Články / Recenze

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd | Články / Recenze | 16.09.2021

Na červený koberec cen Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel od režiséra Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou. Celý outfit doplnila poslíčkovská čepice a kufr. Co lidem uteklo, byl malý, skoro nečitelný nápis „Call Me If You Get Lost“ na zavazadle. Ten se za jeden a půl roku objevil na billboardech po celém světě s telefonním číslem, které po zavolání zahrálo audio klip Tylerovy matky se soulovým instrumentálem v pozadí. V ten moment bylo jasné, že se lidi dočkají nového projektu od Stvořitele. O týden později byl vypuštěn do éteru singl a příslušný videoklip k písničce Lumberjack. S vypůjčeným beatem od hiphopové skupiny Gravediggaz a s asistencí DJe Drama, proslaveného Gangsta Grillz mixtapy, se Tyler, the Creator chladným proudem rýmů vychloubá se svými úspěchy a po alternativních R&B a neosoulových zatáčkách, jimiž byly desky Flower Boy (2017) a Igor (2019), potvrdil svůj definitivní návrat k rapu.


Jak je u Tylera zvykem, celou sbírkou písniček provází posluchače smyšlená postava. Tou je Tyler Baudelaire, pojmenovaný podle francouzského prokletého básníka Charlese Baudelaira, jehož kreativní vývoj by se k rapperovi dal přirovnat. Alter ego je nám představeno v intru Sir Beaudelaire. Tady jsou poprvé, a rozhodně ne naposledy, slyšet výkřiky DJe Dramy, který funguje jako hypeman a spojující prvek mezi rozlišnými náladami. Otvírák taky uvádí motivy cestování, které se objevují na většině písniček a i na samotném obalu alba. V druhém tracku Corso, který album uvádí do pohybu pomocí bass tak silných, že by rozvlnily kouř v místnosti, je taky odhaleno emocionální jádro Call Me If You Get Lost. Podobně jako na předešlé desce jde o vztah, nikoliv však o rozchod, ale o silné citové spojení s kamarádovou přítelkyní. Po tomto odhalení Tyler zajíždí do starých kolejí zaplňování citových děr majetkem. Díky tomu mají všechny vychloubavé narážky na bohatství, kterými jsou songy naplněny až po okraj, hořkosladkou příchuť. Ta je několikanásobně silnější ve Sweet/I Tought You Wanted to Dance a Willshire, kde jsou vztah a emoce s ním svázané popsané do detailu.

Ale Call Me If You Get Lost je zároveň sebevědomá a strhující oslava všeho, co Tyler dokázal od svých počátků s kolektivem Odd Future, plná chytlavých melodií a vtipných veršů, kterou si nejde poslechnout jen jednou. Pokud se někdy ztratíte v dnešním nadbytku hudby, zavolejte Tylerovi.

Info

Tyler, the Creator – Call Me If You Get Lost (Columbia, 2021)
Spotify interpreta

foto © Paras Griffin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Plamen jako testament (Leonard Cohen)

Jiří Vladimír Matýsek 12.10.2021

Než v roce 2016 ve dvaaosmdesáti letech zemřel, stačil dokončit poslední album You Want It Darker a připravit základ svého básnického testamentu.

Naděje je zpátky ve hře (Low)

Jiří Přivřel 07.10.2021

Na třinácté řadovce Hey What od Low mezi písněmi probíjí vysoké napětí. A pak že prý manželství po letech ztrácí jiskru...

Pohled přes negativ Deafheaven

Jiří Procházka 05.10.2021

Kromě poetických textů zahalených v oparu neotřelých metafor zůstal rukopis Deafheaven patrný i v líbivě sladkobolných melodiích a dynamickém vývoji skladeb.

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace