Zprávy

Vychází Mimosezóna Jaromíra 99

Vychází Mimosezóna Jaromíra 99

redakce | Zprávy | 17.05.2022

Texty známých a oblíbených kapel Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers nebo Kafka Band i zatím posledního projektu Letní kapela, stejně jako hity napsané pro Václava Neckáře najdou fanoušci v nové knize Mimosezóna od jedné z nejvýraznějších postav domácí umělecké scény – zpěváka, skladatele, kytaristy a výtvarníka Jaromíra 99. Výběr textů písní, které na tuzemskou scénu přinesly estetiku temných a mlžných pohraničních hor, doplňují ilustrace inspirované náladou krajiny Švejdíkova rodného Jesenicka.

Mimosezóna mapuje třicetiletí tvorby umělce, který svým záběrem zasáhl nejen českou hudební scénu, ale v posledních dvou desetiletích se stal také vyhledávaným ilustrátorem a kreslířem komiksů. Proslavil se především trilogií o výpravčím Aloisi Nebelovi, na které pracoval spolu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, s nímž se ostatně sešel i v kapele Kafka Band. Právě Rudišova osobní a zasvěcená předmluva knihu otevírá. Následují texty jsou seřazené chronologicky jak podle roku vydání alba, tak podle pořadí na nahrávkách od legendárního alba Freiwaldau kapely Priessnitz a dalších hudebních projektů, desky Václava Neckáře Dobrý časy až po texty Letní kapely, které se objeví na zatím dosud nevydaném albu. Čtenář tak může sledovat vývoj Švejdíkova textařského stylu.

Neméně podstatnou součástí knihy, která vyniká svým nadstandardním provedením, je Švejdíkův výtvarný doprovod vybraný z jeho volné tvorby. Kniha tak zachycuje i Švejdíkův záběr, který propojuje světy hudby a výtvarného umění. Některé ilustrace s vybranými texty komunikují, jsou vzájemně propojené. Sám Švejdík říká, že vyprávění v písňových textech a komiksové tvorbě je v něčem podobné.

Nahrávku Letní kapely uvede na trh hudební vydavatelství Indies Scope v pondělí 23. května 2022. K dostání tak bude už i na plánovaných uvedeních knihy. To se uskuteční v pražských Kasárnách Karlín 1. června od 18 hodin a v Divadle Husa na provázku 5. června od 19 hodin. Při obou uvedeních knihy se návštěvníci mohou těšit i na následné vystoupení Letní kapely

Info

Jaromír 99 - Mimosezóna (Host, 2022)
web

foto © Vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

OFF Festival začne speciálními warm-upy

redakce 25.06.2022

Katovický OFF Festival přichází se zajímavou novinkou, letošní ročník začne o den dříve, a to speciálními warm-upy na speciálních místech.

Světové premiéry na NODO už od soboty

redakce 24.06.2022

Trojhalí Karolina se promění v jeden vyzvánějící zvon – hudební svátek, který je možné zakusit asi jen jednou za život.

Na festivale Flaam Sega Bodega, Sykur i HMLTD

redakce 23.06.2022

Pre Flaam je typickým dôraz na vizuálnu stránku festivalového zážitku – od komunikácie až po podobu samotného areálu.

Dobršská brána upoutá zvukem trubky

redakce 23.06.2022

Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku upoutá především zvukem trubky.

V Underdogs' neofolkový Of the Wand And the Moon

redakce 22.06.2022

Kim Larsen již tuto sobotu představí nové album, na které milovníci neofolku čekali dlouhých deset let od poslední, fenomenální desky The Lone Descent.

Hradby Samoty načínají druhou dekádu existence

redakce 22.06.2022

Temná hudba nejrůznějších žánrů na místech, kde je za noci možné místo bzukotu měst, slyšet šeptem pronášené příběhy ze starých legend a pověstí.

Grape dopĺňa o mená lokálnej scény

redakce 22.06.2022

V prvej osmičke zverejnených mien sú Karin Ann, Fallgrapp, Le Payaco, Para, Billy Barman, Tolstoys, Korben Dallas a Malalata.

Fobia Kid křtí ve čtvrtek na Altenburgu

redakce 21.06.2022

Po roční pauze od hudby i sociálních sítí se slovenský rapper vrací objevovat zákoutí digitálních glitchů a hyperaktivních beatů.

Pilotní ročník multižánrového U:festu

redakce 21.06.2022

Tématem U:festu je zkoumání hranic mezi uměním, kulturou a současnou digitální společností. Brillovka, Rožnov pod Radhoštěm.

Letní filmovou školu odstartuje Sommerová s Kocábem

redakce 21.06.2022

Pořadatel festivalu Asociace českých filmových klubů letos své ceny udělí Ondřeji Vetchému, Michaele Pavlátové, Semihu Kaplanoğluovi a Pavlu Tomeškovi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace