Články / Offtopic / / Komix

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 31.01.2022

Neurochirurg Stephen Strange, který se po automobilové nehodě a ztrátě citu v prstech začal věnovat magii, zachránil svět před zničením už mnohokrát. Nikdy ale nedokázal spasit všechny. V jednom z posledních konfliktů lehlo popelem jeho oblíbené město a je nutné s tím něco udělat. Posílen z boje s Lokim si troufne na husarský kousek – vzkřísit celé město se všemi jeho obyvateli, celé město hříchu. Las Vegas!

Strange ve vzkříšení města selhal. Spolu s Las Vegas na svět z pekla přivedl i Ďábla a jeho pohůnky. Ti překalibrovali kritéria a váhy hříchů a město proměnili v groteskní mučírnu plnou hracích automatů a znetvořených striptérek. Strange zmrzačili a uvěznili a Avengers, kteří hřešili, musí chtě nechtě belzebubovi sloužit. O jejich záchranu se pokouší Strangeův kolega Wong a jeho improvizovaná skupina Synů půlnoci.

Zatracení je příběhem outsiderů. Prokletých duší, o které ani peklo nemá zájem. Objevuje se Blade – lovec upírů, Moon Knight – voják s disociativní poruchou osobnosti posedlý egyptským měsíčním bohem (seriál na Disney+ začíná v březnu 2022), nebo Ghost Rider, lovec duší, který kdysi Ďáblovi ujel z pekla na motorce, aby pomáhal lidem. Právě o něj jde v Zatracení, scenárista Nick Spencer využívá Strange k vyprávění příběhu původního Ghost Ridera – Johnnyho Blaze. Ten také projde v knize nejzásadnější a poměrně překvapivou proměnou. Jeho konflikt s Ďáblem je skvěle napsaný a konec navnadí spíše na další dobrodružství pekelného motorkáře než na ta Strangeova.

Příběh podporuje vymazlená vizuální stránka. Malby Roda Reise připomínají umírněného Davea McKeana (Klece, Arkham Asylum) a k zobrazení pekla se všemi těmi hořícími hlavami dokonale sedí. Střídání kreseb se Szymonem Kudranským (Black-eyed Kids, Punisher) překvapivě vůbec nevadí, naopak se ti dva skvěle doplňují. Prolínání Raisových rozšafných pekelných výjevů s Kudranského ostrými hranami a důrazem na detail vytváří zajímavý kontrast.

Zatracení je druhou polovinou Města hříchu, vysvětluje již popsané dění z jiné strany a soustředí se na jiné postavy. Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby. Naštěstí jsou to právě selhání, která jsou katalyzátorem těch nejzajímavějších příběhů. Doctor Strange se má brzy v kinech vinou svých chyb ponořit do mnohovesmíru šílenství pod režijní taktovkou Sama Raimiho a vypadá to, že bude mít ještě větší starosti než při svém Zatracení.

Info

Rod Reis, Szymon Kudranski, Nick Spencer & Donny Cates - Doctor Strange: Zatracení (Crew, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace