Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 03.01.2023

Třetí příčka patří dvěma intimním deskám. Domácí místo obsadila nahrávka Present Sense Impression slovenských 52 Hertz Whale, která vyšla ve spolupráci labelů Full Moon Forum a Weltschmerzen. Ze zahraničí se umístili londýnští Black Country, New Road, jejichž vystoupení jsme se u nás bohužel nikdy nedočkali. Jejich deska Ants From Up There, vydaná u Ninja Tune, bude navždy spjata s odchodem frontmana a autora většiny repertoáru Isaaca Woodse.


Domácí

3. 52 Hertz Whale – Present Sense Impression (Full Moon Forum | Weltschmerzen) 44 bodů
Slováci tomu říkají „nahnevaná melanchólia“. A Full Moon na ni slyšel už s eponymním EP z roku 2016, o necelé dva roky později je pozval na své kurátorované pódium v rámci Žižkovské noci, kde – ještě ve starém Bike Jesus – předvedli strhující představení. To už měli za sebou desku I've Met a Lot of People a Full Moon už pomalu myslel na to, že by jim další nahrávku vydal sám (nakonec s Weltschmerzen). Ohlasy oceňují vybroušené písně s originálním dramatickým obloukem, taky lze zaslechnout názory, že jde o nahrávku, která coby umění nemusí mít oporu v realitě, aby byla její (krásnou) součástí. Ovšem Present Sense Impression vězí v realitě tak silně, jak jen může být tlukoucí srdce zapuštěné v těle. Zvířecím nebo lidském, na tom nesejde.

„Nosový zpěv v chytlavých, synkopovaných slokách přechází v maniakální výkřiky v refrénech, které připomínají šílený zpěv Black Francise. Kontrast, který je kapela schopna vytáhnout v rámci jediného taktu, mezi nelítostnými refrény a tanečními slokami, není nic menšího než ohromující. Present Sense Impression je umělecky bohatý nájezd, plný textur, zvukové architektury a promyšlených textů, s profesionálními, rafinovanými a upřímnými instrumentálními výkony. Nezapomenutelný a snadno doporučitelný zážitek.“ (Moataz Gwaily, Rock Era)
Zahraniční

3. Black Country, New Road – Ants From Up There (Ninja Tune) 44 bodů
Druhé album londýnské formace přišlo téměř přesně na den rok po vydání první kolekce For the First Time a završilo tak několikaleté naprosto hektické období. Sedmičlenná skupina jako by na piedestal anglické scény vkročila přímo z malého pódia baru The Windmill, což se na jejích členech logicky muselo podepsat. K prvnímu albu vzhledem k trvající pandemii koronaviru neodehráli téměř žádný koncert, čtyři dny před vydáním druhého zase skupinu kvůli setrvalým psychickým problémům opustil frontman a autor většiny repertoáru Isaac Woods. Black Country, New Road se rozhodli pokračovat bez něj, ovšem s novým repertoárem. Ants from Up There tak navždy zůstane zapouzdřenou kapslí plnou deprese, neukojitelného smutku i vzteku. To mu ovšem na kvalitě nijak neubírá.

„Navzdory všudypřítomné bombastičnosti zde najdeme i novou intimitu. Ve skladbě Bread Song Woods zpívá ‚I was made to love you / Can’t you tell?!‘ a běduje nad tím, že ho partner vykopl z postele za to, že jedl toasty mezi prostěradly. V Concorde zní zase naprosto nedůvěřivě a své nekonečně sečtělé a rozvláčné mudrování z debutového alba nahrazuje čistým a upřímným citem.“ (Will Richards, NME)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace