Články / Offtopic / / Komix

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.11.2021

Představit Temného rytíře v kontextu různých světových metropolí lehce navazuje na loni vydanou knihu Batman: Evropa. Batman: Svět nepředstavuje koherentní příběh, ale spíše různé akce provedené jak na starém kontinentu, tak i jinde ve světě. A proč vlastně opouštíme domovský Gotham? Brian Azzarello v úvodní části jasně naznačuje, že se zlo rozšířilo do celého světa a Bruce Wayne si klade osobní cíl zničit jej. Má jen prostě více práce.

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující. I když kolísá kvalita povídek i jejich pojetí, ukazuje se, že Batman je natolik silná a univerzální postava, že snese různé žánry i zacházení. Batman je na dovolené ve Španělsku nebo bojuje v Německu s Jokerem-ekologickým aktivistou, v Praze (autorem scénáře je Štěpán Kopřiva) zabrousí do zlaté éry komunismu, čínská story jako by sloužila k propagaci tamní kultury, zatímco ta korejská vsadila na silnou vizuální stránku. Největším problémem knihy jsou stanovené mantinely – na prostoru jedné povídky není jednoduché rozvinout plnohodnotný příběh a zároveň představit Temného rytíře ve světle té které země.

Říct o některých příbězích, že jsou nudné nebo méně zajímavé, znamená povětšinou nepochopit kulturu, která se k netopýřímu muži vyjadřuje. Nejsou zde špatné nebo dobré povídky, jen slouží jako ochutnávka cizokrajných pokrmů, z nichž některé jsou sice krásné na pohled, ale vy máte chuť je vyplivnout.

Batman přerostl svůj komiksový původ. Je to ikona, symbol, který zaujme, ať už je na sušence Oreo nebo hodinkách z mekáče. Tato kniha ukazuje, co znamená pro lidi po celém světě. Pro Čechy je především detektivem, pro Španěly workoholikem, Korejci ho vidí jako technologií prodchnutého bojovníka se smyslem pro čest, Japonci jako kluka z plakátů. A pro vydavatelství DC je to stroj na peníze.

Info

Brian Azzarello, Lee Bermejo, Mathieu Gabella, Štěpán Kopřiva, Tomasz Kolodziejczak, Piotr Kowalski, Nicola Mari, Jae-Kwang Park, Michal Suchánek – Batman: Svět (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace