Články / Offtopic / / Komix

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 15.06.2021

Výtvarník a scenárista Mike Mignola je známý především jako tvůrce ikonického Hellboye. Rudého ďábla, který bojuje se zlem v mystikou prodchnutých příbězích, které vzdávají hold starým bájím nebo hororovým příběhům Howarda Phillipse Lovecrafta, Edgara Allana Poea nebo Brama Stokera. Ideální člověk na zpracování nového pojetí příběhu sirotka, který se po smrti svých rodičů začal převlékat za netopýra a potírat zločin v rodném městě. Sbírka čtyř povídek představuje alternativní verze Batmana zasazeného do různých historických období. Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Roku 1928 se z antarktické expedice zpět do Gothamu vrací Bruce Wayne, který s sebou přiváží strašlivé prokletí pradávných tvorů spících těsně za hranicí naší reality. Zkáza, jež postihla Gotham je poctou mýtu Cthulhu a Lovecraftově tvorbě obecně. Mignola si vysloveně užívá práci s postavami – známé záporné figury jako Harvy Dent, Poison Ivy nebo Mr. Freeze zajímavě variuje a nechává je sloužit vyššímu zájmu. Z celého příběhu sálá atmosféra nepojmenovatelného děsu, působivá je pak vizuální stránka Richarda Pace. Nabobtnalé ostatky zmutované posádky výzkumníků, Wayneova zmrzlá loď i závěrečná konfrontace ne-lidí, to vše skvěle dotváří atmosféru neznámého zla, které probublává do naší reality.

Krátký příběh Plynárna je spíše stylistickým cvičením, ve kterém hraje prim hrůzu vyvolávající droga. Krátká, úderná akční jednohubka zaujme především minimalistickou barevnou paletou.

Gotham ve světle plynových lamp v našich končinách vychází poprvé a přesouvá Temného rytíře do viktoriánské éry. Staví proti němu samotného Jacka Rozparovače, který se po práci v Londýně přistěhoval do Gothamu ve stejné době jako Batman. Povídka kombinující soudní drama i poctivou detektivku připomene Mignolovu adaptaci Drákuly, kterou taktéž kreslil. Práce se stíny a pomalé odhalování stop i archaický coloring jsou úžasné. Před očima ožívá historie. Alternativní, ale velice sugestivní. Nenápadný závěrečný příběh Svatyně, kde Temného rytíře zavede pronásledování nebezpečného vraha až na gothamský hřbitov, je třešničkou na dortu. Mignola odhaluje další vrstvu skrytou pod pláštěm gothamského ochránce a znovu jej ukazuje v malinko jiném světle. Batman tleje před očima a prchá před démonem fantaskním světem, ze kterého není úniku.

Vynikající sbírka příběhů malinko staršího data rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co o Batmanovi vyšlo. Sluší se říct, že příběhy Zkáza, jež postihla Gotham a Plynárna byly česky vydány už v komiksovém kompletu od DC už v roce 2018, ovšem ani napodruhé nemá Batman ve stylu Lovecrafta chybu. Skvělé nové uchopení starých postav a fantastický příběh, který dává Temnému rytíři nový rozměr, doplňuje špičkový vizuál, z něhož mrazí.

Info

Mike Mignola – Batman Mikea Mignoly (Crew, 2021)
web

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Mít z něčeho Nervy není konec světa

Martin Šinkovský 18.04.2021

Nervy mají ambici stát se jednou z nejdůležitějších knížek, kterou si dospívající přečtou.

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný.

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský 31.03.2021

Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy.

Táta míchá kartami… (Masasumi Kakizaki a Zelená krev)

3DDI3 28.03.2021

Série, jakkoliv poctivě vyprávěná, působí jako seriálový Deadwood přetřený japonským nátěrem. Nic extra originálního se v ní neděje, zato v ní není nouze o akci a nádherné obrazy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace