Články / Recenze

Popové vize podle Mount Kimbie

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj | Články / Recenze | 18.01.2023

Mount Kimbie na novém albu MK 3.5: City Planning | Die Cuts překvapují nejen množstvím zajímavých hostí. Šli hodně do popu. Tedy, v jejich podání. Ale to není vše, protože u Mount Kimbie bývá jednoznačné máloco.

Experimentující britské producentské duo Dominik Maker a Kai Campo vydalo první album Crooks & Lovers v roce 2010 a odjakživa platí za ty, kdo jdou po svém zvuku. Sice využívají další soudobé vlivy elektronické klubové scény, ale nijak je nekopírují. Mount Kimbie svůj zvuk i aranže na dalších albech rozvíjí s dalšími živými nástroji i vokálními hosty a duo se postupně zbavuje dnes již poněkud zavádějící nálepky postdubstep. Barevně, bez omezení a s vlastním soundem. Tedy originálně, protože oba britští producenti do všeho vkládají především kus vlastní zvukové i kompoziční invence a umu. Ano, Mount Kimbie umějí být postoriginální.

Na novince si užívají. Kolem sebe mají partu, v níž je třeba často spolupracující souputník James Blake, který tvoří v podobném módu. Je tu také Slowthai, Choker, Danny Brown a další. Nutno říci, že se teď bavíme o disku prvním, který je úplně něco jiného, než druhá polovina kolekce. Pop, soudobý, experimentální, vstřebávající zkrátka opět mnohé z toho, co v klubové hudbě právě teď zní. Neo soul, hip hop, R&B, z dubstepu ten jeho britský zamlžený zvuk a um parádně pracovat s atmosférou a aranžemi, do detailu, každý lup má svůj význam. No a Mount Kimbie jak známo neopisovali, vždy byli ti, kdo naopak vedli. První část alba přináší příjemně kavárenský uvolněný postjazz na dubstepovém střevíčku, který si lehce pošlapává na uvolněných rytmech v odlescích temné kaluže někde ve tři ráno u jednoho londýnského klubu. Ale na to, že už jsou tři ráno, jde všechno do hodně uvolněné popové pohody.

První disk jede především v dikci Dominika Makera, který sólově spolupracuje i s výše uvedenými hosty na jejich produkcích, dvojku si šéfuje Kai Campos. A tak jako Mount Kimbie dokázali do své hudby vstřebávat široké spektrum vlivů už vyprofilovanějšího zvuku větších jmen soudobé klubové scény, šly jim vždy i experimenty a ponory do undergroundovějšího zvuku. Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Info

Mount Kimbie - MK 3.5: City Planning | Die Cuts (Warp, 2022)
Facebook umělce

foto © Jackie Lee Young

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace