Zprávy / Pozvánky

Únor a březen s Rachotem

Únor a březen s Rachotem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 12.02.2024

Pořadatelé Rachot připravili na únor i březen spoustu hudby!

Lubomyr Melnyk je původem Ukrajinec žijící v Kanadě. Jako jedinečný průkopník vytvořil nový jazyk pro klavír, jemuž říká „continuous music”. Stylově vychází pianista Melnyk ze školy amerických minimalistů, navrch ale přidal mimořádnou hráčskou virtuozitu. Výrazně tak posunul limity klavíru i estetiku a vnímání své hudby, která má nadžánrový dosah. Závratné tempo jeho hry i fascinující zvukové barvy představují pro klasické publikum brutální šok, ale za jeho uměleckým úspěchem stojí desítky let namáhavé práce. Cesta 74letého Melnyka k popularitě byla překvapivě dlouhá, u nezávislých značek natáčí desky od roku 1979, ale Illirion, své první album pro Sony, vydal až ve svých 68 letech roku 2016.

Hvězdy loňského Respect Festivalu Meral Polat Trio se vrací do Prahy. Zpěvačka a též herečka Meral Polat čerpá nejen z kurdských melodií, ale i z řeckých, tureckých a perských, doprovod tvoří neméně unikátní hráči. Chris Doyle, absolvent Berklee i člen afrobeatové kapely Antibalas nominované na Grammy hraje na klávesy. Bubeník Frank Rosaly pochází z Portorika, čerpá z karibských rytmů, klasické hudby i jazzu. Zatímco doprovod vytváří ostře rytmický, ale nástrojově minimalistický groove, zpěv je nabitý dramatickými zvraty, mikrotonálními posuny i melodickými ozdobami, typickými pro hudbu blízkého východu.

Mistr jazzové trubky i stylových přesahů Takuya Kuroda patří k hráčům, kteří podobně jako Miles Davis neustále zpochybňuje žánrové hranice, a každým albem svůj styl posouvají do nových teritorií. Kuroda přijíždí se svým sedmým studiovým albem Midnight Crisp, které si kompletně produkoval sám a které následuje po vysoce ceněném albu Fly Moon Die Soon z roku 2020. Album obsahuje šest nových skladeb a Takuya na něm opět předvádí svůj jedinečný hybridní styl, v němž se mísí soulový jazz, funk, post-bop, fusion a hip hop.

Průkopníky DIY kultury holanďané The Ex, kteří jsou často označováni za "post-rockery" nebo spojováni se svými punkovými kořeny či experimentální scénou, a to může být zavádějící: podstatné je, tato výjimečná sestava představuje konzistenci a kvalitu napříč všemi hudebními žánry, bez ohledu na aktuální trendy.


Oldschoolové syrové groovy bez nostalgických odboček a retro triků nabídnou The Spermbankers. Pražské trio s českým kytaristou Martinem Růžičkou, nizozemským zvukařem Bertem Nevenem na bicí a finským zpěvákem a kytaristou Pasi Mäkelä, založené v roce 2011, právě vydalo druhé album s názvem Death Takes Us All. Nová nahrávka pokračuje v cestě oldschoolových syrových groovů a drásavého zvuku bez nostalgických odboček a retro triků.

Info

Lubomyr Melnyk (ua/can)
28.02.2024 20:00
Sál pražské konzervatoře, Praha
web

Meral Polat Trio (ndl)
6.03.2024 19:30
Palác Akropolis, Praha
web

Takuya Kuroda (jpn/usa)
13.03.2024 19:30
web

The Ex (nld) + Lena Hessels (nld)
21.03.2024 19:30
web

The Spermbankers (fin, nl, cz)
26.03.2024 19:30
web

foto © se svolením Rachotu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Fource uvádí: Lil Tracy a Brennan Savage, Strawberry Guy, Avi Kaplan

redakce 23.02.2024

Při poslechu Strawberry Guye je snadné ztratit se v myšlenkách, v jeho světě ubíhá čas vlastním, krásným tempem.

Slavnostní vyhlášení cen Vinyla 2023

redakce 21.02.2024

Zahrají Toyota Vangelis, Petra Hermanova, Anna Vaverková a Klara Wodehn

Meshuggah v Praze poprvé míří do haly

redakce 21.02.2024

Meshuggah nejsou poplatni době a nadále vytváří vlastní svět, v němž stojí v povzdálí osamoceni.

Bad Karma Boy v Café V lese

redakce 21.02.2024

Kapela kolem kytaristy skupiny Para a producenta Juraje Marikoviče alias Medveďa.

Lucy Kruger & The Lost Boys, Cold Venus Revisited a dominik prok

redakce 20.02.2024

Cold Venus Revisited vnímá hudbu jako únik před dystopickou realitou a vytváří zvuk charakterizovaný existenciálními texty a melancholií plnou hluku.

V Paláci Akropolis Fvck_Kvlt a Dušan Vlk

redakce 20.02.2024

První březnový večer Prahu rozpulzují dvě přední jména slovenského alternativního rapu.

Z prachu Botch. MeetFactory

redakce 19.02.2024

Kolik skvělé muziky vzešlo z prachu Botch po roce 2002, kdy odehráli svůj poslední koncert v Seattlu?

Tomáš Palucha a Black Tar Jesus v Kampusu Hybernská

redakce 18.02.2024

Dvojspřežení Tomáš Palucha sedlá kytary už více než deset let, v současné čtyřčlenné sestavě vydali na podzim nové album u Day After.

Cradle of Filth na Flédě

redakce 18.02.2024

Cradle of Filth jsou extrémní gothic-metalový blockbuster, v němž mísí temnou romantiku, dramatický akčňák a vášnivý horor.

Dead Poet Society se vrací do Prahy

redakce 18.02.2024

Dokonalým symbolem pro Dead Poet Society je "stará z*sraná sedmistrunka", kterou si kytarista Jack Collins koupil v obchoďáku na střední škole.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace