Články / Recenze

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd | Články / Recenze | 16.09.2021

Na červený koberec cen Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel od režiséra Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou. Celý outfit doplnila poslíčkovská čepice a kufr. Co lidem uteklo, byl malý, skoro nečitelný nápis „Call Me If You Get Lost“ na zavazadle. Ten se za jeden a půl roku objevil na billboardech po celém světě s telefonním číslem, které po zavolání zahrálo audio klip Tylerovy matky se soulovým instrumentálem v pozadí. V ten moment bylo jasné, že se lidi dočkají nového projektu od Stvořitele. O týden později byl vypuštěn do éteru singl a příslušný videoklip k písničce Lumberjack. S vypůjčeným beatem od hiphopové skupiny Gravediggaz a s asistencí DJe Drama, proslaveného Gangsta Grillz mixtapy, se Tyler, the Creator chladným proudem rýmů vychloubá se svými úspěchy a po alternativních R&B a neosoulových zatáčkách, jimiž byly desky Flower Boy (2017) a Igor (2019), potvrdil svůj definitivní návrat k rapu.


Jak je u Tylera zvykem, celou sbírkou písniček provází posluchače smyšlená postava. Tou je Tyler Baudelaire, pojmenovaný podle francouzského prokletého básníka Charlese Baudelaira, jehož kreativní vývoj by se k rapperovi dal přirovnat. Alter ego je nám představeno v intru Sir Beaudelaire. Tady jsou poprvé, a rozhodně ne naposledy, slyšet výkřiky DJe Dramy, který funguje jako hypeman a spojující prvek mezi rozlišnými náladami. Otvírák taky uvádí motivy cestování, které se objevují na většině písniček a i na samotném obalu alba. V druhém tracku Corso, který album uvádí do pohybu pomocí bass tak silných, že by rozvlnily kouř v místnosti, je taky odhaleno emocionální jádro Call Me If You Get Lost. Podobně jako na předešlé desce jde o vztah, nikoliv však o rozchod, ale o silné citové spojení s kamarádovou přítelkyní. Po tomto odhalení Tyler zajíždí do starých kolejí zaplňování citových děr majetkem. Díky tomu mají všechny vychloubavé narážky na bohatství, kterými jsou songy naplněny až po okraj, hořkosladkou příchuť. Ta je několikanásobně silnější ve Sweet/I Tought You Wanted to Dance a Willshire, kde jsou vztah a emoce s ním svázané popsané do detailu.

Ale Call Me If You Get Lost je zároveň sebevědomá a strhující oslava všeho, co Tyler dokázal od svých počátků s kolektivem Odd Future, plná chytlavých melodií a vtipných veršů, kterou si nejde poslechnout jen jednou. Pokud se někdy ztratíte v dnešním nadbytku hudby, zavolejte Tylerovi.

Info

Tyler, the Creator – Call Me If You Get Lost (Columbia, 2021)
Spotify interpreta

foto © Paras Griffin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Síla starého světa Dying Passion

Tomáš Kouřil 19.04.2022

S novou nahrávkou vytanou vzpomínky na druhou půli nultých let. Sociální sítě neexistovaly, na koncerty se chodívalo na kapely, ale i jen tak potlachat...

Helms Alee demonštrujú svoju vyzretosť

Filip Švantner 11.04.2022

Helms Alee... To nie je len nostalgia za skvelým katalógom Hydra Head a za časmi, keď hardcoreové kapely zo Seattlu vydávali jeden nadčasový album za druhým.

Nadčasová kontroverze (Hvězdná pěchota)

Jiří V. Matýsek 02.04.2022

Hvězdná pěchota je klasika, kterou překryla její filmová adaptace, a nové vydání nakladatelství Argo ji tak u nás může vrátit do oběhu.

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky (Houeida Hedfi)

Jiří Přivřel 01.04.2022

Hudební inspirace řekou jako omílané téma? V tomto případě to rozhodně neplatí.

Post-apokalyptický ambient aneb Yeule je späť

Ema Klubisová 17.03.2022

Na prvý pohľad pôsobí Glitch Princess ako syntéza ranej tvorby Grimes, estetiky Chromatics a minimalistickej výpravnosti ambientu.

Jako na kolotoči (VDYD)

Veronika Tichá 15.03.2022

VDYD vydávají první album s názvem Carousel a s ním novou nálož zasněných kytarových riffů a jemných melodií s texty plnými nostalgie, smutku, ale i radosti a naděje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace