Články / Reporty

Nad Thermalem temně hřmí (KVIFF 2023)

Nad Thermalem temně hřmí (KVIFF 2023)

Štěpán Nezbeda | Články / Reporty | 01.07.2023

Letos to bude sedmapadesát let, kdy se, tehdy ještě v Mariánských lázních, poprvé uskutečnilo to, co dnes známe jako Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Jediná áčková filmová přehlídka na našem území přivede do města, v němž proti sobě zápasí pitoreskní kýč a poctivé sudeťáctví, každoročně tisíce akreditovaných návštěvníků. Letos láká zejména na několik hvězd vyšší zářivosti, bohaté zastoupení tuzemských tvůrců v obou soutěžních sekcích a možnost podívat se na snímky, které již uspěly v Cannes, Berlíně či na jiných světových festivalech.

Karlovy Vary, Tržnice. Za zlověstného hřmění se mnou vystupují ti, kteří vyměnili přeplněné vlaky za autobus a během dvouhodinové jízdy z Prahy si zvládli naplánovat itinerář projekcí na několik dní dopředu. Vary jsou zatím jen lehce navlhlé, ohromná průtrž mračen má teprve přijít. Do Thermalu, centra festivalového dění, se k červenému koberci sjíždí hvězdní hosté. Moderátora vítajícího Jiřinu Bohdalovou přeruší další hrom, ale o Russella Crowea jeví početná skupina fanoušků notný zájem i přes déšť.

Hotel Thermal není v době slavnostního zahájení a ukončení příliš vlídné místo pro člověka bez smokingu či večerních šatů. Lázeňská promenáda směřující k slavnému grandhotelu jako by se vlivem počasí začala měnit v kulisy námořního dramatu Master & Commander: Odvrácená strana světa, které tu má Crowe v sobotu osobně uvést. Šťastlivci s deštníky se co nejrychleji brouzdají ke svému cíli, promočený zbytek se ukrývá po střechami zakrývajícími blahodárné prameny.

V honosně působícím Puppu otevírá projekci festivalová znělka s Dennym DeVitem. Nepatří mezi mé nejmilejší, ale na rozdíl od některých jiných není nudná. Promítá se komediální drama Dospěláci od amerického režiséra Dustina Guye Defa. Tři posmutnělí sourozenci v něm po letech odloučení tráví v rodném městě chvilky nabité melancholií i eruptivní radostí. Hlavní pozornost na sebe strhává Micheal Cera v roli nejstaršího bratra. Jeho postava střídá otravnost s trapností a tu zas se sympatickým spiklenectvím, což přidává diváckému zážitku další vrstvy.

Ty by se naopak jen těžko hledaly ve „feministickém body hororu“ Narušitel režisérky Jennifer Reeder. Snímek, v němž krev teče z nosu, záchodu i dortu, ukazuje feminismus v naivitě, která nahrává spíš jeho odpůrcům, než aby konvenovala příznivcům. Mladé dívky v americkém městečku se musí spojit, aby odhalily sériového vraha, s nímž je spřízněná snad každá mužská postava.

fotogalerii z prvního festivalového dne najdete tady

Když společně s menšinou diváků, která během Narušitele neopustila sál (většinou proto, že film prospala) odcházím po očekávatelném konci z kina, míjím dlouhý zástup slavnostně oblečených hostů čekajících na rozvoz do hotelů nebo za další zábavou. Postávání jim zpříjemňuje ohňostroj, který v ohlušování zamlženého nebe nad Thermalem vystřídal hromy. Na vychutnávání přítomného okamžiku není moc čas, ve Varech musí být člověk hlavou pořád v nedaleké budoucnosti, zítra je třeba vstát před sedmou, abych si rezervoval lístky na neděli. Než bude pozdě.

Info

MFF Karlovy Vary
30. 6. - 8. 7. 2023 Karlovy Vary
web

foto © Michal Trantina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co se děje v pokojíčkách (Holly Humberstone)

Klára Řepková 22.02.2024

Koncert je stejně jako její tvorba hořkosladká óda na ranou dospělost se všemi intenzivními láskami, propitými večery i pocity neukotvenosti a opuštění a hledáním sama sebe.

Brutalita v croptopu (Knocked Loose & Deafheaven)

Marek Hadrbolec 21.02.2024

„I wanna to see all of you stage dive!“ Bryan Garris dává povel a mosheři se sápou na půlkruhové pódium, jen aby na jeho druhé straně přistáli do propletence hlav,…

Řev tříští mramor (Napalm Death)

Kryštof Kočtář 15.02.2024

Agresivní diktát prokládaly milé pauzy, kdy Barney Greenway přítomné vzýval k odmítnutí nenávisti ve prospěch solidarity či hledal majitele nalezeného mobilu.

Cit pro pochmurnost (Of the Wand And the Moon)

Kryštof Kočtář 07.02.2024

Kim Larsen z Of the Wand & the Moon přiznaně kráčí po cestě, kterou vyšlapal legendární projekt Death in June. Někdy je tento krok jistý, jindy méně...

Večer střízlivého hardcore-punku (Magnitude & co.)

Marek Hadrbolec 07.02.2024

„Praha je asi moje nejoblíbenější město v Evropě,“ deklaruje Russell Bussey, zatímco neúnavně poskakuje po pódiu a bez ustání burcuje publikum k větší aktivitě.

Architekti metalcoru (Architects & co.)

Timon Láska 06.02.2024

Do Prahy si Architects kromě zvukově i rytmicky vyšperkovaného, více než devadesátiminutového vystoupení přivezli také spektakulární vizuální doprovod.

Slow travel CTM 2024

Andrea Bodnárová 04.02.2024

Fronta u Betonhalle je úctyhodná a uvnitř je téměř nedýchatelno. CTM otevírají Moundabout, dva týpci, co zpívají o mrtvolách v rašeliništích.

Přivolat Bestii ohněm (Mörghuul)

Marek Hadrbolec 04.02.2024

Podium zdobí dva obrácené kříže a čtveřice svíček. Dav lidí pod ním netrpělivě vyhlíží příchod Bestie...

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Já na Brno, Brno na mě

Jakub Zbořil 31.01.2024

První koncerty jsem viděl v dnes už zaniklém klubu Boro koncem střední školy. Tehdy jsem neměl tušení, že taková podzemnická scéna v Česku vůbec existuje... Scéna - Brno!

Eurosonic Noorgerslag 2024: Takhle by to šlo

Jakub Béreš, Michal Pařízek 31.01.2024

Největší evropský showcase festival a konference je pravidelně prvním místem v novém roce, kde se potkávají hudební profesionálové – od bookerů největších festivalů po zástupce malých nezávislých kapel i médií.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace