Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Ondřej Galuška

Vstupní prohlídka: Ondřej Galuška

redakce | Články / Seriály | 21.02.2023

Ondřej Galuška, známý z kapel Eggnoise nebo The Odd Gifts, vydal na podzim, u labelu Tranzistor, sólové album Stručný úvod do filosofie marnosti, které produkoval Pjoni a hostují na něm kromě jiných Jakub König, Bára Zmeková a James Harries. Sám se živí jako pedagog a není bez zajímavosti, že stejný název nese i jeho kniha. Ve vstupní prohlídce tentokrát rozjímáme nejen o hudbě, ale i včelaření nebo kapitálu.


Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Sebemrskačství, sebedestruktivnost a čirá misantropie. Ale vážně. Nemám pocit, že by u mě byl styl otázkou inspirace. Styl je pro mě neustálým hledáním a experimentem. Chci tvořit hudbu, která překračuje jednoduché stylové zařazení, a snažím se, aby i jednotlivé písně nebyly v jednom stylu, tedy „na jedno brdo“. Hodně jsme si v tomto sedli s Pjonim, který je podobný hledač a experimentátor. Otázka je, jestli je v té různorodosti něco jednotného, společného. Myslím, že ano, ale jsou to rozhodně podvědomé nebo instinktivní aspekty mého tvůrčího procesu, takže o možných inspiracích tu nemohu podat svědectví.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Někdy mám pocit, že se hudbou moc nebavím. Je to svého druhu postižení. Něco, co člověk nedokáže přestat dělat, i když mu to jen komplikuje život. To ale taky přeháním. Ovšem po tolika letech je pro mě hudba v jiné kategorii než „zábava“. Zábava je pro mě včelaření, moštování a pěstování révy, věci, do kterých mě navezl můj spoluhráč z eggnoise Ondra Kopička. Živím se převážně vzduchem, jako většina muzikantů u nás, ale občas k tomu vyučuju na vysoké škole bláznivé filosofické předměty. To protože musím spoluživit ještě další čtyři krky.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Na hraní bez kapely je smutné cestování o samotě. Zase si člověk nevymluví hlasivky ještě před koncertem. Na hraní s kapelou je nejhorší to, že hraju s muzikantama, kteří by si zasloužili gáži jako The Rolling Stones, a já je můžu vyplatit leda jako The Odd Gifts. Což překvapivě není to samé.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Když se mi uvolní pás na kytaru a ta mi spadne nejen na podlahu, ale rovnou dolů z pódia na dlaždičky. Když na pódium vtrhne opilý člověk, vezme mi mikrofon a začne zpívat Holka modrooká. Když mi zvukař zamutuje mikrofon. Na druhou stranu si říkám, jestli jsem někdy opravdu plně přítomen a něčemu věnuju naprostou pozornost. Spíš jsem neustále rozhazován a řeším sto věcí najednou.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Je hezké mít vůbec nějakou backstage. Už to je luxus. Když je tam tekoucí teplá voda, jsem blažený. (Potřebuju mít čisté ruce.) Kdysi jsme jezdili s eggnoise a ve standardní smlouvě jsme měli basu plzní. Samozřejmě jsme o tom nevěděli, nikdo z nás to nečetl a nikde jsme žádné plzně nedostali. Až jednou na jednom místě stála v zákulisí basa orosených plzniček. Byli jsme v šoku. Když jsme vychvalovali organizátory, odpověděli suše, že jsme to přece měli ve smlouvě a co se divíme. Ale tohle je opravdu asi to nejmenší, co teď řešíme.


Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Momentálně utrácím víc za včelařské potřeby než za hudbu, ale jestli platí, že čas jsou peníze, pak jsem nalil víc peněz do hudby než do jakékoli jiné činnosti. Doufám, že mi za to bude hudba vděčná a že mi to jednou vrátí, i když na to nespoléhám.

Jak bys charakterizoval/a současný svět ve třech větách?
Žijeme ve světě, ve kterém je normální chtít po muzikantech, aby charakterizovali svět ve třech větách. Je to naprosto fascinující. Já mám tu smůlu, že jsem napůl filosof, a tak si vůbec netroufám něco takového napsat. Můžu maximálně odkázat na svou knihu Stručný úvod do filosofie marnosti. Ještě bych mohl podotknout, že v současném světě existuje Ondřej Galuška a ten bude velmi rád, když mu přijdete na koncert a poslechnete si jeho hudbu. A také velmi děkuje za rozhovor!

Info

Ondřej Galuška
Fb interpreta

živě:
24. 3. Nový Jičín, Galerka (w/ The Dust)
25. 3. Frýdek Místek, Zkušebna Art Club (w/ Ty Syčáci)
20. 4. Jihlava Café, Etage
11. 5. Opava Café, Evžen
12. 5. Valašské Meziříčí, M-Klub

foto © Michaela Pospíšilová-Králová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #106: „i'm helpless before the fire…“

Michal Pařízek 02.06.2023

„Existuje něco jako ‚kvalitní hudba‘? Pokud ano, jak je možné ji poznat?“ Tyto a podobně zvídavé otázky padaly při úterní debatě se studenty na pražském gymnáziu Na Zatlance.

Pořadatelská: Adam Martiška (Habrovka)

redakce 29.05.2023

Festival Habrovka svou atmosférou navozuje pocit velkého pikniku a je určen pro malé i velké diváky. Pár otázek, pár odpovědí. A pár kroků ke svatému Františkovi.

Douška vydavatelská: Daniel Kozlík (Analog Freaks)

redakce 26.05.2023

Co vydalo a co chystá slovenské hardcore-punkové vydavatelství Analog Freaks?

Pořadatelská: Broněk Slezák (MišMaš párty)

redakce 24.05.2023

Těšíme se na 28. ročník MišMaš párty, ke které v redakci chováme velké sympatie, a povídáme si o ní s jedním z organizátorů.

Vstupní prohlídka: I Love You Honey Bunny

redakce 22.05.2023

I Love You Honey Bunny se vrátili z evropského turné s novou deskou. Ještě je můžete zastihnout v Praze, Brně i jinde.

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce 21.05.2023

Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující underground a mainstream.

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz...

Pořadatelská: Barbora Šubrtová (#5PROSTOR)

redakce 17.05.2023

Dnes ji můžete snadno vystopovat za programem holešovického Výstaviště, a to nejen za akcí #5PROSTOR, která je zrovna na svém začátku.

Pořadatelská: Tengri (Martin Průša)

redakce 08.05.2023

Pražskou skupinu Tengri můžete znát z koncertních pódií, ale projevují se i mimo ně, tedy pořadatelsky, jakkoliv se sami za promotéry nepovažují.

Šejkr #104: Kouzla paradoxů

Michal Pařízek 05.05.2023

Řeč dojde i na Marka Stewarta, smutná novinka o jeho odchodu vylezla ven zrovna během bratislavské akce. Vzpomenu si na desku Citizen Zombie, říkám to Bobovi a společně se tomu…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace