Články / Offtopic / / Komix

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 28.03.2021

Gatlingův kulomet, sestrojený roku 1862 lékařem R. J. Gatlingem, byl obdivován pro svou kadenci 200 výstřelů za minutu, se kterou se mohl rovnat palebné síle jednoho celého pluku (asi 1500 vojáků). Díky jeho hrozivé síle a horlivé propagaci jeho vynálezce překročil věhlas Gatlingova kulometu hranice Spojených států amerických. Zbraň byla vyvážena i do dalších zemí světa, například do Velké Británie, Ruska, Španělska a Japonska.

Město New York, ostrov Manhattan. Rok 1865. Dva sirotci se vypořádali se smrtí své matky každý po svém. Ten mladší (Luke) prostě zapomněl a začal tvrdě pracovat, z druhého (Brad) se stal nájemný vrah, přezdívaný Smrťák, který přísahal pomstu vrahovi své matky - Edwardu Kingovi, svému otci. Ten se právě vrací do města zavzpomínat na staré časy a prodat něco, co může ukončit válku gangů jednou provždy. Za rozumný peníz nabízí Gatlingův kulomet, čistě pro tu radost z prodeje. Dokáže Smrťák přežít 200 výstřelů za minutu?

Třetí pokračování krvavé westernové ságy japonského umělce Masasumiho Kakizakiho se soustředí na to, jak Luke Burns přijímá skutečnost, že jeho bratr je masový vrah, odpovídá na otázky z minulosti a posunuje všechny důležité charaktery na šachovnici směrem kupředu. Edward King je vyobrazený jako penězuchtivý hajzl, pro kterého Amerika znamenala splněný sen, a do popředí se tlačí vedlejší postavy, nadto osvěžující cesta do St. Louis ukazuje i jinou krajinu než manhattanský slum.

Vizuální stránka je stále bezchybná, jen Kakizaki už nemá čím překvapit. Do děje tak tahá destrukci rotačním kulometem a nové lokality. Šokující záběry na bod zvratu v životě bratrů Burnsů - vraždy jejich matky - pojal brutálně, přesto klidně. Překvapivě pomáhá i absence barev, černobílá kresba podtrhuje naléhavost celé situace. A nádherné dvojstránky z putování Divokým západem patří k vrcholům knihy.

Kakizaki přidává postavy, hustí zápletku a posouvá příběh zase trochu jinam. Některé pasáže jsou až legračně naivní – ale pořád v rozumné manga míře –, některé nečekaně brutální. Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, ovšem stále působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy. A jelikož je příběh přesně v polovině, konečně se začíná lámat chleba.


Recenzi na Zelenou krev 2 čtěte zde.

Info

Masasumi Kakizaki – Zelená krev 3 (Crew, 2020)
web nakladatelství

foto © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace