Reklama
Reklama

Vila Štvanice se během Kryptozpytu promění v zatuchlou kobku

fullmoonzine.cz
fullmoonzine.cz

Hudebně-zážitkový festival zaměřený na dungeon synth a fantastiku se vrací.

Reklama

Kryptozpyt, hudebně-zážitkový festival zaměřený na dungeon synth a fantastiku, se 10. a 11. dubna vrací do pražské Vily Štvanice. Letos poprvé jako dvoudenní akce s dosud nejbohatším programem.

Dungeon synth jako žánr atmosférické elektronické hudby, vzniká v 90. letech a už od svého počátku je silně inspirovaný středověkem, fantazy a temnými legendami. Ne nadarmo se říká, že často zní jako hudba nikdy nevydaného RPG. Česká republika v posledních letech patří mezi země s nejaktivnější dungeon synthovou scénou v Evropě a Kryptozpyt je její stěžejní akcí a jeho jarní vydání se vrací i letos s výraznými zahraničními hosty.

Přiblížení se k evropské scéně popisuje organizátor Olaf: „Po loňském úspěchu dungeon synthové legendy Tales Under the Oak se nám začaly sami ozývat různé další evropské projekty, že by si chtěli zahrát. Zároveň půlka našeho týmu je horlivými návštěvníky dungeon synthových akcí i po světě, takže postupně se obracíme i na zahraniční projekty.“ I díky tomu své vůbec první veřejné vystoupení odehraje francouzský projekt Douves et Doloires, který je ve světě dungeon synthu známý unikátním spojením syntezátorové hudby se středověkými nástroji, zejména živými dudami; jeho zakladatel Dragnor navíc v sobotu bude mít přednášku o tomto nástroji.

Reklama

Z Německého Lipska dorazí mystický dungeon synth Radagast a své zastoupení bude mít samozřejmě i domácí scéna. Z ní vystoupí nestor scény Vyšehrad s novým albem Votan, bažinný dungeon synth zastoupí Dunkelbot a zatuchlé kobky ve své hudbě přiblíží Hnilomorna. Z přidružených žánrů se představí nový martial dream pop projekt Jezuzka.

Kryptozpyt ale není pouze hudební událost. Součástí festivalu bude pohřební tržiště s tematickým zbožím, přednášky, workshopy, turnaj v nové karetní hře Black Magic, dungeon synthová úniková hra a funerální výzdoba výtvarníka Karla Brauna, který prostory Vily Štvanice promění v gotickou kryptu. Masky a kostýmy jsou jako vždy vítány.

Tento článek je zdarma. Pořiďte si předplatné a můžete číst všechny naše články.

digital

79 Kč/měsíc
  • Základní digitální přístup, pouze na 1 měsíc
  • Veškerý obsah webu
  • Prémiové články

digital+

83 Kč/měsíc
Navíc oproti digital
  • Veškerý obsah webu bez reklam
  • Unikátní playlisty
  • Podcasty
  • Možnost odemknout 3 texty měsíčně pro ostatní
Možnost kdykoliv zrušit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama