Články / Offtopic / / Komix

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 15.06.2021

Výtvarník a scenárista Mike Mignola je známý především jako tvůrce ikonického Hellboye. Rudého ďábla, který bojuje se zlem v mystikou prodchnutých příbězích, které vzdávají hold starým bájím nebo hororovým příběhům Howarda Phillipse Lovecrafta, Edgara Allana Poea nebo Brama Stokera. Ideální člověk na zpracování nového pojetí příběhu sirotka, který se po smrti svých rodičů začal převlékat za netopýra a potírat zločin v rodném městě. Sbírka čtyř povídek představuje alternativní verze Batmana zasazeného do různých historických období. Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Roku 1928 se z antarktické expedice zpět do Gothamu vrací Bruce Wayne, který s sebou přiváží strašlivé prokletí pradávných tvorů spících těsně za hranicí naší reality. Zkáza, jež postihla Gotham je poctou mýtu Cthulhu a Lovecraftově tvorbě obecně. Mignola si vysloveně užívá práci s postavami – známé záporné figury jako Harvy Dent, Poison Ivy nebo Mr. Freeze zajímavě variuje a nechává je sloužit vyššímu zájmu. Z celého příběhu sálá atmosféra nepojmenovatelného děsu, působivá je pak vizuální stránka Richarda Pace. Nabobtnalé ostatky zmutované posádky výzkumníků, Wayneova zmrzlá loď i závěrečná konfrontace ne-lidí, to vše skvěle dotváří atmosféru neznámého zla, které probublává do naší reality.

Krátký příběh Plynárna je spíše stylistickým cvičením, ve kterém hraje prim hrůzu vyvolávající droga. Krátká, úderná akční jednohubka zaujme především minimalistickou barevnou paletou.

Gotham ve světle plynových lamp v našich končinách vychází poprvé a přesouvá Temného rytíře do viktoriánské éry. Staví proti němu samotného Jacka Rozparovače, který se po práci v Londýně přistěhoval do Gothamu ve stejné době jako Batman. Povídka kombinující soudní drama i poctivou detektivku připomene Mignolovu adaptaci Drákuly, kterou taktéž kreslil. Práce se stíny a pomalé odhalování stop i archaický coloring jsou úžasné. Před očima ožívá historie. Alternativní, ale velice sugestivní. Nenápadný závěrečný příběh Svatyně, kde Temného rytíře zavede pronásledování nebezpečného vraha až na gothamský hřbitov, je třešničkou na dortu. Mignola odhaluje další vrstvu skrytou pod pláštěm gothamského ochránce a znovu jej ukazuje v malinko jiném světle. Batman tleje před očima a prchá před démonem fantaskním světem, ze kterého není úniku.

Vynikající sbírka příběhů malinko staršího data rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co o Batmanovi vyšlo. Sluší se říct, že příběhy Zkáza, jež postihla Gotham a Plynárna byly česky vydány už v komiksovém kompletu od DC už v roce 2018, ovšem ani napodruhé nemá Batman ve stylu Lovecrafta chybu. Skvělé nové uchopení starých postav a fantastický příběh, který dává Temnému rytíři nový rozměr, doplňuje špičkový vizuál, z něhož mrazí.

Info

Mike Mignola – Batman Mikea Mignoly (Crew, 2021)
web

foto © se souhlasem Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace