Články / Reporty

Glazurově modrý koberec (KVIFF 2023)

Glazurově modrý koberec (KVIFF 2023)

Štěpán Nezbeda | Články / Reporty | 02.07.2023

V sobotu dopoledne panuje ve Varech navzdory víkendu nečekaný klid. V centru festivalu se to sice hemží, ale do obvyklé stísněnosti a strachu z davu má dnešek daleko. Výjimku představuje železným hrazením zúžená pasáž kolem červeného koberce před Thermalem, kde se fotí.

V Kongresovém sále je plátno malé, židle nepohodlné a hlediště se rozprostírá více do šířky než délky, takže na svých krajích téměř atakuje slepé úhly. Ani od filmu, jenž se tu hraje, nečekám příliš, nakonec jsem ale velmi příjemně překvapen. Jde o jeden ze dvou českých příspěvků do Hlavní soutěže, Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka. Historické kriminální drama se odehrává v roce 1937 v podhůří Tater, kde mladý ředitel vybudoval kolem továrny malé městečko po vzoru Zlína. Snímek vypráví o těhotné lékařce Heleně (skvělá Eliška Křenková), která navzdory své inteligenci plní v očích místních především roli „paní ředitelové“. Do jejího porodu zbývá jen pár dní, stejně jako do příletu ředitele-manžela, a v areálu továrny dělníci najdou mrtvolu hermafroditního novorozence. Úsvit sympaticky boří baťovský mýtus, ukazuje třicátá léta jako dobu nepřející jinakosti, kdy byla státní moc neoddělitelně spojena s velkokapitálem, a citlivě si poradí i s genderovým tématem.

Potěší i další dílo se silnou ženskou hlavní postavou. Sladký východ (režie Sean Price Williams) funguje jako bláznivá road movie plná popkulturních odkazů. V poctě americkému nezávislému filmu rozsévá středoškolačka Lillian chaos kamkoli přijde. Baví se s avantgardními levičáky, flirtuje s neonacistickým milovníkem E. A. Poea, stane se hlavní hvězdou filmu nebo je uvězněná v táboře islámských radikálů milujících techno. Svěží letní snímek připomíná destruktivní energií hlavní protagonistky Sedmikrásky Věry Chytilové.

Umění frýstajlu a improvizace patří na karlovarském festivalu mezi nejpotřebnější vlastnosti. Člověk se musí rychle přizpůsobovat počasí, změnám v programu i vlastní neschopnosti sehnat kýženou vstupenku. Takže sedím na glazurově modrém koberci ve frontě do kinosálu B a čekám na Uvnitř žluté kukly (r. Pham Thien An) oceněné v Cannes, uvaděči totiž pouštějí do sálu i akreditované zájemce bez lístků, pokud zbudou volná místa. Nakonec se dostávám dovnitř a přede mnou je tříhodinová vietnamská slow cinema. Do mystické cesty za nelezením víry a ztraceného bratra se musím nořit asi hodinu, ale když už v tom jsem, nekonečně dlouhé záběry působí mocně a téměř ohýbají čas a prostor.

fotogalerie z druhého festivalového dne tady

Po pomalém, tlumeném, meditativním zážitku jdou dělat jen dvě věci, jít spát, nebo se nastřelit půlnočním filmem. Volím druhou možnost, názvu Kapitán teplomet zachraňuje univerzum lze totiž těžko odolat. Lístek ale nemám, takže znovu fronta na štěstí a znovu modrý koberec s pivními skvrnami. Lidem kolem koukají z batohů lahve vodky a jiné nezbytné propriety, poslouchám festivalové drby. Nic jiného už ale z dneška nevytřískám, sál se po hodině čekání zaplní dlouho před tím, než přicházím na řadu.

Prostor před Thermalem útočí po půlnoci na smysly daleko intenzivněji než dopoledne, víc lidí, víc hluku, víc smradu, víc energie. Zítra dávají ve Velkém sále Citlivého člověka podle Topolova románu, krom vstupenek si přeju i to, abych už nemusel řešit odstín barvy dalšího koberce.

Info

MFF Karlovy Vary
30. 6. - 8. 7. 2023 Karlovy Vary
web

foto © KVIFF

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co se děje v pokojíčkách (Holly Humberstone)

Klára Řepková 22.02.2024

Koncert je stejně jako její tvorba hořkosladká óda na ranou dospělost se všemi intenzivními láskami, propitými večery i pocity neukotvenosti a opuštění a hledáním sama sebe.

Brutalita v croptopu (Knocked Loose & Deafheaven)

Marek Hadrbolec 21.02.2024

„I wanna to see all of you stage dive!“ Bryan Garris dává povel a mosheři se sápou na půlkruhové pódium, jen aby na jeho druhé straně přistáli do propletence hlav,…

Řev tříští mramor (Napalm Death)

Kryštof Kočtář 15.02.2024

Agresivní diktát prokládaly milé pauzy, kdy Barney Greenway přítomné vzýval k odmítnutí nenávisti ve prospěch solidarity či hledal majitele nalezeného mobilu.

Cit pro pochmurnost (Of the Wand And the Moon)

Kryštof Kočtář 07.02.2024

Kim Larsen z Of the Wand & the Moon přiznaně kráčí po cestě, kterou vyšlapal legendární projekt Death in June. Někdy je tento krok jistý, jindy méně...

Večer střízlivého hardcore-punku (Magnitude & co.)

Marek Hadrbolec 07.02.2024

„Praha je asi moje nejoblíbenější město v Evropě,“ deklaruje Russell Bussey, zatímco neúnavně poskakuje po pódiu a bez ustání burcuje publikum k větší aktivitě.

Architekti metalcoru (Architects & co.)

Timon Láska 06.02.2024

Do Prahy si Architects kromě zvukově i rytmicky vyšperkovaného, více než devadesátiminutového vystoupení přivezli také spektakulární vizuální doprovod.

Slow travel CTM 2024

Andrea Bodnárová 04.02.2024

Fronta u Betonhalle je úctyhodná a uvnitř je téměř nedýchatelno. CTM otevírají Moundabout, dva týpci, co zpívají o mrtvolách v rašeliništích.

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie...

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Já na Brno, Brno na mě

Jakub Zbořil 31.01.2024

První koncerty jsem viděl v dnes už zaniklém klubu Boro koncem střední školy. Tehdy jsem neměl tušení, že taková podzemnická scéna v Česku vůbec existuje... Scéna - Brno!

Eurosonic Noorgerslag 2024: Takhle by to šlo

Jakub Béreš, Michal Pařízek 31.01.2024

Největší evropský showcase festival a konference je pravidelně prvním místem v novém roce, kde se potkávají hudební profesionálové – od bookerů největších festivalů po zástupce malých nezávislých kapel i médií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace