Zprávy / Festivalové

Ostravské dny v novém

Ostravské dny v novém

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.03.2023

Desítky českých i světových premiér současné hudby naplní festivalovou část Ostravských dnů. Konec letních prázdnin bude ve znamení 12. bienále Ostravských dnů. Festival pro veřejnost se uskuteční v rámci deseti dní od 24. srpna do 2. září, a to několika koncerty denně.

Do nového studijního areálu se kompletně přesune Institut, třítýdenní pracovní prostředí pro skladatele, interprety a muzikology. Institut odstartuje deset dní před zahájením festivalu, v pondělí 14. srpna. Přihlášky do tohoto mezinárodního programu je možné stále zasílat do 15. března, s nimi rovněž žádosti o stipendium. Unikátem Ostravských dnů je fakt, že kompozice těchto mladých skladatelů a skladatelek jsou součástí festivalového programu, kde se bez rozpaků objevují vedle skladeb etablovaných umělců současnosti i avantgardních kompozic 2. poloviny 20. století. Letos podruhé se jako lektorka Institutu do Ostravy vrátí srbsko-kanadská skladatelka Ana Sokolović, profesorka na Université de Montréal a ředitelka tamního festivalu pro soudobou hudbu.

Na počátku Ostravských dnů v srpnu 2001 stál záměr vytvořit pracovní prostředí pro hudbu naší doby se zaměřením na orchestrální díla dneška. Za touto myšlenkou stál dosavadní umělecký ředitel Ostravských dnů Petr Kotík. Komunitu, která se každý lichý rok v srpnu sejde v Ostravě, tvoří cca třicet rezidentů z celého světa, jejichž program zahrnuje nejen desítky přednášek a individuálních setkání, ale také celou řadu neformálních momentů, které dokreslují celkovou atmosféru Ostravských dnů. Rezidenti Institutu nejsou jen pasivními účastníky – během tří týdnů prezentují své vlastní kompozice, jsou přítomni zkouškám svých skladeb, případně sami na festivalu jako interpreti vystupují. Letošní 12. bienále kromě exkluzivního nového zázemí v City Campusu slibuje také novinky v samotném programu Institutu, kde budou nově probíhat i interpretační workshopy, v plánu jsou také kurzy otevřené odborné veřejnosti.

Info

Ostravské dny
14. 8. –⁠ 2. 9. 2023
Ostrava
web festivalu

foto © Michaela Vachalova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Festival Končiny mení svoju lokalitu

redakce 26.03.2023

Hlavným cieľom festivalu zostáva i naďalej objavovanie nových hudobných končín pričom návštevníci sa môžu tešiť na mená domácej i zahraničnej nezávislej hudobnej scény.

Lisabonská edice Sónaru proběhne už příští týden

redakce 25.03.2023

Na sklonku března vystoupí Folamour, Max Cooper Live, WhoMadeWho, VTSS, Rui Vargas, KiNK Live, Mochakk, I Hate Models, Or:la, Héctor Oaks Live, SHERELLE x Kode9 a další.

Nový tachovský Festival Muziq

redakce 24.03.2023

Návštěvníci se můžou těšit na deset interpretů, z nichž určitě největší pozornost vyvolá rozpustilý tanečník, milovník disca, starých samplerů a analogových syntezátorů.

Rico Nasty, Rozi Plain a Duo Ruut na Pohode

redakce 23.03.2023

Line-up festivalu Pohoda sa rozrástol o ženské mená súčasnej svetovej hudobnej scény.

Unikátní koncerty v kostelech i zbrusu nová jména oznamuje Moody Moon Noize

redakce 22.03.2023

Program čtvrtého ročníku Moody Moon Noize bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské scény.

Tallinn Music Week nabídne hudbu, umění i nápady

redakce 22.03.2023

Tallinn Music Week v květnu již po patnácté zaplní estonské hlavní město hudbou, uměním a nápady zítřka!

Beseda přihazuje The Murder Capital

redakce 21.03.2023

Dramaturgové třicátého ročníku festivalu pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu.

Postmodern Jukebox na Groove Brno

redakce 21.03.2023

Projekt s oblibou kombinuje moderní popové a rockové hity s klasickými žánry jako jazz a swing.

Obscene Extreme 2023 přiveze Carcass i Suffocation

redakce 21.03.2023

Již tradičně se to nejdůležitější zdaleka neodehrává jen na pódiu, ale v moshpitu nalezneme nevěsty i nejrůznější zvířecí druhy.

Tauron Nowa Muzyka posiluje lineup

redakce 18.03.2023

Festival již dříve oznámil vystoupení interpretů jako jsou Billy Woods, Helena Hauff, Oneohtrix Point Never, Sudan Archives nebo William Basinski.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace