Články / Recenze

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá | Články / Recenze | 25.01.2024

Útržky ze šuplíku nashromážděné hlavně během pandemie, kdy nebyla možnost plně se hudebně vyjadřovat, daly vzniknout debutovému albu ostravské kapely Moře dní. Za tím stojí Martin Marcyn Hampl a Lukáš Lukáš. Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek. Koloběh světa, který se nám mění před očima, složité vztahy a s nimi spředené vzpomínky, tiché povzdechy i radosti nad tím vším zabalené do jednoduché lyriky.

Hampl byl donedávna součástí ostravské indierockové skupiny Places a po jejich postupném rozpadu se rozhodl vydat skladby původně určené pro samostatný projekt právě s Mořem dní. Velkou hudební inspirací jsou Buty, ve kterých dříve s Lukášem působili jako technici za mixážním pultem a dnes v kapele oba muzikanti hrají. Lehké písničkářské kytarovky s výraznými sóly a pohodový beat, v tomhle duchu se nesou nejvíc písně Fajfka nebo Jablko, energičtější nádech má třeba Nezavírej se zpěvem v podobě dialogu dvou přátel.


Půlka června je jediná čistě instrumentální skladba, pomalé elektrické kytary obalené spoustou reverbu jako od Cigarettes After Sex nebo The Brian Jonestown Massacre se snoubí s neutichajícími zvuky cikád a občasným tichým cinkáním a řinčením. To nenarušuje portrétovanou atmosféru nadcházejícího léta a teplého večera, a i přes absenci vokálů nepůsobí nudně nebo fádně. Skladba Vrtulník je hudebně podobná, klidná a jemná, tentokrát už s textem, nenásilnou rozpravou o životě a tom, co a jestli v něm vůbec máme hledat. V songu Kamiony řídí je zachycená nefunkčnost rodinných vztahů. Příběh dvou sester, které sbírají odvahu začít svůj život jinde, je trochu zlehčen nejen durovým naladěním. refrén „kamiony řídí miliony lidí“ přidává trochu nadhledu, možná ale i špetku beznaděje a ztracenosti ve velkém světě. Osamělost a anonymitu ve velkém městě načíná skladba Večerní Praha a nebo sorry, baladický ploužák Vlasy, kterým započala tvorba Moře dní, teď jejich prvotinu zakončuje.

Jednoduchá každodennost světa a zároveň malý podíl všudypřítomného smutku ve spojení s hudbou, která připomene, jak chutnají letní večery i pochmurné zimní odpoledne bez pohlazení slunce.

Info

Moře dní –⁠ s/t (Tupanana, 2023)
Bandcamp kapely

foto © Petr Novák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace