Články / Rozhovory

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Štěpán Bolf (A.M.180) | Články / Rozhovory | 03.03.2023

Respektovaná americká experimentální kapela Xiu Xiu vydává třinácté řadové album nazvané Ignore Grief. Deska vychází dnes u labelu Polyvinyl a jak je u Xiu Xiu zvykem, věnují se na ní nejtemnějším tématům, v tomto případě skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Oslovili jsme hlavního strůjce projektu Xiu Xiu, pětačtyřicetiletého Jamieho Stewarta s několika otázkami týkajícími se převážně (ale nejen) vzniku nového alba.

Prozraď nám něco víc o procesu, jakým vznikalo nové album? Použili jste nějaké nové techniky, zvuky či nástroje?

Nahrávali jsme v našem studiu NURSE v Los Angeles (dnes už neexistuje, protože jsme se přestěhovali do Berlína), mix dělal Lawrence English v Negative Space v Brisbane. Většina desky vznikala pomalu a po malých kouscích. Lidi přicházeli a přidávali svoje části tady a onde během jednoho roku a mezitím jsme já, Angela Seo a David Kendrick (nejnovější člen, dřív hrál ve Sparks a v Devo, pozn. aut.) pracovali na tom, abychom zvukům a textům dali tvar. Elektroniku samozřejmě používáme od doby, kdy jsme začínali, ale myslím, že jsme se tentokrát pokusili vyvinout svůj vlastní způsob, jak jí používat intenzivněji a výbušněji. Nikdy předtím jsme taky nepracovali s tolika orchestrálními hráči. Neměli jsme dost peněz na to, abychom zaplatili celý orchestr, ale našli jsme hráče, kteří byli schopní nahrát overduby, abysme zaplnili ty části nahrávky, kde to bylo potřeba. Taky jsme nikdy nepoužili tolik field recordings, těmi přispěl jedinečný Ian Wellman. Výrazným dílem se na nahrávce podílejí Ezra Buchla (viola), Patrick Shiroishi (saxofony) a Ben Chisholm (piano a elektronika), který hraje s Chelsea Wolfe.


Ignore Grief je velmi zneklidňující deska. Některé tracky znějí jako dekonstruovaná vážná hudba, jiné jako harsh noise experiment a třeba track Esquerita Little Richard je první dark techno věc z dílny Xiu Xiu (a je skvělá!). Společně s videoklipy, které režíruje Angela, ve mně poslech vyvolává pocit, jako bych sledoval všechny nejtemnější scény z Lynchových filmů najednou. Co považuješ ve srovnání s vašimi deskami Xiu Xiu za největší výzvu a co za největší novinku?

To je na posluchačích, jak to vyhodnotí. Pro některé lidi, kteří nemají pojem o disonantní hudbě, může být tahle deska hodně, hodně velká výzva. Naopak lidem, kteří se s disonantní hudbou setkali, může být blízká. Pro nás byla největší výzva vypořádat se s tématem a taky to, že jsme se přinutili dělat věci, které jsme dřív nedělali, anebo možná se posunout v přístupech, se kterými jsme dosud jenom flirtovali. Samotné téma alba je ale z podstaty znepokojující. Nicméně život je zkurvenej…

Mezi muzikanty, kteří se na desce podíleli, je uvedeno i několik českých jmen. Můžeš k tomu něco říct?

Los Angeles je domovem pro lidi z celého světa, najdeš tam komunity lidí ze všech koutů, které si dovedeš představit. Jeden známý mi řekl o skupině starších českých hráčů, kteří přišli do LA v raných devadesátkách, když skončila sovětská éra. Je to ale trochu tajemství mezi zdejšími muzikanty.

Můžeš jmenovat pět uměleckých děl, která inspirovala Xiu Xiu během nahrávání Ignore Grief, anebo jednoduše díla, která tě v poslední době zaujala?

Aleksandar Tisma – Kapo (kniha)
Morton Feldman - String Quartet no 2 (nahrávka)
Kara Walker - A Black Hole Is Everything a Star Longs to Be (artbook)
Too Old to Die Young (TV seriál)
pobyt v poušti na americkém jihozápadě

Info

Xiu Xiu se letos na jaře chystají na turné po Evropě, které začíná v úterý 16. května v pražském klubu Underdogs'. Tato akce bude zároveň první z akcí oslav letošního výročí dvaceti let existence pořadatelského a uměleckého kolektivu A.M.180.

Xiu Xiu (us)
16. 5. 2023 20:00
Underdogs', Praha
Fb událost

foto © se svolením A.M.180

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Code Name Linhart: Rok zkoušíme osm taktů a na koncertování netlačíme

Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023

Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

redakce 23.05.2023

Dvoudenní festival Liveurope představí mnoho zajímavých hudebních projektů, například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return.

Ira Mimosa: Sny mě hladí po rukou

Adéla Polka 26.04.2023

Ira Mimosa vyzařuje křehkou a éterickou energii s citem pro detail a jemné kontury, což se promítá nejen do její hudby, ale do textů.

Dušan Vlk: Vybral som si život

Jonáš Sudakov 11.04.2023

Ve Full Moon #144 vyšla pochybením redakce nehotová, neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, zde uvádíme tu finální. Samozřejmě s velikou omluvou!

Bára Netopilová (KUMST): Tenhle proces nikdy nekončí

Adéla Polka 04.04.2023

Během měsíce dubna a května se na KUMSTu mihnou lidi, kteří nějakým způsobem ovlivňují veřejné vnímání hudby a budou sdílet své zkušenosti.

Cécile Da Costa (Tanec s uměním): Dát lidem prostor k tvorbě

Zuzana Malá 20.03.2023

Tanečnice a choreografka Cécile Da Costa konfrontuje diváka v rámci uměleckého cyklu Tanec s uměním cestou pohybu a tance, čtěte rozhovor nejen o tanci.

Opus magnum, co ošálí i vzdělané muzikanty aneb surrealistická opera Miroslava Černého Frankenstein očima (hudebních) přátel

redakce 22.02.2023

Je k dostání pouze na vinylu, přičemž něco zbývá i ze stokusové limitky, jejíž součástí je ručně číslovaný a signovaný grafický list od Františka Skály.

Trader: Je to zvláštně upletený svetr vztahů

A.M.180 Collective 16.02.2023

Faktem je, že jde o nenápadně skvělou desku, která se vymyká indie/noise/pop/rockovému průměru nejen made in Scandinavia. A proto - rozhovor, pak na koncert!

Rory Hinchey (Alpha Strategy): Tu sú stále nové kapely

Bianca Krajčovičová 14.02.2023

Štvorčlenné pražské zoskupenie s koreňmi v Kanade prináša do českej undergroundovej scény nostalgický a chaotický zvuk noise/punku či postpunku 80. rokov. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Umění nemá jasná řešení (Miřenka Čechová)

Anna Mašátová 27.01.2023

Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace