Reklama
Reklama

Vyšla Válka slov

fullmoonzine.cz
fullmoonzine.cz

Kniha přibližuje zapatistické hnutí a jeho kulturně sociopolitický experiment probíhající v mexickém Chiapasu od devadesátých let 20. století.

Reklama

Na přelomu prosince a ledna šla do tisku nová kniha z produkce Nakladatelství Anarchistické federace. Nese název Válka slov – zapatistické hnutí a jeho globální přesahy a jejím autorem Petr Profen Mareš.

Kniha přibližuje zapatistické hnutí a jeho kulturně sociopolitický experiment probíhající v mexickém Chiapasu od devadesátých let 20. století. Sleduje, jak se z původně malé revoluční indigenní guerilly postupně stalo silné, ale nenásilné sociální hnutí, které svým antineoliberálním étosem ovlivnilo (nejen) radikálně levicově orientovanou scénu i mimo latinskoamerický region. Díky svému příkladu se tak zapatisté stali inspirací pro celé alterglobalizační hnutí nultých let a mnohé další myšlenkové proudy, jako je anarchismus nebo feminismus. A dnes zapatisté stále budují svou politickou autonomii, založenou na komunitárním smýšlení, ekonomické soběstačnosti a ideách decentralizované společnosti, mimo státní struktury.

Kniha vyšla u příležitosti 31. výročí zahájení zapatistického povstání, k němuž došlo 1. ledna 1994, tedy symbolicky ve stejný den, kdy vešla v platnost severoamerická dohoda o volném obchodu, známá pod zkratkou NAFTA.

Tento článek je zdarma. Pořiďte si předplatné a můžete číst všechny naše články.

digital

79 Kč/měsíc
  • Základní digitální přístup, pouze na 1 měsíc
  • Veškerý obsah webu
  • Prémiové články

digital+

83 Kč/měsíc
Navíc oproti digital
  • Veškerý obsah webu bez reklam
  • Unikátní playlisty
  • Podcasty
  • Možnost odemknout 3 texty měsíčně pro ostatní
Možnost kdykoliv zrušit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama