Články / Offtopic / / Komix

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 24.07.2021

Neurochirurg Doctor Stephen Vincent Strange M.D., Ph.D, který se po automobilové nehodě a ztrátě citu v prstech začal věnovat magii, zachránil svět před zničením už mnohokrát. Nikdy ale nedokázal spasit všechny a všechno. V jednom z posledních konfliktů lehlo popelem jeho oblíbené město a je nutné s tím něco udělat. Posílen z boje s Lokim (viz Bůh magie) si troufne na husarský kousek – vzkřísit celé město se všemi jeho obyvateli, celé město hříchu. Las Vegas!

Marvelem nyní hýčkaný dvorní scenárista Donny Cates svou práci na Strangeovi ukončuje se vší parádou a kromě Vegas vytahuje z pekla démony i samotného satanáše. Ďábla, který si chce zahrát karty. To zní povědomě… Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko nezaložil vzhled ikonického mága právě na něm. Odpověď si vzal do hrobu. O vizuální stránku sedmého svazku této série se postaral navrátivší se Niko Henrichon (Noe, Metabaron), v jehož temném šrafovaném podání vypadají celé Vegas, démonické obludy, oběti u hracích automatů, lámané údy či Avengers s hořícími hlavami po čertech dobře.

Strange nikdy nebyl bůhvíjaký hrdina, ale veletoče, které předvádí v této sérii, z něj nedělají jen pochybného hrdinu, ale i pochybného člověka. Ano, zachraňuje svět a jistě, svět je mu vděčný, ale těch škod, co způsobí, těch traumat, co vyvolá. Závěrečná jednohubka, v níž hostuje scenárista Chip Zdarsky i se „svým“ Spider-Manem, je hravou a veselou taškařicí, zároveň ale ukotvuje postavu ve skutečném světě, kde potřebujete přátele, pochopení, i když budete kazit, na co sáhnete a budete za pitomce. Mentorem a jakýmsi průvodcem tohoto doktora Strange je mrtvý baset, který veškeré dění dává do zvláštního kontextu. Jde o jakousi metaforickou amplitudu života. Někdy se daří, jindy ne.

Pod vedením scenáristů Aarona a Catese si Strange prošel peklem a bylo to skvělé a zábavné počtení, ale snad už ho s Catesovým odchodem čekají malinko optimističtější časy. Neméně kvalitní, samozřejmě!

Info

Donny Cates, Niko Henrichon a Frazer Irwing – Doctor Strange 7: Město hříchu (Crew, 2021)
web Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Zlí elfové na Manhattanu (Válka říší)

3DDI3 24.04.2021

Vydavatelství Crew vyslyšelo volání fanoušků po vydávání velkých marvelovských událostí, které spojují vícero super hrdinských příběhů v jeden celek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace