Články / Offtopic / / Komix

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 28.03.2021

Gatlingův kulomet, sestrojený roku 1862 lékařem R. J. Gatlingem, byl obdivován pro svou kadenci 200 výstřelů za minutu, se kterou se mohl rovnat palebné síle jednoho celého pluku (asi 1500 vojáků). Díky jeho hrozivé síle a horlivé propagaci jeho vynálezce překročil věhlas Gatlingova kulometu hranice Spojených států amerických. Zbraň byla vyvážena i do dalších zemí světa, například do Velké Británie, Ruska, Španělska a Japonska.

Město New York, ostrov Manhattan. Rok 1865. Dva sirotci se vypořádali se smrtí své matky každý po svém. Ten mladší (Luke) prostě zapomněl a začal tvrdě pracovat, z druhého (Brad) se stal nájemný vrah, přezdívaný Smrťák, který přísahal pomstu vrahovi své matky - Edwardu Kingovi, svému otci. Ten se právě vrací do města zavzpomínat na staré časy a prodat něco, co může ukončit válku gangů jednou provždy. Za rozumný peníz nabízí Gatlingův kulomet, čistě pro tu radost z prodeje. Dokáže Smrťák přežít 200 výstřelů za minutu?

Třetí pokračování krvavé westernové ságy japonského umělce Masasumiho Kakizakiho se soustředí na to, jak Luke Burns přijímá skutečnost, že jeho bratr je masový vrah, odpovídá na otázky z minulosti a posunuje všechny důležité charaktery na šachovnici směrem kupředu. Edward King je vyobrazený jako penězuchtivý hajzl, pro kterého Amerika znamenala splněný sen, a do popředí se tlačí vedlejší postavy, nadto osvěžující cesta do St. Louis ukazuje i jinou krajinu než manhattanský slum.

Vizuální stránka je stále bezchybná, jen Kakizaki už nemá čím překvapit. Do děje tak tahá destrukci rotačním kulometem a nové lokality. Šokující záběry na bod zvratu v životě bratrů Burnsů - vraždy jejich matky - pojal brutálně, přesto klidně. Překvapivě pomáhá i absence barev, černobílá kresba podtrhuje naléhavost celé situace. A nádherné dvojstránky z putování Divokým západem patří k vrcholům knihy.

Kakizaki přidává postavy, hustí zápletku a posouvá příběh zase trochu jinam. Některé pasáže jsou až legračně naivní – ale pořád v rozumné manga míře –, některé nečekaně brutální. Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, ovšem stále působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy. A jelikož je příběh přesně v polovině, konečně se začíná lámat chleba.


Recenzi na Zelenou krev 2 čtěte zde.

Info

Masasumi Kakizaki – Zelená krev 3 (Crew, 2020)
web nakladatelství

foto © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace