Články / Rozhovory

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Štěpán Bolf (A.M.180) | Články / Rozhovory | 03.03.2023

Respektovaná americká experimentální kapela Xiu Xiu vydává třinácté řadové album nazvané Ignore Grief. Deska vychází dnes u labelu Polyvinyl a jak je u Xiu Xiu zvykem, věnují se na ní nejtemnějším tématům, v tomto případě skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Oslovili jsme hlavního strůjce projektu Xiu Xiu, pětačtyřicetiletého Jamieho Stewarta s několika otázkami týkajícími se převážně (ale nejen) vzniku nového alba.

Prozraď nám něco víc o procesu, jakým vznikalo nové album? Použili jste nějaké nové techniky, zvuky či nástroje?

Nahrávali jsme v našem studiu NURSE v Los Angeles (dnes už neexistuje, protože jsme se přestěhovali do Berlína), mix dělal Lawrence English v Negative Space v Brisbane. Většina desky vznikala pomalu a po malých kouscích. Lidi přicházeli a přidávali svoje části tady a onde během jednoho roku a mezitím jsme já, Angela Seo a David Kendrick (nejnovější člen, dřív hrál ve Sparks a v Devo, pozn. aut.) pracovali na tom, abychom zvukům a textům dali tvar. Elektroniku samozřejmě používáme od doby, kdy jsme začínali, ale myslím, že jsme se tentokrát pokusili vyvinout svůj vlastní způsob, jak jí používat intenzivněji a výbušněji. Nikdy předtím jsme taky nepracovali s tolika orchestrálními hráči. Neměli jsme dost peněz na to, abychom zaplatili celý orchestr, ale našli jsme hráče, kteří byli schopní nahrát overduby, abysme zaplnili ty části nahrávky, kde to bylo potřeba. Taky jsme nikdy nepoužili tolik field recordings, těmi přispěl jedinečný Ian Wellman. Výrazným dílem se na nahrávce podílejí Ezra Buchla (viola), Patrick Shiroishi (saxofony) a Ben Chisholm (piano a elektronika), který hraje s Chelsea Wolfe.


Ignore Grief je velmi zneklidňující deska. Některé tracky znějí jako dekonstruovaná vážná hudba, jiné jako harsh noise experiment a třeba track Esquerita Little Richard je první dark techno věc z dílny Xiu Xiu (a je skvělá!). Společně s videoklipy, které režíruje Angela, ve mně poslech vyvolává pocit, jako bych sledoval všechny nejtemnější scény z Lynchových filmů najednou. Co považuješ ve srovnání s vašimi deskami Xiu Xiu za největší výzvu a co za největší novinku?

To je na posluchačích, jak to vyhodnotí. Pro některé lidi, kteří nemají pojem o disonantní hudbě, může být tahle deska hodně, hodně velká výzva. Naopak lidem, kteří se s disonantní hudbou setkali, může být blízká. Pro nás byla největší výzva vypořádat se s tématem a taky to, že jsme se přinutili dělat věci, které jsme dřív nedělali, anebo možná se posunout v přístupech, se kterými jsme dosud jenom flirtovali. Samotné téma alba je ale z podstaty znepokojující. Nicméně život je zkurvenej…

Mezi muzikanty, kteří se na desce podíleli, je uvedeno i několik českých jmen. Můžeš k tomu něco říct?

Los Angeles je domovem pro lidi z celého světa, najdeš tam komunity lidí ze všech koutů, které si dovedeš představit. Jeden známý mi řekl o skupině starších českých hráčů, kteří přišli do LA v raných devadesátkách, když skončila sovětská éra. Je to ale trochu tajemství mezi zdejšími muzikanty.

Můžeš jmenovat pět uměleckých děl, která inspirovala Xiu Xiu během nahrávání Ignore Grief, anebo jednoduše díla, která tě v poslední době zaujala?

Aleksandar Tisma – Kapo (kniha)
Morton Feldman - String Quartet no 2 (nahrávka)
Kara Walker - A Black Hole Is Everything a Star Longs to Be (artbook)
Too Old to Die Young (TV seriál)
pobyt v poušti na americkém jihozápadě

Info

Xiu Xiu se letos na jaře chystají na turné po Evropě, které začíná v úterý 16. května v pražském klubu Underdogs'. Tato akce bude zároveň první z akcí oslav letošního výročí dvaceti let existence pořadatelského a uměleckého kolektivu A.M.180.

Xiu Xiu (us)
16. 5. 2023 20:00
Underdogs', Praha
Fb událost

foto © se svolením A.M.180

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Doug Robb (Hoobastank): Jak velí upřímnost

Eva Karpilovská 22.05.2024

„Já měl třeba vždycky trochu problém označovat nás za umělce. Jsem prostě jen člověk, co dělá hudbu.“ Rozhovor s frontmanem kapely Hoobastank pro Full Moon.

Curk: Většinou je to o lidech

Veronika Miksová 22.04.2024

Charismatického kluka z Jihlavy nebylo úplně snadné rozpovídat, než mi došlo, že všechno podstatné ze svého vnitřního světa sublimuje do hudby. Rozhovor.

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace