Články / Sloupky/Blogy

Preview: Bazaar festival

Preview: Bazaar festival

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren je uměleckým ředitelem Bazaar Festivalu, jehož šestý ročník proběhne 20. října - 1. listopadu 2020 v divadlech Ponec, Archa, Studia Alta a Prostor39. U této příležitosti jsme nechali Ewana, který žije a pracuje v České republice už třicet let, aby vybral několik špeků z letošní programové nabídky.

Vloni, když ještě šlo cestovat (vzpomínáte?), jsem se díky programu EU Culture i-Portunus vydal na cestu do spousty středo- a východoevropských zemí, od Baltu po Balkán, kde jsem byl na festivalech a setkal se s nezávislými tanečními a divadelními tvůrci. Hledal jsem ty, kteří překvapujícím způsobem reagují na dění v jejich městech a společnosti. A brzy bylo jasné, že letošní program bude sestaven z prací úžasných žen. Tím také vzniklo téma Superhrdinek.

Lighter Than Woman
Estonská nezávislá výtvarnice a performerka Kristina Norman zahajuje v úterý 20. října v Ponci Bazaar Festival s krásnou inscenací Lighter Than Woman o nesnesitelné těžkosti pracovat jako žena. Tak se těším, až diváci uslyší její krásný hlas, uvidí dokumentární video Erika Norkroose a potkají ženy z Ukrajiny, které musely opustit své vlastní děti, aby se staraly o staré lidi v cizí zemi. A také potkají jednu z mála žen na světě, která těžkost života překonala tak, že dosáhla opravdového stavu beztíže. Když jsme spolu posledně hovořili, řekla mi, že přijedou do Prahy zahrát, i kdyby musela do karantény po návratu do Tallinnu!

Pure Gold Is Seeping Out of Me (Renata Piotrowska-Auffret)
24. října uvádíme v Ponci čiré zlato hrdě nezávislých umělkyň z Polska. Renata Piotrowska-Auffret a její dechberoucí taneční inscenace Pure Gold is Seeping Out of Me nabízí odvážné příběhy tanečnic a dalších žen, jejichž cesty k otěhotnění byly nebo jsou složité. Vede nás do niterné zkušenosti se životem a smrtí na naši zeměkouli, s mocí, kterou si myslíme, že držíme nad těmito základními otázkami, s technologiemi, se kterými se snažíme tohle všechno ovlivnit, s kritickým časem, který nám z ničeho nic tak rychle utíká, a – slovy Renaty –: „především o tělech žen v jejich současném sociálním, politickém, i ekonomickém prostředí“. A i ekologickém, podle mě.

Noc buřiček
Posledního října vypukne amok… Uvádíme Sobotní Bazaar, který je pomyslným centrem festivalu a jehož první část se uskuteční ve Studiu Alta, a ta druhá v Prostoru39, kam budete mít dostatek času se přemístit. Jedná se o přehlídku několika úryvků budoucích děl tanečních a divadelních umělců z Gdaňsku, Budapešti, Colorada, Zvolenu, Drážďan a samozřejmě z Prahy. Sledujeme, jak využívají nových forem, aby se poprali s palčivými problémy dotýkajícími se života ve střední Evropě, přes klimatické otázky až po samotné zákony fyziky. Sobotní program uzavřeme v Prostoru39 komponovaným večerem složeným ze dvou hotových inscenací provokativních evropských umělkyň pod výmluvným názvem Noc buřiček.

Together
A to nejlepší nakonec. O co, že to zvládnete: Šestihodinová elektrizující výzva pokládající věčnou otázku, co to opravdu znamená „být spolu“! Během představení je možné kdykoliv přicházet, odcházet a vracet se zpět. Přijďte do Archy s partnerem či partnerkou v neděli 1. listopadu zažít na vlastní kůži jednu z nejvýznamnějších divadelních událostí slovinské scény posledního desetiletí a staňte se svědky nekompromisního komentáře k tempu současného života. Leja a Marko celou dobu improvizují, ale nemluví, celou dobu běží hudební podkres, a oni dopředu nikdy nevědí, která z písní zrovna zazní, ani to, co udělá partner na jevišti… Together je riskantní, vtipné, násilné, přehnané i lidské, inteligentní a odvážné. Tohle nezmeškejte!

Info

Bazaar Festival
20. 10. – 1. 11. 2020
Praha
web festivalu

foto © Vojta Brtnický

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace