Články / Offtopic / / Komix

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.11.2021

Šílený titán = dobrý táta? Thanos zemřel a jeho dcera Gamora vzpomíná na dětství prožité převážně v útrobách jeho vlajkové lodi nazvané Svatyně nuly. Na dobu, kdy vyvraždil její rodinu a ji ušetřil. Na dobu, kdy se naučila zabíjet a kdy si uvědomila, že být dcerou vraždícího fanatika má i své výhody.

Svatyně nuly je do velké míry samostatný příběh, zkoumající zvláštní vztah otce a jeho nevlastní dcery. Naznačuje Thanosovy pocity a motivace. Také se věnuje období, kdy byl jeho největším sokem telepat Magus, který sbíral sílu konvertováním světů na víru, která ho poháněla. Světů, které Thanos ničil, aby si získal přízeň své milované Smrti.

Scenáristka Tiny Howardová předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru. Nebojácná, orientovaná na cíl. Thanosovy výchovné kroky dávají jistým zvráceným způsobem smysl. Rámec příběhu sice nabízí jakýsi hrdinský přerod, stále ale ukazuje Gamoru v mnohem temnějším světle než filmoví Strážci Galaxie, což je velice osvěžující. Díky konceptu paralelních realit (seriály Loki nebo What If?) to bude dávat smysl i začínajícím čtenářům, kteří mají zatím jen nakoukáno.

Vizuální stránka Svatyně nuly k příběhu výborně padne. Ariel Olivetti dokáže svou kresbou strhnout, když potřebuje, ale nepouští se do výrazných experimentů a spíše tiše podporuje scénář. Akce je úsporná a zemitá, žádné opulentní dvoustrany nebo velké bitvy. Thanos svou lásku Smrti prokazuje efektivně, ne okázale, a nejsilnější scény jsou ty, ve kterých se personifikovaná smrt vyskytuje. Našeptává, postrkuje, ukazuje směr. Velmi povedené jsou i výchovné, rodičovské pasáže, provázené náhradou nějaké končetiny malé Gamory. Učí ji zkušenostmi.

Svatyně nuly je příjemná jednohubka, která vrhá světlo na dosud nevyřčené skutečnosti o adopci Gamory a začátky Thanosova vzestupu k moci. Velkou výhodou je, že si v knize najdou to své jak kluci, tak holky, a díky své uzavřenosti může sloužit jako úvod do série o Thanosovi.

Info

Tini Howardová, Ariel Olivetti - Thanos: Svatyně nuly (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace