Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 04.01.2022

Páté, čtvrté, třetí a dnes druhé místo v tradiční výroční anketě magazínu Full Moon. Tentokrát se na nich setkávají dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Navíc obě znají podobné problémy: I love you, i hate you.

Domácí

2. Amelie Siba - Love Cowboys (vl. náklad) 44 bodů
Pražská písničkářka vzbudila nemalá očekávání už svým prvním EP z roku 2019, v souvislosti s nímž hojně padala epiteta jako „něžná“, „křehká“ nebo „intimní“. Prostě jímavá holka s kytarou, která na naší scéně snad ještě nebyla. Svůj talent potvrdila debutem Dye My Hair, za který předloni získala ceny Anděl a Apollo, ale po jeho vydání jako by se chtěla oprostit od zavedených schémat i představy introvertní solitérky, které stačí jen mikrofon a kytara. Loňské EP When Itʼs Our Time má tanečnější charakter, na albu Love Cowboys ji pak doprovázejí Josef Hradílek (Dukla) a Vojtěch Pejša (Manon meurt), role producenta se ujal Kryštof Kříček (Please the Trees, Haru). Výsledek je barevnější a plný nečekaných poloh, aniž by ztratil auru originální umělkyně.

„Amelie zavírá dveře pokojíčku a otevírá nové, za nimiž se svou skupinou a producentem Kryštofem Kříčkem objevuje nejrůznější zvukové artefakty. Vokálně silnější než dříve uzavírá druhou desku dramatickou skladbou Am I Still Beautiful. Závěrem servíruje bezostyšně experimentální gem o pochybnostech a nejistotě. Při poslechu však Amelie Siba působí jistěji než kdykoliv dříve a předkládá mimořádně dynamickou nahrávku, kde s úctou k atmosféře svých skladeb objevuje nové instrumentální polohy a kráčí s lehkostí vpřed slibnou hudební cestou.“ (Štěpán Pařízek, Alterecho)

51 hlasujících vybíralo z 99 alb.Zahraniční

2. Little Simz - Sometimes I Might Be Introvert (Age 101 Music | Awal) 30 bodů
Vysoké umístění čtvrtého alba Simbiatu Ajikawo vystupující pod nickem Little Simz může překvapit, tak komplexní, barevná a po všech stránkách dotažená kolekce si však veškeré ovace nesporně zaslouží. Little Simz nejen že potvrdila ohlas předchozího alba Grey Area, novinkou svou vizi formuje do dokonalosti. Sometimes I Might Be Introvert nabízí velkolepé refrény, drtivou flow i sebezpytné osobní texty, to vše obalené majestátní produkcí z dílny jejího kamaráda z dětství Infla (jinak Sault). Little Simz se při tvorbě alba inspirovala u svých vzorů typu Niny Simone nebo Marvina Gayeho, výsledkem je přitom vysoce autentická, intimní a zcela originální mozaika, v níž není ani jeden dílek navíc.

„Nazývat Little Simz jednoduše ‚rapperkou‘ by znamenalo ignorovat dovednosti a schopnosti, které z ní vyzařují v rámci umění jako celku, mimo jiné v herectví, režii a psaní.. Sometimes I Might Be Introvert odhaluje otevřené okno do skutečného původu hiphopové hudby – jazzu, blues, soulu, funku, rock 'n' rollu a gospelu –, je ruletou plnou zvuků a obrazů, překvapující každou sekundou. Album snoubí zkušenosti Little Simz coby umělkyně s více než desetiletými znalostmi hudebního světa a vzkvétá díky její nezměrné fantazii.“ (PJ Somervelle, The Line of the Best Fit)

56 hlasujících vybíralo ze 178 alb.

Info

foto © su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace