Články / Offtopic / / Komix

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.07.2021

Neurochirurg Doctor Stephen Vincent Strange M.D., Ph.D, který se po automobilové nehodě a ztrátě citu v prstech začal věnovat magii, zachránil svět před zničením už mnohokrát. Nikdy ale nedokázal spasit všechny a všechno. V jednom z posledních konfliktů lehlo popelem jeho oblíbené město a je nutné s tím něco udělat. Posílen z boje s Lokim (viz Bůh magie) si troufne na husarský kousek – vzkřísit celé město se všemi jeho obyvateli, celé město hříchu. Las Vegas!

Marvelem nyní hýčkaný dvorní scenárista Donny Cates svou práci na Strangeovi ukončuje se vší parádou a kromě Vegas vytahuje z pekla démony i samotného satanáše. Ďábla, který si chce zahrát karty. To zní povědomě… Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko nezaložil vzhled ikonického mága právě na něm. Odpověď si vzal do hrobu. O vizuální stránku sedmého svazku této série se postaral navrátivší se Niko Henrichon (Noe, Metabaron), v jehož temném šrafovaném podání vypadají celé Vegas, démonické obludy, oběti u hracích automatů, lámané údy či Avengers s hořícími hlavami po čertech dobře.

Strange nikdy nebyl bůhvíjaký hrdina, ale veletoče, které předvádí v této sérii, z něj nedělají jen pochybného hrdinu, ale i pochybného člověka. Ano, zachraňuje svět a jistě, svět je mu vděčný, ale těch škod, co způsobí, těch traumat, co vyvolá. Závěrečná jednohubka, v níž hostuje scenárista Chip Zdarsky i se „svým“ Spider-Manem, je hravou a veselou taškařicí, zároveň ale ukotvuje postavu ve skutečném světě, kde potřebujete přátele, pochopení, i když budete kazit, na co sáhnete a budete za pitomce. Mentorem a jakýmsi průvodcem tohoto doktora Strange je mrtvý baset, který veškeré dění dává do zvláštního kontextu. Jde o jakousi metaforickou amplitudu života. Někdy se daří, jindy ne.

Pod vedením scenáristů Aarona a Catese si Strange prošel peklem a bylo to skvělé a zábavné počtení, ale snad už ho s Catesovým odchodem čekají malinko optimističtější časy. Neméně kvalitní, samozřejmě!

Info

Donny Cates, Niko Henrichon a Frazer Irwing – Doctor Strange 7: Město hříchu (Crew, 2021)
web Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace