Zprávy

Vychází Mimosezóna Jaromíra 99

Vychází Mimosezóna Jaromíra 99

redakce | Zprávy | 17.05.2022

Texty známých a oblíbených kapel Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers nebo Kafka Band i zatím posledního projektu Letní kapela, stejně jako hity napsané pro Václava Neckáře najdou fanoušci v nové knize Mimosezóna od jedné z nejvýraznějších postav domácí umělecké scény – zpěváka, skladatele, kytaristy a výtvarníka Jaromíra 99. Výběr textů písní, které na tuzemskou scénu přinesly estetiku temných a mlžných pohraničních hor, doplňují ilustrace inspirované náladou krajiny Švejdíkova rodného Jesenicka.

Mimosezóna mapuje třicetiletí tvorby umělce, který svým záběrem zasáhl nejen českou hudební scénu, ale v posledních dvou desetiletích se stal také vyhledávaným ilustrátorem a kreslířem komiksů. Proslavil se především trilogií o výpravčím Aloisi Nebelovi, na které pracoval spolu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, s nímž se ostatně sešel i v kapele Kafka Band. Právě Rudišova osobní a zasvěcená předmluva knihu otevírá. Následují texty jsou seřazené chronologicky jak podle roku vydání alba, tak podle pořadí na nahrávkách od legendárního alba Freiwaldau kapely Priessnitz a dalších hudebních projektů, desky Václava Neckáře Dobrý časy až po texty Letní kapely, které se objeví na zatím dosud nevydaném albu. Čtenář tak může sledovat vývoj Švejdíkova textařského stylu.

Neméně podstatnou součástí knihy, která vyniká svým nadstandardním provedením, je Švejdíkův výtvarný doprovod vybraný z jeho volné tvorby. Kniha tak zachycuje i Švejdíkův záběr, který propojuje světy hudby a výtvarného umění. Některé ilustrace s vybranými texty komunikují, jsou vzájemně propojené. Sám Švejdík říká, že vyprávění v písňových textech a komiksové tvorbě je v něčem podobné.

Nahrávku Letní kapely uvede na trh hudební vydavatelství Indies Scope v pondělí 23. května 2022. K dostání tak bude už i na plánovaných uvedeních knihy. To se uskuteční v pražských Kasárnách Karlín 1. června od 18 hodin a v Divadle Husa na provázku 5. června od 19 hodin. Při obou uvedeních knihy se návštěvníci mohou těšit i na následné vystoupení Letní kapely

Info

Jaromír 99 - Mimosezóna (Host, 2022)
web

foto © Vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

52 Hertz Whale vytahují trumf jménem Phil

redakce 01.07.2022

Pětice 52 Hertz Whale přichází v pátek 1. července s novým singlem Phil, který se objeví na všech streamovacích platformách.

Science Killer vydávají Blackbirds

redakce 01.07.2022

Zpěv ztracený v ozvěnách nekonečného reverbu a snovou atmosféru občas čeří vrčící kytara.

almost.artist, nový klip a EP

redakce 01.07.2022

Pražská kapela almost.artist vydala debutové EP s názvem almost.album, na které upozorňuje klipem k titulní skladbě Ease Down.

Blue MOON Science + Lotta = Vidina

Dagmar Lauková Petrášová 30.06.2022

Meno talentovanej speváčky a skladateľky Dagmar Mišíkovej, vystupujúcej pod pseudonymom Lotta, sa spája so skupinou Fallgrapp.

Klub Brno v Ostravě slaví dva roky

redakce 30.06.2022

Hudební prostor s neobvyklým názvem je dílem entuziastů z kulturního spolku Provoz.

Festival Film a architektura. Pojedenácté

redakce 30.06.2022

Festival se letos rozšiřuje o nové promítací prostory a navyšuje počet projekcí. Nebudou chybět ani diskuze s tvůrci a další speciální doprovodný program.

Amy Shark i Bonobo v Praze

redakce 29.06.2022

Dravá indiepopová zpěvačka Amy Shark vyráží na turné a svou českou premiéru. Bonobo nás vezme do pestré divočiny alba Fragments, v Praze zahraje na podzim.

Eva Jiřička a Ladislav Jezbera v GMU

redakce 29.06.2022

Právě probíhají dvě nové letní výstavy v královéhradecké galerii GMU – Mezi sebou Evy Jiřičky a Ego Ladislava Jezbery.

Private Poison, Arleta má avatara

redakce 28.06.2022

Rapperka a vizuální umělkyně se nedlouho po vydání dvojsinglu Weapon/Paranoia připomíná dalším ze svých temných a něžných hudebních dobrodružství.

Student Fest se zajímavým lajnapem

redakce 28.06.2022

Letos festival přinese, díky spolupráci s kolektivem glitter.hit, i zahraniční jména - italsko-australského producenta t0niho a polskou hyperpopovou dvojici mylittlethumbie & ksiaze700.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace