Články / Offtopic / / Komix

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 08.08.2021

Na planetě Mondo Carno pořádá Johnny Caesar každoroční klání gladiátorů. Největší jatka v celém vesmíru, kterých se účastní ti nejdrsnější tvrďáci ze všech planet v celém širém vesmíru. Koná se soutěž vysílaná do každého koutu galaxie, nejkrvavější, nejděsivější a nejzábavnější. Lobo ji chce vyhrát. Nejde mu o titul nejlepšího zabijáka ve vesmíru nebo pobyt v lázních ani krásný pozlacený svícen. Chce vyhrát, protože JE tím nejlepším zabijákem a dělá to pro radost. Jenže něco tu není v pořádku. Někdo opravdu hodně nechce, aby vyhrál. Což se Lobovi nelíbí.

Legenda o Lobovi psaná z větší části Alanem Grantem ukazuje, jak nesympatický, zlý, úchylný a hnusný může hlavní hrdina být. Zabiják, který vyvraždil domovskou planetu, jehož oblíbený hudební žánr je brutal death gore zombie metal, kterého nikdo nemá rád a on to opětuje. Jeho charakter se nijak nevyvíjí a invencí jsou načichlé pouze vulgární a sexistické hlášky. Univerzální gladiátoři jsou jen dokladem, jak vysoce efektivní pěšák Lobo je. Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů, jako je zábavní park sebevražd a další aluze na televizní estrády.

Vizuální stránka je prošpikovaná množstvím detailů a ztřeštěných drobností. Kresba Cama Kennedyho plná ošklivých bojovníků i krásných žen platí u Loba za standard. Česká lokalizace různých nápisů a popisků opepřená nezaměnitelným humorem překladatele Šimona Španihela jako vždy potěší. Za pozornost rovněž stojí, že sérii obálek pro Univerzální gladiátory má na svědomí uznávaný tvůrce Mike Mignola, který je nakreslil skoro přesně rok před tím, než se proslavil Hellboyem.

Kniha je krátká, úderná a neklade si vyšší ambice než při čtení (na toaletě) pobavit. Lobo i Grant to umí i lépe. Navíc Lobo občas ani nepůsobí jako hlavní postava a pozornost se často přesouvá k dalším postavám. Hádky dvou gladiátorů o tom, jestli lze nebo nelze uzdravit hlavu v kýblu, jsou sice zpočátku jistým zvráceným způsobem legrační, ale když na scénu nastoupí hlavní hrdina, je čtení hned veselejší.

Info

Alan Grant, John Wagner, Cam Kennedy – Lobo: Univerzální gladiátoři (Crew, 2021)
web

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace