Články / Offtopic / / Komix

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Vymývání mozků a ideje vedoucí ke zkáze (Čertův rypák a Tulipánek)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 31.03.2021

Revoluční rok 1917 a následná občanská válka v sovětském Rusku jsou vedle 2. světové války nejvýznamnějšími okamžiky 20. století, které ovlivňují lidstvo dodnes. Vedle děl, která dění v socialistické části světa popisují zevnitř, je přínosný i pohled tvůrců, jejichž život Leninův fanatismus či Stalinův kult osobnosti přímo neovlivnil. Reprezentantem první zmiňované skupiny může být třeba slavné Solženicynovo Soustroví Gulag, pohled zvenčí pak můžeme analyzovat ve filmové adaptaci Kunderovy Nesnesitelné lehkosti bytí.

Komiksové nakladatelství Crew nyní ve své edici Mistrovská díla evropského komiksu vydala svazek obsahující dva komiksy od amerického scenáristy Jerome Charyna a francouzského výtvarníka Françoise Boucqa. Příběhy Čertův rypák a Tulipánek na sebe nijak nenavazují, přesto spolu ladí prostředím i některými tématy. Starší Čertův rypák vyšel poprvé v roce 1990 a ve třech kapitolách popisuje styl KGB při náboru tajných agentů a jejich vysazování za železnou oponu. Tulipánek z roku 2014 pak sleduje osudy malého chlapce, jehož rodiče pod vlivem komunistických idejí odjeli před 2. světovou válkou ze Spojených států do Sovětského svazu, kde všichni skončili v gulagu.

Charyn originálně kombinuje podrobný realistický popis se světem, který ustřeluje do fantaskních podob. V Čertově rypáku jde především o detailní postup vymývání mozků budoucím agentům a jejich následná asimilace na nepřátelském území USA. V Tulipánkovi zašel Charyn ještě dál, kdy neskutečně podrobně popisuje fungování zločinných tlup v gulazích. To je společně s Boucqovou kresbou natolik silné, že se směle může postavit jako doplňková četba ke zmiňovanému Souostroví Gulag, v němž Solženicyn kriminální živly popisoval jen velmi povrchně.

Tento až dokumentární styl je v příběhu míchán s motivy, které se nacházejí mimo běžné chápání věcí mezi nebem a zemí. Čertův rypák trpí realistickými sny, které umí predikovat věci příští i hledat v minulosti téměř mrtvých osob, na něž se napojí. V Tulipánkovi pak Charyn postupně posouvá význam tetování až na mýtickou úroveň, kterou nelze rozumově vysvětlit.

Boucqova detailní kresba skvěle koresponduje s vypravěčským stylem Jeromea Charyna. Ať už jde o nádherné výjevy z newyorských ulic 60. a 70. let minulého století, drsný život v sibiřském gulagu, emocionálně vypjaté detaily tváří či kruté souboje a velkolepé výbuchy. Podrobně vykreslené panely zhutňující příběh a umocňují Charynův románový styl vyprávění.

Čertův rypák a Tulipánek jsou komiksy, které vznikaly v rozpětí téměř čtvrt století. Příběhy na sebe nenavazují, postavy jsou jiné. Přesto jde o dvě grafické novely, které tvoří sourodý celek.

Info

Jerome Charyn, François Boucq - Čertův rypák / Tulipánek (Crew, 2020)
web nakladatelství

ilustrace © archiv nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace