Články / Reporty

Tired of life, start over (Blank Banshee)

Tired of life, start over (Blank Banshee)

Dominik Polívka | Články / Reporty | 26.11.2023

Holubice, Macintosh a řecké sloupy. Procházím estetiku videí kanadského producenta Patrika Driscolla. Vše v dřevní kvalitě 3D modelů z počátku milénia. Silná nostalgie je esencí tohoto večera, i když Blank Banshee už dávno uhnul z ověřených hranic elektronického subžánru vaporwave. S pátou deskou 4D, kterou se chystá prezentovat v pražském Futurum Music Baru, zůstává otázka, jak bude vypadat živá produkce stylu stvořeného a žijícího v internetových zákoutích, youtubových mixech a webových fórech?

Na plátně běží odpočet do začátku koncertu. S ubíhajícím časem se pomalu vybarvuje obrazec cirkusového stanu. Lidí je pomálu. Komorní atmosféra a absence předskokana je pátečním večerům podezřelá, nevadí. Šapitó se otevírá a pouští obecenstvo k věštecké kouli z coveru nové desky.

Přichází Driscoll v bílé bundě a masce tvořené ze sklíček disco koule. Před sebou laptop s midi kontrolerem Akai MPD226. V pozadí šlehají blesky, mezi nimiž létají nahodilé objekty prostorem. Banshee má celý set v prstech, rychlými údery do kontroleru žene připravené samply a beaty k ušním bubínkům zatím odměřených návštěvníků. Skladby, které na albu fungují jako krátké nápady nebo momentky, se náhle propojují v barevný a živelný mix. Z klidného vaporevawe zůstává jen vizuální estetika a ozvěny idylických melodií nákupních center a prvních systémů Windows. Zbytek tvoří důmyslná kombinace IDM a trapu, která svou proměnlivostí a výpravností skvěle doplňuje estetiku videoklipů na plátně. Tired of life, start over! bliká vtipně mezi pršícími diamanty a inverzním videem virtuální pláže.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Striktní track Scud rozhýbává boky dosud strnulých fanoušků, ovace protínají drive modulovaných samplů elektrické kytary. Skladby se neloudají, z pěti vydaných alb vytáhne Driscoll slušných třicet dva za celý večer. Očekávaný závěr v podobě hitu Teenage Pregnancy, proslaveného v youtubové simpsonswave sérii, remixuje a natahuje, co to jen dá. V nejlepším vypojuje kontroler a po vřelých objetích mizí z pódia.

„Jak rychle přišel, tak odešel,“ slyším z hloučku. Dalo by se to vztáhnout i na genezi celého žánru, který Blank Banshee utvářel. Spojuje totiž nostalgii internetové kultury generace mileniálů a počátek života v kyberprostoru generace Z. Pro vychutnání webového obsahu netřeba připojení, živák si poradí s každou formou.

Info

Blank Banshee (ca)
24. 11. 2023 Futurum Music Bar, Praha

foto © Vendy Hemalová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co se děje v pokojíčkách (Holly Humberstone)

Klára Řepková 22.02.2024

Koncert je stejně jako její tvorba hořkosladká óda na ranou dospělost se všemi intenzivními láskami, propitými večery i pocity neukotvenosti a opuštění a hledáním sama sebe.

Brutalita v croptopu (Knocked Loose & Deafheaven)

Marek Hadrbolec 21.02.2024

„I wanna to see all of you stage dive!“ Bryan Garris dává povel a mosheři se sápou na půlkruhové pódium, jen aby na jeho druhé straně přistáli do propletence hlav,…

Řev tříští mramor (Napalm Death)

Kryštof Kočtář 15.02.2024

Agresivní diktát prokládaly milé pauzy, kdy Barney Greenway přítomné vzýval k odmítnutí nenávisti ve prospěch solidarity či hledal majitele nalezeného mobilu.

Cit pro pochmurnost (Of the Wand And the Moon)

Kryštof Kočtář 07.02.2024

Kim Larsen z Of the Wand & the Moon přiznaně kráčí po cestě, kterou vyšlapal legendární projekt Death in June. Někdy je tento krok jistý, jindy méně...

Večer střízlivého hardcore-punku (Magnitude & co.)

Marek Hadrbolec 07.02.2024

„Praha je asi moje nejoblíbenější město v Evropě,“ deklaruje Russell Bussey, zatímco neúnavně poskakuje po pódiu a bez ustání burcuje publikum k větší aktivitě.

Architekti metalcoru (Architects & co.)

Timon Láska 06.02.2024

Do Prahy si Architects kromě zvukově i rytmicky vyšperkovaného, více než devadesátiminutového vystoupení přivezli také spektakulární vizuální doprovod.

Slow travel CTM 2024

Andrea Bodnárová 04.02.2024

Fronta u Betonhalle je úctyhodná a uvnitř je téměř nedýchatelno. CTM otevírají Moundabout, dva týpci, co zpívají o mrtvolách v rašeliništích.

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie...

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Já na Brno, Brno na mě

Jakub Zbořil 31.01.2024

První koncerty jsem viděl v dnes už zaniklém klubu Boro koncem střední školy. Tehdy jsem neměl tušení, že taková podzemnická scéna v Česku vůbec existuje... Scéna - Brno!

Eurosonic Noorgerslag 2024: Takhle by to šlo

Jakub Béreš, Michal Pařízek 31.01.2024

Největší evropský showcase festival a konference je pravidelně prvním místem v novém roce, kde se potkávají hudební profesionálové – od bookerů největších festivalů po zástupce malých nezávislých kapel i médií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace