Články / Reporty

No importa tu cara, importas tu (Austin TV)

No importa tu cara, importas tu (Austin TV)

Kryštof Kopec | Články / Reporty | 27.02.2024

Promotérský spolek Landmine Alert za své dlouholeté působení na scéně přivedl do Prahy už mnoho skvělých zahraniční kapel (The Beths, Squid, Delta Sleep). Naposledy takhle pozval francouzské NI, kteří svým progresivním rockem ovládli Café V lese. Koncert postrockového instrumentálního uskupení Austin TV z Mexika, tentokrát v Underdogs', tak sliboval další skvělý zážitek.

Večer otevřeli domácí postmetalisté Tengri. Hudba šestičlenné kapely je založena na vyprávění příběhů: baladické hudební motivy elektrických houslí podporované violoncellem a doplňovány metalovými disonantními postupy psaly příběh z temného lesa, do kterého se člověk snaží utéct před příliš rychlým okolním světem. Na místě bylo očekávání, jak na temnější atmosféru navážou hlavní hvězdy večera, jejichž svět skýtá přeci jen více barev.

Když na jaře minulého roku Austin TV oznámili comebackový koncert, lístky se vyprodaly během tří minut a časopis Rolling Stones Mexico jejich poslední album označil za nejočekávanější roku 2023. Původně punkový band se v průběhu let stále více inspiroval emo a Midwest emo kapelami, v jejich souvislosti se sluší uvést jména jako The Gloria Records, The Get Up Kids, Moog nebo i Mogwai.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Austin TV nastoupili ve svých tradičních maskách v černém odstínu s červeno-oranžovými motivy. Show otevřeli nejnovějším singlem De La Orquídea y De La Avispa (Orchidej a vosa), ze kterého je devadesátkový emo sound silně cítit, ale něco je trochu jinak. Snové, někdy až naivní kytarové a syntezátorové melodie jsou v protipólu s ostrými punkovými přechody a rychlými změnami rytmu. I když se nejedná o žádnou zásadní žánrovou novinku, z hudby je slyšet osobitá hravost. Kreativní přechody do punku jsou v dlouhých instrumentálních skladbách dobře zaranžovány a technicky skvěle zvládnuty. Hravost se projevila i v pohybových kreacích některých členů, kteří stále více zapojovali i publikum. Baskytarista Rata je nechal hrábnout do svých strun, klávesačka Chiosan vybídla jednu z dívek, aby si s ní zatancovala na podiu, a bubeník Xna Yer pustil jednoho z fanoušků za bicí.

Kapela, která se vetší popularitě těší na druhé straně polokoule, přistoupila ke koncertu se vší skromností a synergie mezi ní a publikem byla skvělá. Austin TV nás vzali na výlet do svého fantaskního instrumentální světa, plného dlouhých příběhů s neočekávanými odbočkami, ale pokaždé se šťastným koncem. Svým výkonem rozsvítili Underdogs' a především potvrdili své motto: „No importa tu cara, importas tu: Není důležitý váš obličej, důležití jste vy.“

Info

Austin TV (me) + Tengri
21. 2. 2024 Underdogs', Praha

foto © Honza walda Valík

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ve zvukové krajině labyrintu Faunu (Faun festival)

Veronika Miksová, Kryštof Kočtář 16.04.2024

Na koncerty chodíme v Brně často, ale sklepní scénu Husy na provázku nebo Komorní sál JAMU jsem ještě nikdy neviděl tolik přeplněné jako během Faunu...

Poslední nádech (Bendik Giske)

Julia Pátá 15.04.2024

Početné publikum pražské Archy+, ve které se letos usadil promotérský kolektiv Heartnoize, kvapem obsazuje místa ve velkém sále multifunkčního prostoru...

Hřejivý folk chladne a tmavne (Tábor + Cardo & Decumanus)

Kryštof Kočtář 13.04.2024

Když jim roku 2020 vyšlo album Liebe, psal mi kamarád nadšeně: „Ty vole, čeští Natural Snow Buildings!“ Přestože jsem s jeho zjednodušením nesouhlasil, radost jsem sdílel.

Let s gripenom, nohami pevne na zemi (Dukla)

Jakub Veselý 12.04.2024

Na pripravené gitary a klávesy dopadla tma, ktorú po chvíli rozrazilo intenzívne biele svetlo prechádzajúce do stroboskopického prerušovania rozplynutého do hustej hmly.

Od tance ke smyslovému přetížení (Jednota v noci)

Dominik Polívka 08.04.2024

Večírek pod taktovku Jednoty s dystopickými kulisami štvanického Fuchsu a ještě dystopičtější produkcí vystupujících.

Laciné kostýmy, vytříbené kytary (Devil Master)

Marek Hadrbolec 08.04.2024

Paroháče vystřelují do vzduchu a nad nimi se šklebí obličeje s corpsepaintem a falešnou krví. Na pódiu povlávají černé pláště a volány rudé košile.

Strejc is not děd! (Hentai Corporation)

Kryštof Kočtář 02.04.2024

Tentokrát v pozici „strejc edž“, jak bylo nazváno jejich aktuální turné, tedy jako kapela, co nepije.

Paprsky v mlze (Bohren & der Club of Gore)

Kryštof Kočtář 31.03.2024

Zkraje byla zdrojem světla drobná baterka, s níž si Morten Gass hledal cestu k nástrojům, tedy bicí soupravě, klávesám a kytaře.

Dvě světla na konci deště (Kaleida + Viah)

Tomáš Jančík 28.03.2024

I tak, nebo právě proto vyzařuje Kaleida stále přitažlivější hřejivý komfort, ze kterého se těžko odchází.

Swag a dechberoucí sexappeal (Annet X & NobodyListen)

waghiss666 24.03.2024

Moc krásnějších ženských jsem na pódiu neviděl, a to opakovaně. A Annet X to o sobě ví, nestydí se za svůdnost a ladně tančí na hraně s podbízivostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace