Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 04.01.2022

Páté, čtvrté, třetí a dnes druhé místo v tradiční výroční anketě magazínu Full Moon. Tentokrát se na nich setkávají dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Navíc obě znají podobné problémy: I love you, i hate you.

Domácí

2. Amelie Siba - Love Cowboys (vl. náklad) 44 bodů
Pražská písničkářka vzbudila nemalá očekávání už svým prvním EP z roku 2019, v souvislosti s nímž hojně padala epiteta jako „něžná“, „křehká“ nebo „intimní“. Prostě jímavá holka s kytarou, která na naší scéně snad ještě nebyla. Svůj talent potvrdila debutem Dye My Hair, za který předloni získala ceny Anděl a Apollo, ale po jeho vydání jako by se chtěla oprostit od zavedených schémat i představy introvertní solitérky, které stačí jen mikrofon a kytara. Loňské EP When Itʼs Our Time má tanečnější charakter, na albu Love Cowboys ji pak doprovázejí Josef Hradílek (Dukla) a Vojtěch Pejša (Manon meurt), role producenta se ujal Kryštof Kříček (Please the Trees, Haru). Výsledek je barevnější a plný nečekaných poloh, aniž by ztratil auru originální umělkyně.

„Amelie zavírá dveře pokojíčku a otevírá nové, za nimiž se svou skupinou a producentem Kryštofem Kříčkem objevuje nejrůznější zvukové artefakty. Vokálně silnější než dříve uzavírá druhou desku dramatickou skladbou Am I Still Beautiful. Závěrem servíruje bezostyšně experimentální gem o pochybnostech a nejistotě. Při poslechu však Amelie Siba působí jistěji než kdykoliv dříve a předkládá mimořádně dynamickou nahrávku, kde s úctou k atmosféře svých skladeb objevuje nové instrumentální polohy a kráčí s lehkostí vpřed slibnou hudební cestou.“ (Štěpán Pařízek, Alterecho)

51 hlasujících vybíralo z 99 alb.Zahraniční

2. Little Simz - Sometimes I Might Be Introvert (Age 101 Music | Awal) 30 bodů
Vysoké umístění čtvrtého alba Simbiatu Ajikawo vystupující pod nickem Little Simz může překvapit, tak komplexní, barevná a po všech stránkách dotažená kolekce si však veškeré ovace nesporně zaslouží. Little Simz nejen že potvrdila ohlas předchozího alba Grey Area, novinkou svou vizi formuje do dokonalosti. Sometimes I Might Be Introvert nabízí velkolepé refrény, drtivou flow i sebezpytné osobní texty, to vše obalené majestátní produkcí z dílny jejího kamaráda z dětství Infla (jinak Sault). Little Simz se při tvorbě alba inspirovala u svých vzorů typu Niny Simone nebo Marvina Gayeho, výsledkem je přitom vysoce autentická, intimní a zcela originální mozaika, v níž není ani jeden dílek navíc.

„Nazývat Little Simz jednoduše ‚rapperkou‘ by znamenalo ignorovat dovednosti a schopnosti, které z ní vyzařují v rámci umění jako celku, mimo jiné v herectví, režii a psaní.. Sometimes I Might Be Introvert odhaluje otevřené okno do skutečného původu hiphopové hudby – jazzu, blues, soulu, funku, rock 'n' rollu a gospelu –, je ruletou plnou zvuků a obrazů, překvapující každou sekundou. Album snoubí zkušenosti Little Simz coby umělkyně s více než desetiletými znalostmi hudebního světa a vzkvétá díky její nezměrné fantazii.“ (PJ Somervelle, The Line of the Best Fit)

56 hlasujících vybíralo ze 178 alb.

Info

foto © su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Šejkr #72: „Prodali jsme léto?“

Michal Pařízek 11.02.2022

Taky vám přijde, že je neuvěřitelné, jak rychle problém, se kterým už dva roky žijeme, najednou zmizel? Alespoň tedy podle rétoriky a postojů jistých elit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace