Články / Offtopic / / Komix

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 31.01.2022

Neurochirurg Stephen Strange, který se po automobilové nehodě a ztrátě citu v prstech začal věnovat magii, zachránil svět před zničením už mnohokrát. Nikdy ale nedokázal spasit všechny. V jednom z posledních konfliktů lehlo popelem jeho oblíbené město a je nutné s tím něco udělat. Posílen z boje s Lokim si troufne na husarský kousek – vzkřísit celé město se všemi jeho obyvateli, celé město hříchu. Las Vegas!

Strange ve vzkříšení města selhal. Spolu s Las Vegas na svět z pekla přivedl i Ďábla a jeho pohůnky. Ti překalibrovali kritéria a váhy hříchů a město proměnili v groteskní mučírnu plnou hracích automatů a znetvořených striptérek. Strange zmrzačili a uvěznili a Avengers, kteří hřešili, musí chtě nechtě belzebubovi sloužit. O jejich záchranu se pokouší Strangeův kolega Wong a jeho improvizovaná skupina Synů půlnoci.

Zatracení je příběhem outsiderů. Prokletých duší, o které ani peklo nemá zájem. Objevuje se Blade – lovec upírů, Moon Knight – voják s disociativní poruchou osobnosti posedlý egyptským měsíčním bohem (seriál na Disney+ začíná v březnu 2022), nebo Ghost Rider, lovec duší, který kdysi Ďáblovi ujel z pekla na motorce, aby pomáhal lidem. Právě o něj jde v Zatracení, scenárista Nick Spencer využívá Strange k vyprávění příběhu původního Ghost Ridera – Johnnyho Blaze. Ten také projde v knize nejzásadnější a poměrně překvapivou proměnou. Jeho konflikt s Ďáblem je skvěle napsaný a konec navnadí spíše na další dobrodružství pekelného motorkáře než na ta Strangeova.

Příběh podporuje vymazlená vizuální stránka. Malby Roda Reise připomínají umírněného Davea McKeana (Klece, Arkham Asylum) a k zobrazení pekla se všemi těmi hořícími hlavami dokonale sedí. Střídání kreseb se Szymonem Kudranským (Black-eyed Kids, Punisher) překvapivě vůbec nevadí, naopak se ti dva skvěle doplňují. Prolínání Raisových rozšafných pekelných výjevů s Kudranského ostrými hranami a důrazem na detail vytváří zajímavý kontrast.

Zatracení je druhou polovinou Města hříchu, vysvětluje již popsané dění z jiné strany a soustředí se na jiné postavy. Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby. Naštěstí jsou to právě selhání, která jsou katalyzátorem těch nejzajímavějších příběhů. Doctor Strange se má brzy v kinech vinou svých chyb ponořit do mnohovesmíru šílenství pod režijní taktovkou Sama Raimiho a vypadá to, že bude mít ještě větší starosti než při svém Zatracení.

Info

Rod Reis, Szymon Kudranski, Nick Spencer & Donny Cates - Doctor Strange: Zatracení (Crew, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace