Zprávy / Ceny/Awards

Vinyla za rok 2022 má své nominace

Vinyla za rok 2022 má své nominace

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 03.01.2023

Nahrávky česko-vietnamského rappera Ankiho, kytaristy Tomáše Niesnera, kapel Orient a Tamara v kategorii Deska roku nominovala porota hudebních cen Vinyla. Čtyři nominované vzhledem ke shodnému počtu hlasů mají i další dvě kategorie. Na ocenění v kategorii Objev roku aspirují songwriterka Anna Vaverková, rapové duo Lobbyboy&saab900turbo, digitální písničkář Mat213 a elektronická producentka Tokyo Drift. Nominace na Počin roku za své loňské aktivity získal kolektiv Future Jiskří, festivaly Pop Messe a Transforma a vydavatelství Unizone za charitativní kompilaci 4UA. Slavnostní vyhlášení cen Vinyla proběhne 22. února 2023 v pražském Lucerna Music Baru, kde vystoupí hned čtveřice nominovaných, Anna Vaverková, Lobbyboy&saab900turbo, Tamara a Mat213.

NOMINACE 2022

DESKA ROKU
Anki – No More Drama
Orient – Redwood
Tamara – Anderson
Tomáš Niesner – Bečvou

OBJEV ROKU
Anna Vaverková
Lobbyboy&saab900turbo
Mat213
Tokyo Drift

POČIN ROKU
Aktivity Future Jiskří
Kompilace 4UA (Unizone)
Festival Pop Messe
Festival Transforma

Album No More Drama je oslavou rapového snu o cestě vzhůru. Anki, jenž na sebe už v roce 2020 poprvé výrazněji upozornil vietnamsky rapovaným albem Saigon Stories, do něj ale zaznamenal také své nikdy nekončící vnitřní boje související s nemožností úplně zapadnout. Tomáš Vondra a Lukáš Polák, kteří tvoří autorské jádro skupiny Orient (objev roku 2017) se na druhé desce Redwood vydali vstříc členitým artrockovým experimentům. Obyčejnou krásu každodennosti na svém odlehčeném debutu Anderson naopak zachycuje indierocková pětice Tamara. Kytarista Tomáš Niesner spojovaný s americkým primitivismem na albu Bečvou ve svých improvizacích doplněných syntezátory či terénními nahrávkami odkazuje na krajinu svého dětství postiženou environmentální katastrofou.

„Každé z nominovaných alb je žánrově odlišné a vychází rovněž z odlišných východisek tvůrců. Anki Tran na své první česky rapované desce sleduje svůj vlastní dramatický příběh imigranta, Tomáš Niesner ve zvukovém deníku o Bečvě odkazuje k otravě řeky toxickými látkami. Zachytit krásu běžných, prchavých momentů, se snaží Tamara, opačným směrem jdou Orient, kteří místo přímočarosti preferují spletitost,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Pavel Uretšlégr.

O tvorbě Anny Vaverkové se dá hovořit jako o civilním elektronickém popu o (ne)obyčejných věcech v životě. Autorka na EP Roztomilá holka zpívá o stereotypech, úzkostech i hledání vlastní identity. V kategorii Objev roku jsou s projektem Lobbyboy&saab900turbo nominované rovněž Kateřina Konvalinová a Erika Velická. Jejich feministický rap nesmlouvavě střílí do všudypřítomného sexismu i nevlídné reality prekarizovaného života. Digitální písničkářství Matěje Čecha vystupujícího pod hlavičkou projektu Mat213 těží z poetiky postironické generace Z, v níž se mísí odkazy na počítačové hry s milostnými příběhy z MHD. Pavla Bastlová alias Tokio Drift si v loňském ročníku Vinyly odnesla ocenění v talentové soutěži Bastl Electronic Track. Na aktuálním EP Scorpio Season osobitě míchá zasněné písničkářství s futuristickými trapovými beaty.

Hyperpop po česku a ještě navíc s lidskoprávní nebo ekologickou agendou, takové je poslání kolektivu Future Jiskří a stejně pojmenované vydavatelské platformy, která je mezi nominovanými v kategorii Počin roku. Na kompilaci Future Jiskří vol. 1 se představili hlavní tahouni kolektivu, jako jsou Toyota Vangelis, DJ Litterbin, Nevinnost nebo Miss Petty. Výjimečná je ovšem také kompilace 4UA vydavatelství Unizone. Na tuto charitativní kompilaci přispělo devatenáct umělců a veškerý výtěžek byl rozdělen mezi organizace pomáhající potřebným na Ukrajině. Mezi nominovaný se objevily také dva festivaly, městský festival Pop Messe pořádaný v unikátních prostorách rozpadajícího se brněnského stadionu Za Lužánkami a Boby Centra a na elektronickou hudbu se zaměřující malý táborský festival Transforma.

„Kultura se v roce 2022 naplno vrátila do klubů i na festivaly, chování návštěvníků se však změnilo. Velké akce při pohledu zvenčí sice mohly vypadat úspěšně, ale vstupenky na ně se prodávaly tři roky. Na klubové scéně je patrný propad, na koncertech schází přibližně třetina návštěvníků oproti období před covidem. Zhoršená ekonomická situace se zatím nepropisuje do tvůrčích aktivit. Počet i kvalita loni vydaných desek je snad příslibem, že se návštěvníci do klubů vrátí,“ dodává za organizátory cen Vinyla Tomáš Grombíř s tím, že nadějí jsou i mladí producenti a producentky posílající své tracky v rámci aktuálně probíhající výzvy Bastl Electronic Track. Její uzávěrka je 31. ledna 2023. Do tohoto data mohou své práce v podobě textů, podcastů či jiných audiovizuálních forem posílat rovněž autoři a autorky ucházející se o Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku.

Info

Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně podrobných informací k oběma výzvám naleznete na www.vinyla.cz

foto © Julie Hrnčířová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ceny Anděl 2023: Album roku mají November 2nd, zabodovala i Anna Vaverková nebo Pam Rabbit

redakce 31.03.2024

Třiatřicátý ročník byl jedním z nejbarevnějších v historii.

Vítězové hudebních cen Vinyla 2023

redakce 06.03.2024

Ceny získaly Toyota Vangelis, Klara Wodehn a iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš. Uspěla i mladá producentka Fæ Bestia a publicisté Julie Pátá a Timon Láska.

Český lev 2024 zná nominace

redakce 16.01.2024

Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Best in Design oznámil porotce

redakce 14.01.2024

Loňští vítězové Best in Design letos ovlivní v porotě budoucnost soutěžících spolu s Brankem Popovicem a dalšími profesionály.

Vinyla 2023: nominace

redakce 04.01.2024

Hned pět nahrávek v kategorii Deska roku vzhledem ke shodnému počtu hlasů nominovala porota hudebních cen Vinyla.

Vinyla hledá talenty

redakce 23.11.2023

Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2024.

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

redakce 07.06.2023

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden.

Bastl Electronic Track. Ceny Vinyla vydávají kompilaci

redakce 19.04.2023

Nikdo z poroty asi nečekal, že ta nejchytlavější věc v celém Bastl Electronic Tracku soutěži bude postavená na samplu Leoše Janáčka.

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace