Články / Reporty

Orchestr Berg a lidi ze stanice Petřiny.

Orchestr Berg a lidi ze stanice Petřiny.

Hubíno | Články / Reporty | 07.05.2014

„Ukončete výstup a nástup, dveře se zavírají. Příští stanice – Petřiny.“ Tak nějak bude znít hlášení vlakové soupravy v blízké budoucnosti prodloužené trasy A pražského metra. Brána do jejích útrob se ovšem veřejnosti zásadním způsobem otevřela už večer 5. května 2014. Hrál tam totiž Berg. Orchestr Berg. A zhusta.

Většinou se koncerty klasické hudby konají v prostorách, které jsou k tomu určené. Ne tak koncerty soudobé hudby a už vůbec ne koncerty tělesa Orchestr Berg. Není výjimkou, že si soubor vybírá architektonicky zajímavé budovy a snoubí je s moderní hudbou dvacátého a jednadvacátého století. Profesionalita a bravura, s jakou vystoupil v pondělí, byla skvostná. Představte si betonový tunel do podzemí, osvětlený diodovým hadem kolem úzkého dřevěného schodiště s více než sty schody. Jáma lvová. Dole po stranách díry s kolejištěm, drezína a z nástupiště provizorní sál s jevištěm, za kterým plynule přechází promítací plátno v betonový kokon s reliéfem „Petřiny“. Pozice ducha – přítomen. Dech města.

Dirigent Peter Vrábel vybírá jako první původně druhou skladbu Pierra Jodlowskeho Respire. Organická pulzace zvuků a tónů v kombinaci s expresivní projekcí dýchajících těl vytváří reálný pocit pnutí a uvolnění. Tak známý všem, kdo nestíhají metro a naopak na něj čekají. Jako by dech člověka byl identický s dechem města. Je-dno-de-chost. Následuje světová premiéra autodidakta Petra Cíglera Daily Patterns. Rytmická mnohovrstevnatost umocňuje posluchačův pocit ze složitosti městských struktur. Ve skladbě jsou části ve forte na žesťové nástroje, což ovšem znamená v tunelu metra akustický masakr. Berg skvěle. Jedeme v kuse neviditelným vlakem vstříc hřebu večera přes skladbu od Heinera Goebbelse La jalousie - Zvuky z románu, kde si uši trochu odpočinou při libých tónech a přednášeném francouzském textu o vztazích mezi žárlivostí a žaluziemi. Konečně přichází Steve Reich a jeho City Life ve spojení s kreslířskou technikou tagtool od Frances Sander. Za účasti hudebníků vytváří tato experimentální kresba projektovaný obraz v reálném čase. Pocitově se trefuje a postupně z obrazu před diváky vystupuje obskurně melancholické město v odstínech šedi. Je to monstrózní. Dokonalá iluze přetavená v realitu prostoru.

I tu botu v podobě výpadku techniky po několika minutách první skladby rád promíjím a odcházím s myšlenkou na realizaci podobného koncertu Bergu v kině Varšava v Liberci. Dobrou noc.

Info

Orchestr Berg
5. 5. 2014, budoucí stanice metra Petřiny, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace