Články / Reporty

 Hudba, které sluší módní přehlídky  (Coucou Chloe)

Hudba, které sluší módní přehlídky (Coucou Chloe)

Ondřej Pěkný | Články / Reporty | 21.10.2023

Letím nocí po mostě ke Štvanici, na sobě fake černý kožich. Nejsem zrovna raver, ale vystoupení Coucou Chloe na Creepy Teepee 2017 mi učarovalo, a když jsem viděl, že jí Heartnoize dělají koncert v Praze… Před Fuchsem postává pár dalších lidí ve fakeových kožešinách, další v „urban outfitech“, pak i civilněji oblečení, v úhrnu míří ladění do černa. Procházíme červeným závěsem dovnitř, první set začíná souběžně s dveřmi.

Housewife 9 je spojován, jako i Coucou Chloe, s kategorií dekonstruované klubové hudby. Působí to funkčně, eklekticky, zároveň to pořád odpovídá mému ponětí o klasické konstrukci tanečních žánrů. Slyším třeba grime, sample P Moneyho. Kde a jaká je tu dekonstrukce? Po čase zaznamenám v rytmu náznak konfliktu. Průběžně se aktualizující rytmická odbočka způsobuje disruptivní vstup, jako kdyby někdo klepal na dveře. Úvaha o ukázkách dílčího uvolňování konstrukce ve mně nenachází konstruktivní výstup, a tak to stačí. První set končí, jsem venku na cigaretě.

Dělám chybu a míjím se s druhým setem, Sim0ne. Vadim Petrov k němu řekl: půlhodina je málo, trance remixy polozapomenutých Y2K hitovek, diskotéka na dětském táboře, čekání a dočkání se virální hitovky, remixu Say Yes to Heaven od Lany del Rey. Jásot. Třetí set, NobodyListen. Kdo je obeznámen s jeho sérií akcí Addict, nemusí být překvapen tím, že Coucou Chloe zná a že je schopen se do pozice jejího supportu „nominovat sám“. Jeho set je tvrdší, ráznější, techno, působí při něm velmi charismaticky, pod světlem malé lampičky září prsteny na jeho rukou.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Koncert Coucou Chloe před šesti lety byl fascinující směsí, která v intenzivním vedru klubu hypnotizovala rytmem a charakteristickou zastřeností, spojovala v sobě vřelost a smyslnost s chladem a distancovaností. Specifičnost, díky které se v následujících letech její hudba stala, mimo jiné, oblíbenou volbou i na módních přehlídkách. Současná Chloe působí jako věrohodné, sebevědomější rozvinutí tehdejšího temperamentu. Něco distancovanosti se změnilo ve prospěch aktivnější komunikace s publikem.

Vedle „narkotičnosti“ starší tvorby (EP Erika Jane) nyní výrazněji vystupují nové energičtější skladby. V některých (/na novém albu Fever Dream) jsou tvrdší beaty, skladby se stávají sevřenějšími. Překlání se víc k formě, kterou někteří nazývají „avantgardní pop“. Chloe na podkladu zastřeného vokálu i křičí („Let it go!“), což na nahrávkách není a tracky se tím ozvláštňují. Ona smyslnost nachází větší výraz ve fyzické stage presence, ale není vulgární, nebo pokud přece trochu, pak říkám distancovaně. Velká, vřelá party.

Info

Coucou Chloe (fr) + Housewife 9 (fr) + Sim0ne (uk) + NobodyListen
18. 10. 2023 Fuchs2, Praha

foto © Lucia Banáková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ztracené zvuky (claire rousay)

Julia Pátá 27.05.2024

Moje pozornost se přesune na jméno Elliotta Smithe. Místy je překrývá bledě modrý fender, který jemnými arpeggii a ojedinělými akordy objímá ambientní podkres.

Pečlivě organizovaný chaos (RuinsZu)

Kryštof Kočtář 26.05.2024

„Na cos to sakra přišel? Už zvukovka mi málem urvala hlavu!“ vítal mě před koncertem RuinsZu v Paláci Akropolis známý. Tedy alespoň myslím.

Fantasy v kulisách hororu (Jeden kmen + Ďyvina + Budeč)

Kryštof Kočtář 21.05.2024

Drnčivé legato niněry, bezpočet fléten sytících sál tančivým pískáním, ale také všemožné samply a moderní elektronika. V nové Melodce.

Vibrující kosti (Bell Witch)

Marek Hadrbolec 20.05.2024

Ticho nikdy není tak hlasité, jako když Jesse Shreibmann zkříží paličky nad hlavou před dalším úderem do bicích.

Jak v Motownu nezestárnout (Danny Brown)

Michal Smrčina 19.05.2024

Show je vizuálně strohá, blikačky, nic moc navíc, Brown má specifické charisma a pozornost poutá sám o sobě.

Punkom slobode na stope (Chorobopop)

Jakub Veselý 06.05.2024

Počas koncertu Ctib prezentoval myšlienku o skutočnej definícii punku, polemiku o o význame životného štýlu, ktorý nedefinuje len tvrdá hudba.

Skrýt se v tygřím obleku (Raein)

Marek Hadrbolec 02.05.2024

Raein se před Kabinetem Múz pomyslně svlékají donaha a dávají se všanc. Lidi se nedočkavě chytají cizích slov a známých melodií.

Nothing Works (Declan McKenna)

Eva Karpilovská 29.04.2024

Britský písničkář Declan McKenna se po dvou letech vrátil do Prahy, s rozrostlou kapelou zahrál tentokrát v prostorném holešovickém klubu SaSaZu.

Rezignace v nejlepším smyslu slova (Still House Plants)

Alžběta Sadílková 28.04.2024

Koncert Still House Plants se odehrál jen pár dní poté, co si jejich nejnovější deska na serveru Pitchfork vysloužila označení Nejlepší nová hudba.

Panorama války nad městem (Mayssa Jallad)

Filip Peloušek 28.04.2024

Příběh vyprávěný mezi písněmi je temnější a temnější. Oči mi jen těkají mezi drobnou zpěvačkou naprosto ponořenou do hudby a panoramatem města za ní.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace