Články / Reporty

Jazzové a punkové Electronic Beats

Jazzové a punkové Electronic Beats

Mary C | Články / Reporty | 01.04.2015

Považuji za pozitivní, že si velká společnost jako T-Mobile vybere za své téma současnou elektronickou hudbu. Projekt Electronic Beats je nejen progresivní magazín, ale taky putovní hudební festival, který každoročně vybírá zajímavé projekty, i ty méně známé s popovým potenciálem. Line-upy v jednotlivých městech, mezi kterými byla i Varšava, Praha nebo Kolín nad Rýnem, se většinou liší. Letošní bratislavská verze z větší části prezentovala ostrou hranu alternativy a popu. Electronic Beats fúzovaly s jazzem, soulem a punkem.

Akce se uskutečnila v atraktivním industriálním prostoru Refinery Gallery, který nepůsobil stísněně, do přední části se vešel i doprovodný program v podobě fotobudky nebo sítotiskové dílny. Odpoledne jste mohli navštívit workshop s německou značkou LeafAudio a sestavit si chip-tune syntezátor navržený speciálně pro Electronic Beats.

Zvuk v hale byl kupodivu dobrý a zřetelný, během delších přestaveb míchal DJ Vec skvělou selekci nejrůznějších aktuálních elektronických proudů. Ovšem rozjezd s Adi Ulmansky byl lehce odrazující - trendy “hvězdička” z Izraele sice hudbu tvoří, rapuje a zpívá, nadto nezapadá do žádné škatulky (electro-pop-rap?), ale její projev a image působí “žvýkačkově”, někde mezi Die Antwoord a Taylor Swift. V porovnání s dalšími účinkujícími to zanechalo dojem veselého surfování po povrchu. Zato následná vystoupení Son Luxe a Young Fathers byly silnými hudebními zážitky, a přitom skvělá party.

Kritik vážné hudby by asi použil spojení procítěný hudební přednes - tak by se dal popsat výživný, i když trochu krátký set výjimečného amerického producenta, pianisty a zpěváka Son Luxe. Byl složen jen z několika motivů desky Lanterns, které její autor, společně s úsporně hrajícím kytaristou a virtuózním bubeníkem, rozvedl vždy do překvapivé šíře. Celé trio předvádělo atraktivní spojení elektroniky a jazzové myšlenky s vtahujícími vokály Son Luxe a hypnotizující projekcí. V publiku jsem zaslechla, že koncert byl “náročný”, ale Son Luxovy písně jsou nejčastěji velmi sofistikované hity. A je radost vidět někoho, kdo svou hudbu dokáže stále nově interpretovat, zabývá se živým pojetím do takové do hloubky a celou věc intenzivně prožívá.

Ještě silnější prožitek byl vidět na Young Fathers. Skotské trio, označované coby alternativní hip hop, má silné přesahy k soulu a punku. Za poslední dva roky předvedlo v Čechách už čtyři koncerty, i tento byl strhující, Young Fathers vynikají neskutečnou spontaneitou a energií. Taková uvěřitelnost a samozřejmost, se kterou vystupuje trojice G, Alloysious a Kayus s doprovodným bubeníkem a modulární syntezátorem, na který občas hraje hlavní producent projektu G, mnoha hiphopovým projektům chybí. Je mezi nimi zvláštní, až mystická chemie a mimořádná choreografie působí až rituálním dojmem. Rap i zpěv všech tří je naživo ještě působivější. Young Fathers spolu tvoří již od dětství, ale až jejich dvě EP a poté LP, které vydali na labelu Anticon minulý rok, na sebe strhlo pozornost publika napříč žánry. A právě za album Dead taky získali prestižní Mercury Price. I přes velký úspěch Young Fathers nehodlají slevit ze svých názorů a živelnosti, nová deska, která vyjde v dubnu, nese název White Men Are Black Men Too a otevřeně se vyjadřuje k rasismu. Pokud chcete zažít povznášející party, nenechte si je ujít v létě na Pohodě.

Young Fathers byli hřebem večer a po delší přestavbě bylo vystoupení Archive pro mnohé spíše soundtrackem k odchodu. Londýnská kapela, spojující atmosférickou elektroniku laděnou do trip-hopu s živými nástroji, představila poslední desku Restriction a uzavřela tak velmi vydařený line-up. Ten potvrdil, že je tu silná scéna slibných muzikantů, kteří experimentují s elektronickým zvukem, a přitom jejich hudba není chladná. Výrazný lidský charakter a něco, čemu by se dalo říct virtuozita, dělá z projektů Son Lux a Young Fathers nepřehlédnutelnou událost.

Info

Electronic Beats 2015
Young Fathers (usa) + Son Lux (usa) + Adi Ulmansky (isr) + Archive (uk)
6. 3. 2015 Refinery Gallery, Bratislava
foto © Martin Haburaj

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ve zvukové krajině labyrintu Faunu (Faun festival)

Veronika Miksová, Kryštof Kočtář 16.04.2024

Na koncerty chodíme v Brně často, ale sklepní scénu Husy na provázku nebo Komorní sál JAMU jsem ještě nikdy neviděl tolik přeplněné jako během Faunu...

Poslední nádech (Bendik Giske)

Julia Pátá 15.04.2024

Početné publikum pražské Archy+, ve které se letos usadil promotérský kolektiv Heartnoize, kvapem obsazuje místa ve velkém sále multifunkčního prostoru...

Hřejivý folk chladne a tmavne (Tábor + Cardo & Decumanus)

Kryštof Kočtář 13.04.2024

Když jim roku 2020 vyšlo album Liebe, psal mi kamarád nadšeně: „Ty vole, čeští Natural Snow Buildings!“ Přestože jsem s jeho zjednodušením nesouhlasil, radost jsem sdílel.

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Od tance ke smyslovému přetížení (Jednota v noci)

Dominik Polívka 08.04.2024

Večírek pod taktovku Jednoty s dystopickými kulisami štvanického Fuchsu a ještě dystopičtější produkcí vystupujících.

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile.

Strejc is not děd! (Hentai Corporation)

Kryštof Kočtář 02.04.2024

Tentokrát v pozici „strejc edž“, jak bylo nazváno jejich aktuální turné, tedy jako kapela, co nepije.

Paprsky v mlze (Bohren & der Club of Gore)

Kryštof Kočtář 31.03.2024

Zkraje byla zdrojem světla drobná baterka, s níž si Morten Gass hledal cestu k nástrojům, tedy bicí soupravě, klávesám a kytaře.

Dvě světla na konci deště (Kaleida + Viah)

Tomáš Jančík 28.03.2024

I tak, nebo právě proto vyzařuje Kaleida stále přitažlivější hřejivý komfort, ze kterého se těžko odchází.

Swag a dechberoucí sexappeal (Annet X & NobodyListen)

waghiss666 24.03.2024

Moc krásnějších ženských jsem na pódiu neviděl, a to opakovaně. A Annet X to o sobě ví, nestydí se za svůdnost a ladně tančí na hraně s podbízivostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace