnitrozemí bouřky, které by si v horách nevysnil ani Saruman. Černočerné nebe a děsivé vichry. Do té spirály vás Nemeček vtáhnou a skrze noiseové plochy vás v tom také nechají. Avšak, nedostaví se děs. Pouze pozorujete a necháváte se vést jako na cestovatelské přednášce, která vám ukazuje všechny odstíny regionu, včetně těch bezútěšných.

Jsou tam prvky, u kterých si budete říkat: „Je to řecké, turecké, nebo orientální?“ Snad od všeho trochu, a proto je ideální popis „středomořské“. Navyknutí na tu náladu nějakou dobu trvá, ale díky doposud nejvyrovnanější produkci a největší přístupnosti (nic proti debutu) bude seznamování přirozené. Uživajte.

Info

Nemeček - Prokletije II (Lack of Records, 2024)
Bandcamp

živě:
Nemeček (sl) + Eva Sajanová & Dominik Suchý
23. 2. 2024 19:30
Klubovna, Praha
web

foto © se souhlasem Nemeček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace