Články / Reporty

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Činely prorážejí temnotu (Xiu Xiu)

Jáchym Rainisch | Články / Reporty | 20.05.2023

Podzemní prostory klubu Underdogs' dotvářely tísnivou atmosféru hudby Xiu Xiu. Kapela, působící na experimentální scéně přes dvě dekády, je známá ponurým a syrovým zvukem. Její současné složení a letošní deska Ignore Grief posouvá úzkostlivost dokonce dál než kdy dřív. K zakládajícímu Jamiemu Stewartovi a tradiční člence Angele Seo se vloni přidal bubeník David Kendrick, který zároveň se Stewartem napsal většinu písní z novinky.

Ve stejné sestavě vystoupili i v Praze, kde odstartovali euroasijské turné. Na něm je podporuje producent Freddy Ruppert, který v minulosti se členy Xiu Xiu několikrát spolupracoval. Pulzující syntezátory doprovázené nepohodlným vizuálem a později agresivní, ale zároveň bezmocný křik do noiseových podkresů gertie adelaido více než dostatečně připravily na emoce hlavní části večera.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Optimistický záblesk ze začátku vystoupení Xiu Xiu v podobě narozeninového popěvku věnovaného Freddymu Rupertovi zhasl vysoký syntezátorový tón. Tracklist otevřela skladba z Ignore Grief, následně zněly napříč diskografií tak, aby se dramaturgicky střídaly melodičtější a strožejší momenty. Všechny působily naléhavě zejména kvůli Stewartovu intenzivnímu zpěvu a prudkým kovovým tónům činelů, zvonů, gongu nebo rolniček. Ty měl k dispozici každý z trojice na pódiu a nebál se je využívat současně. Kdyby někdo pochyboval o zápalu hudebníků, mohl sledovat třísky, které s každým úderem činelu odlétaly z paliček. Kreativně pracovali s méně obvyklými zvuky (píšťalka, balonky) a narušovali tradiční písňové postupy, což podporovalo tajemnost studiového materiálu. Výsledná kakofonie navíc přidávala celkové znepokojivosti. Nejen tou jsou Xiu Xiu jedineční.

Info

Xiu Xiu (us) + gertie adelaido + Freddy Ruppert
16. 5. 2023 Underdogs', Praha

foto: Anna Stepanova

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Existenciální tryzny pod betonem (Luchmeat Festival 2023)

Filip Peloušek, Kristina Kratochvilová 04.10.2023

Ve třech „dnech“ hlavního programu jsme se snažili spočítat poměr mezi rytmickým šoupáním podrážek o neviditelnou podlahu a kladením si nepříjemných existenciálních otázek.

Miluju tě! (Madhouse Express + Elephant Stone)

Tomáš Jančík 01.10.2023

Nejvýraznější groovy hit Something in the Sky sklidil aplaus, nadšení publika bylo vůbec nemalé.

Grindiózní dýchánek (Gutalax, Čad & co.)

Kryštof Kočtář 30.09.2023

Železobetonově tvrdé kytarové riffy, všeliké nelidské skřeky a nezbytné blast beaty… Grindiózní udýchaný dýchánek, jak má být.

Jen si tak trochu vydechnout (Berlin Atonal 2023)

Jarda Petřík 30.09.2023

Brázdím vyprahlé ulice německé metropole a vzpomínám, kdy jsem Berlín navštívil naposled. Bylo to během festivalu, samozřejmě, vlastně ani ne tak daleko od Kraftwerku...

Mezi snem a skutečností (Hakanaï)

Viktor Hanačík 29.09.2023

Byl v tom cítit předobraz lucidní cesty, mentálního kolapsu, ztráty vědomí, iluzí i přerodu identity.

V jednotě je síla (Jednota Neratov)

prof. Neutrino, Jiří Přivřel 26.09.2023

Po Soulkostele, kalvárii v Ostré a kostele svaté Kunhuty v Polomu došlo na další sakrální prostor, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.

Pocity podzimní i paranoidní (Xiu Xiu + BREN)

Kryštof Kočtář 25.09.2023

Teze, antiteze, syntéza? I tak by se dalo nahlížet na koncert Xiu Xiu na brněnské Flédě, na který nebyli sami.

Šejkr #114: Analogija

Michal Pařízek 22.09.2023

O to víc vrtá hlavou věta, kterou mi asi šedesátiletý prodavač odpověděl na otázku, co nějaká novější místní jména: „Já nic neznám, pro mě hudba skončila v roce 1990.“

Come On! (The Hives)

Eva Karpilovská 20.09.2023

Do setu přimíchali i starší hity a svou fantastickou, přitom ne nabubřelou show potvrdili, že patří mezi nejlepší živé kapely současnosti.

Něco na tom Fredovi je.. (Fred Again..)

Kristina Kratochvilová 20.09.2023

Dokážu si představit, že podobné přípravy na nákup lístků pravidelně probíhá u fanoušků Taylor Swift nebo Harryho Stylese. Já ji ale zažívám poprvé.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace