Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 03.01.2023

Třetí příčka patří dvěma intimním deskám. Domácí místo obsadila nahrávka Present Sense Impression slovenských 52 Hertz Whale, která vyšla ve spolupráci labelů Full Moon Forum a Weltschmerzen. Ze zahraničí se umístili londýnští Black Country, New Road, jejichž vystoupení jsme se u nás bohužel nikdy nedočkali. Jejich deska Ants From Up There, vydaná u Ninja Tune, bude navždy spjata s odchodem frontmana a autora většiny repertoáru Isaaca Woodse.


Domácí

3. 52 Hertz Whale – Present Sense Impression (Full Moon Forum | Weltschmerzen) 44 bodů
Slováci tomu říkají „nahnevaná melanchólia“. A Full Moon na ni slyšel už s eponymním EP z roku 2016, o necelé dva roky později je pozval na své kurátorované pódium v rámci Žižkovské noci, kde – ještě ve starém Bike Jesus – předvedli strhující představení. To už měli za sebou desku I've Met a Lot of People a Full Moon už pomalu myslel na to, že by jim další nahrávku vydal sám (nakonec s Weltschmerzen). Ohlasy oceňují vybroušené písně s originálním dramatickým obloukem, taky lze zaslechnout názory, že jde o nahrávku, která coby umění nemusí mít oporu v realitě, aby byla její (krásnou) součástí. Ovšem Present Sense Impression vězí v realitě tak silně, jak jen může být tlukoucí srdce zapuštěné v těle. Zvířecím nebo lidském, na tom nesejde.

„Nosový zpěv v chytlavých, synkopovaných slokách přechází v maniakální výkřiky v refrénech, které připomínají šílený zpěv Black Francise. Kontrast, který je kapela schopna vytáhnout v rámci jediného taktu, mezi nelítostnými refrény a tanečními slokami, není nic menšího než ohromující. Present Sense Impression je umělecky bohatý nájezd, plný textur, zvukové architektury a promyšlených textů, s profesionálními, rafinovanými a upřímnými instrumentálními výkony. Nezapomenutelný a snadno doporučitelný zážitek.“ (Moataz Gwaily, Rock Era)
Zahraniční

3. Black Country, New Road – Ants From Up There (Ninja Tune) 44 bodů
Druhé album londýnské formace přišlo téměř přesně na den rok po vydání první kolekce For the First Time a završilo tak několikaleté naprosto hektické období. Sedmičlenná skupina jako by na piedestal anglické scény vkročila přímo z malého pódia baru The Windmill, což se na jejích členech logicky muselo podepsat. K prvnímu albu vzhledem k trvající pandemii koronaviru neodehráli téměř žádný koncert, čtyři dny před vydáním druhého zase skupinu kvůli setrvalým psychickým problémům opustil frontman a autor většiny repertoáru Isaac Woods. Black Country, New Road se rozhodli pokračovat bez něj, ovšem s novým repertoárem. Ants from Up There tak navždy zůstane zapouzdřenou kapslí plnou deprese, neukojitelného smutku i vzteku. To mu ovšem na kvalitě nijak neubírá.

„Navzdory všudypřítomné bombastičnosti zde najdeme i novou intimitu. Ve skladbě Bread Song Woods zpívá ‚I was made to love you / Can’t you tell?!‘ a běduje nad tím, že ho partner vykopl z postele za to, že jedl toasty mezi prostěradly. V Concorde zní zase naprosto nedůvěřivě a své nekonečně sečtělé a rozvláčné mudrování z debutového alba nahrazuje čistým a upřímným citem.“ (Will Richards, NME)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek 06.03.2023

Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace