Články / Offtopic / / Komix

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 08.08.2021

Na planetě Mondo Carno pořádá Johnny Caesar každoroční klání gladiátorů. Největší jatka v celém vesmíru, kterých se účastní ti nejdrsnější tvrďáci ze všech planet v celém širém vesmíru. Koná se soutěž vysílaná do každého koutu galaxie, nejkrvavější, nejděsivější a nejzábavnější. Lobo ji chce vyhrát. Nejde mu o titul nejlepšího zabijáka ve vesmíru nebo pobyt v lázních ani krásný pozlacený svícen. Chce vyhrát, protože JE tím nejlepším zabijákem a dělá to pro radost. Jenže něco tu není v pořádku. Někdo opravdu hodně nechce, aby vyhrál. Což se Lobovi nelíbí.

Legenda o Lobovi psaná z větší části Alanem Grantem ukazuje, jak nesympatický, zlý, úchylný a hnusný může hlavní hrdina být. Zabiják, který vyvraždil domovskou planetu, jehož oblíbený hudební žánr je brutal death gore zombie metal, kterého nikdo nemá rád a on to opětuje. Jeho charakter se nijak nevyvíjí a invencí jsou načichlé pouze vulgární a sexistické hlášky. Univerzální gladiátoři jsou jen dokladem, jak vysoce efektivní pěšák Lobo je. Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů, jako je zábavní park sebevražd a další aluze na televizní estrády.

Vizuální stránka je prošpikovaná množstvím detailů a ztřeštěných drobností. Kresba Cama Kennedyho plná ošklivých bojovníků i krásných žen platí u Loba za standard. Česká lokalizace různých nápisů a popisků opepřená nezaměnitelným humorem překladatele Šimona Španihela jako vždy potěší. Za pozornost rovněž stojí, že sérii obálek pro Univerzální gladiátory má na svědomí uznávaný tvůrce Mike Mignola, který je nakreslil skoro přesně rok před tím, než se proslavil Hellboyem.

Kniha je krátká, úderná a neklade si vyšší ambice než při čtení (na toaletě) pobavit. Lobo i Grant to umí i lépe. Navíc Lobo občas ani nepůsobí jako hlavní postava a pozornost se často přesouvá k dalším postavám. Hádky dvou gladiátorů o tom, jestli lze nebo nelze uzdravit hlavu v kýblu, jsou sice zpočátku jistým zvráceným způsobem legrační, ale když na scénu nastoupí hlavní hrdina, je čtení hned veselejší.

Info

Alan Grant, John Wagner, Cam Kennedy – Lobo: Univerzální gladiátoři (Crew, 2021)
web

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace