Články / Offtopic / / Komix

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.07.2021

Neurochirurg Doctor Stephen Vincent Strange M.D., Ph.D, který se po automobilové nehodě a ztrátě citu v prstech začal věnovat magii, zachránil svět před zničením už mnohokrát. Nikdy ale nedokázal spasit všechny a všechno. V jednom z posledních konfliktů lehlo popelem jeho oblíbené město a je nutné s tím něco udělat. Posílen z boje s Lokim (viz Bůh magie) si troufne na husarský kousek – vzkřísit celé město se všemi jeho obyvateli, celé město hříchu. Las Vegas!

Marvelem nyní hýčkaný dvorní scenárista Donny Cates svou práci na Strangeovi ukončuje se vší parádou a kromě Vegas vytahuje z pekla démony i samotného satanáše. Ďábla, který si chce zahrát karty. To zní povědomě… Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko nezaložil vzhled ikonického mága právě na něm. Odpověď si vzal do hrobu. O vizuální stránku sedmého svazku této série se postaral navrátivší se Niko Henrichon (Noe, Metabaron), v jehož temném šrafovaném podání vypadají celé Vegas, démonické obludy, oběti u hracích automatů, lámané údy či Avengers s hořícími hlavami po čertech dobře.

Strange nikdy nebyl bůhvíjaký hrdina, ale veletoče, které předvádí v této sérii, z něj nedělají jen pochybného hrdinu, ale i pochybného člověka. Ano, zachraňuje svět a jistě, svět je mu vděčný, ale těch škod, co způsobí, těch traumat, co vyvolá. Závěrečná jednohubka, v níž hostuje scenárista Chip Zdarsky i se „svým“ Spider-Manem, je hravou a veselou taškařicí, zároveň ale ukotvuje postavu ve skutečném světě, kde potřebujete přátele, pochopení, i když budete kazit, na co sáhnete a budete za pitomce. Mentorem a jakýmsi průvodcem tohoto doktora Strange je mrtvý baset, který veškeré dění dává do zvláštního kontextu. Jde o jakousi metaforickou amplitudu života. Někdy se daří, jindy ne.

Pod vedením scenáristů Aarona a Catese si Strange prošel peklem a bylo to skvělé a zábavné počtení, ale snad už ho s Catesovým odchodem čekají malinko optimističtější časy. Neméně kvalitní, samozřejmě!

Info

Donny Cates, Niko Henrichon a Frazer Irwing – Doctor Strange 7: Město hříchu (Crew, 2021)
web Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace