Zprávy

Vychází Mimosezóna Jaromíra 99

Vychází Mimosezóna Jaromíra 99

redakce | Zprávy | 17.05.2022

Texty známých a oblíbených kapel Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers nebo Kafka Band i zatím posledního projektu Letní kapela, stejně jako hity napsané pro Václava Neckáře najdou fanoušci v nové knize Mimosezóna od jedné z nejvýraznějších postav domácí umělecké scény – zpěváka, skladatele, kytaristy a výtvarníka Jaromíra 99. Výběr textů písní, které na tuzemskou scénu přinesly estetiku temných a mlžných pohraničních hor, doplňují ilustrace inspirované náladou krajiny Švejdíkova rodného Jesenicka.

Mimosezóna mapuje třicetiletí tvorby umělce, který svým záběrem zasáhl nejen českou hudební scénu, ale v posledních dvou desetiletích se stal také vyhledávaným ilustrátorem a kreslířem komiksů. Proslavil se především trilogií o výpravčím Aloisi Nebelovi, na které pracoval spolu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, s nímž se ostatně sešel i v kapele Kafka Band. Právě Rudišova osobní a zasvěcená předmluva knihu otevírá. Následují texty jsou seřazené chronologicky jak podle roku vydání alba, tak podle pořadí na nahrávkách od legendárního alba Freiwaldau kapely Priessnitz a dalších hudebních projektů, desky Václava Neckáře Dobrý časy až po texty Letní kapely, které se objeví na zatím dosud nevydaném albu. Čtenář tak může sledovat vývoj Švejdíkova textařského stylu.

Neméně podstatnou součástí knihy, která vyniká svým nadstandardním provedením, je Švejdíkův výtvarný doprovod vybraný z jeho volné tvorby. Kniha tak zachycuje i Švejdíkův záběr, který propojuje světy hudby a výtvarného umění. Některé ilustrace s vybranými texty komunikují, jsou vzájemně propojené. Sám Švejdík říká, že vyprávění v písňových textech a komiksové tvorbě je v něčem podobné.

Nahrávku Letní kapely uvede na trh hudební vydavatelství Indies Scope v pondělí 23. května 2022. K dostání tak bude už i na plánovaných uvedeních knihy. To se uskuteční v pražských Kasárnách Karlín 1. června od 18 hodin a v Divadle Husa na provázku 5. června od 19 hodin. Při obou uvedeních knihy se návštěvníci mohou těšit i na následné vystoupení Letní kapely

Info

Jaromír 99 - Mimosezóna (Host, 2022)
web

foto © Vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Miroslav Černý vydává Surrealistickou operu Frankenstein

redakce 28.11.2022

Album vyjde pouze na vinylu, součástí limitované edice bude ručně číslovaný a signovaný grafický list od umělce Františka Skály.

Popmuseum zve (nejen) na online koncerty

redakce 28.11.2022

Speciální akustické a poloakustické sety umělců napříč žánry v komorním muzejním prostoru nabídne od listopadu na svém youtube kanálu.

Do Roxy na charitativní koncert pro dětské domovy

redakce 28.11.2022

Ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům vám Fource přináší charitativní koncert, jehož cílem je obdarovat děti z dětských domovů.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Blame Your Genes vydáva EP Skins

redakce 27.11.2022

Blame Your Genes vydáva svoje štvrté EP v spolupráci s bratislavským labelom Well Played Records prvýkrát aj na priehľadnom limitovanom vinyle.

Zeal & Ardor přivezou gospel-metal

redakce 27.11.2022

Avantgardní uskupení nabízí hudební a vizuální zážitek, který hraničí s uvedením do transu.

Madhouse Express lákají klipem na koncert v Planetáriu

redakce 26.11.2022

Naživo skvěle fungující kooperace psychedelické tvorby Madhouse Express s 8K projekcemi převážně vesmírných motivů.

Martin Zajko predstavuje sólový album

redakce 25.11.2022

Gény muzikanta má v krvi a za sebou nespočetne hudobných spoluprác s Richardom Müllerom, Janou Kirschner či Simou Magušinovou.

Andre Šulcová vydává Opportunities

redakce 25.11.2022

Její suverénní hlasový projev a autorský rukopis jdou ruku v ruce s tím nejlepším ze současného amerického písničkářství.

Závěr roku s Jednotou

redakce 24.11.2022

Netradiční přístupy k loutně, příčné flétně nebo bicím doplní třeba dekoloniální drone metal nebo surový death industrial.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace