Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Lucie Páchová

10 + 1 = Lucie Páchová

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 28.06.2022

„Komorní opera Approximate si pohrává s návyky vnímání a smyslové percepce. Hlas tu vstupuje do přesně rytmizovaného dialogu nejen s nástroji, ale stejně tak se světlem, pohybem, projekcí, objekty či s prostorem. Kolektivní proces tvorby spojí výrazné inscenátory a hudebnice z Česka, Slovinska a Německa,“ dočteme se v programové nabídce šestého bienále mezinárodního festivalu NODO, které odstartovalo v sobotu. Approximate režíruje a rovněž v něm účinkuje Lucie Páchová a světovou premiéru bude mít tato experimentální scénická opera dnes v Ostravě. Páchová mimo jiné spolupracuje s divadlem Continuo, Pražským improvizačním orchestrem, souborem Stratocluster, s Ivanem Palackým, Petrem Grahamem či s Eliou Morettim. Zabývá se zvukovými instalacemi a fyzickou zkušeností zvuku, hlasu a prostoru. Tudíž desítka oblíbených skladeb Lucie Páchové nebude zrovna tradiční, zato velmi dobrodružná.

Cok Man Alwak – Paibona
Hudebnice z vesnice na severu Ugandy, která si během války vyrobila jednostrunný nástroj, na který hraje prsty a bradou. Zpívá s ostatními ženami na rohožce před chýší tak samozřejmě, jako dělají jakoukoliv jinou aktivitu. Nezapomenutelné se s nimi setkat.


Ekonda Women – Mongo
Ženy z kmene Ekonda z Konga můžu poslouchat do nekonečna a pořád mě ta nahrávka překvapuje. Pořád žasnu nad tím, co se v ní děje. Pro mě příklad rytmické dokonalosti, čisté autenticity, vokální sepnutosti, způsob vyprávění všemi prostředky.


Fred Frith - Step Across the Border OST
Improvizovaný film o improvizované hudbě a tvorbě Freda Fritha. Památný pocit, že tudy tak nějak taky bych někdy…


Akaheze – Burundi
Hudba malého státu Burundi má fascinující nástroje i hlasy. Tyhle dva zpěvy jsou dokonale spolu.


Prison Songs - Early in the Morning (Alan Lomax)
Emoce, vyprávění, bolest, ironie, spontaneita a hlavně dokonalé doprovody na nahrávkách černošských vězeňských blues Alana Lomaxe.


Kink Gong - Baozoo Keng
Kink Gong (Laurent Jeanneau) citlivě pracuje s vlastními nahrávkami jihoasijských etnických menšin. Umí podpořit to, co už tam je, zároveň se nebojí jít trochu „za roh“. Pro mě příklad citlivého poslouchání a následné koláže.


Jonáš Gruska - Paša II
Jonáš Gruska nahrává terénní nahrávky tak, že na mě působí jako samostatné kompozice. Ráda bych uměla v terénu takhle poslouchat dřív, než zmáčknu nahrávadlo.


Alvin Lucier - I Am Sitting in a Room
Slavná vokální věc, zásadní význam. Je fajn si to dát celé.


Harry Parch – Windsong
Nástroje a ladění Harryho Parche. Geniální.


various – Kecak
Indonéský zpěv a tanec kecak. Poprvé jsem to viděla ve filmu Baraka. Je to fascinující, přitom tam vůbec nejde o hudbu.

Info

NODO 2022 | New Opera Days Ostrava
25.–⁠30. 6. 2022
Ostrava
Fb událost

foto © se svolením NODO

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Bernhard Hammer (Elektro Guzzi)

redakce 20.11.2022

Za Elektro Guzzi nám prozradil svých deset nejoblíbenějších tracků kytarista Bernhard Hammer.

10 + 1 = Frank Lees (Press Club)

redakce 09.11.2022

Press Club se za týden představí v Chapeau Rouge, a tak jsme se zaměřili na hudební vkus bubeníka Franka Leese.

10+1= David Granström

redakce 07.11.2022

Člen kolektivu sdruženého kolem kultovního labelu XKatedral střídá klidné okamžiky s drtivou hlasitostí. Co ho v jeho kreativitě inspiruje?

10 + 1 = Kai Zamora (Shy, Low)

redakce 16.10.2022

Postmetalová čtveřice z Richmondu vznikla před jedenácti lety a vydává u Pelagic, kde najdeme jména jako Mono, Envy nebo The Ocean. Zahrají v Klubovně.

10 + 1 = David Dorůžka

redakce 12.10.2022

Říká se, že jde o vůdčí postavu tuzemské jazzové scény a má to svoje důvody. David Dorůžka vystoupí na festivalu Jazz Goes to Town, posloucháme jeho formativní skladby.

10 + 1 = Lime Cordiale

redakce 08.10.2022

Indiepopové duo z Austrálie, které si v ničem nezadá s hvězdami současné hudební indie scény? Bratři Oli a Louis Leimbachovi míří do Prahy.

10 + 1 = Avtomat

redakce 16.09.2022

Jeho hudba se dramaticky proměnila, od polyfonního zpěvu až po postklubové tracky na posledním EP Gusła (Human Rites). Avtomat zahraje na akci Fragile Like a Bomb.

10+1 = Štěpán FOK Vodrážka

redakce 10.09.2022

Diváckou cenou odměněný film PSH Nekonečný příběh z letošního MFF Karlovy Vary jde za pár dní ven, a to ne ledajakým způsobem. Oblíbené filmy režiséra dokumentu?

10 + 1 = Jena Jang

redakce 05.09.2022

V Kutné Hoře se můžeme těšit například na korejskou umělkyni Jenu Jang. Náhledněte pod pokličku inspirací.

10 + 1 = Tamara Kramar

redakce 15.08.2022

Zpěvačka, skladatelka a multiinstrumentalistka Tamara Kramar vydala první singl teprve loni v létě, ale hned se stala Objevem roku podle renomovaného Rádia_FM.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace