Články / Offtopic / / Komix

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.11.2021

Šílený titán = dobrý táta? Thanos zemřel a jeho dcera Gamora vzpomíná na dětství prožité převážně v útrobách jeho vlajkové lodi nazvané Svatyně nuly. Na dobu, kdy vyvraždil její rodinu a ji ušetřil. Na dobu, kdy se naučila zabíjet a kdy si uvědomila, že být dcerou vraždícího fanatika má i své výhody.

Svatyně nuly je do velké míry samostatný příběh, zkoumající zvláštní vztah otce a jeho nevlastní dcery. Naznačuje Thanosovy pocity a motivace. Také se věnuje období, kdy byl jeho největším sokem telepat Magus, který sbíral sílu konvertováním světů na víru, která ho poháněla. Světů, které Thanos ničil, aby si získal přízeň své milované Smrti.

Scenáristka Tiny Howardová předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru. Nebojácná, orientovaná na cíl. Thanosovy výchovné kroky dávají jistým zvráceným způsobem smysl. Rámec příběhu sice nabízí jakýsi hrdinský přerod, stále ale ukazuje Gamoru v mnohem temnějším světle než filmoví Strážci Galaxie, což je velice osvěžující. Díky konceptu paralelních realit (seriály Loki nebo What If?) to bude dávat smysl i začínajícím čtenářům, kteří mají zatím jen nakoukáno.

Vizuální stránka Svatyně nuly k příběhu výborně padne. Ariel Olivetti dokáže svou kresbou strhnout, když potřebuje, ale nepouští se do výrazných experimentů a spíše tiše podporuje scénář. Akce je úsporná a zemitá, žádné opulentní dvoustrany nebo velké bitvy. Thanos svou lásku Smrti prokazuje efektivně, ne okázale, a nejsilnější scény jsou ty, ve kterých se personifikovaná smrt vyskytuje. Našeptává, postrkuje, ukazuje směr. Velmi povedené jsou i výchovné, rodičovské pasáže, provázené náhradou nějaké končetiny malé Gamory. Učí ji zkušenostmi.

Svatyně nuly je příjemná jednohubka, která vrhá světlo na dosud nevyřčené skutečnosti o adopci Gamory a začátky Thanosova vzestupu k moci. Velkou výhodou je, že si v knize najdou to své jak kluci, tak holky, a díky své uzavřenosti může sloužit jako úvod do série o Thanosovi.

Info

Tini Howardová, Ariel Olivetti - Thanos: Svatyně nuly (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace