Články / Sloupky/Blogy

Preview: Bazaar festival

Preview: Bazaar festival

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren je uměleckým ředitelem Bazaar Festivalu, jehož šestý ročník proběhne 20. října - 1. listopadu 2020 v divadlech Ponec, Archa, Studia Alta a Prostor39. U této příležitosti jsme nechali Ewana, který žije a pracuje v České republice už třicet let, aby vybral několik špeků z letošní programové nabídky.

Vloni, když ještě šlo cestovat (vzpomínáte?), jsem se díky programu EU Culture i-Portunus vydal na cestu do spousty středo- a východoevropských zemí, od Baltu po Balkán, kde jsem byl na festivalech a setkal se s nezávislými tanečními a divadelními tvůrci. Hledal jsem ty, kteří překvapujícím způsobem reagují na dění v jejich městech a společnosti. A brzy bylo jasné, že letošní program bude sestaven z prací úžasných žen. Tím také vzniklo téma Superhrdinek.

Lighter Than Woman
Estonská nezávislá výtvarnice a performerka Kristina Norman zahajuje v úterý 20. října v Ponci Bazaar Festival s krásnou inscenací Lighter Than Woman o nesnesitelné těžkosti pracovat jako žena. Tak se těším, až diváci uslyší její krásný hlas, uvidí dokumentární video Erika Norkroose a potkají ženy z Ukrajiny, které musely opustit své vlastní děti, aby se staraly o staré lidi v cizí zemi. A také potkají jednu z mála žen na světě, která těžkost života překonala tak, že dosáhla opravdového stavu beztíže. Když jsme spolu posledně hovořili, řekla mi, že přijedou do Prahy zahrát, i kdyby musela do karantény po návratu do Tallinnu!

Pure Gold Is Seeping Out of Me (Renata Piotrowska-Auffret)
24. října uvádíme v Ponci čiré zlato hrdě nezávislých umělkyň z Polska. Renata Piotrowska-Auffret a její dechberoucí taneční inscenace Pure Gold is Seeping Out of Me nabízí odvážné příběhy tanečnic a dalších žen, jejichž cesty k otěhotnění byly nebo jsou složité. Vede nás do niterné zkušenosti se životem a smrtí na naši zeměkouli, s mocí, kterou si myslíme, že držíme nad těmito základními otázkami, s technologiemi, se kterými se snažíme tohle všechno ovlivnit, s kritickým časem, který nám z ničeho nic tak rychle utíká, a – slovy Renaty –: „především o tělech žen v jejich současném sociálním, politickém, i ekonomickém prostředí“. A i ekologickém, podle mě.

Noc buřiček
Posledního října vypukne amok… Uvádíme Sobotní Bazaar, který je pomyslným centrem festivalu a jehož první část se uskuteční ve Studiu Alta, a ta druhá v Prostoru39, kam budete mít dostatek času se přemístit. Jedná se o přehlídku několika úryvků budoucích děl tanečních a divadelních umělců z Gdaňsku, Budapešti, Colorada, Zvolenu, Drážďan a samozřejmě z Prahy. Sledujeme, jak využívají nových forem, aby se poprali s palčivými problémy dotýkajícími se života ve střední Evropě, přes klimatické otázky až po samotné zákony fyziky. Sobotní program uzavřeme v Prostoru39 komponovaným večerem složeným ze dvou hotových inscenací provokativních evropských umělkyň pod výmluvným názvem Noc buřiček.

Together
A to nejlepší nakonec. O co, že to zvládnete: Šestihodinová elektrizující výzva pokládající věčnou otázku, co to opravdu znamená „být spolu“! Během představení je možné kdykoliv přicházet, odcházet a vracet se zpět. Přijďte do Archy s partnerem či partnerkou v neděli 1. listopadu zažít na vlastní kůži jednu z nejvýznamnějších divadelních událostí slovinské scény posledního desetiletí a staňte se svědky nekompromisního komentáře k tempu současného života. Leja a Marko celou dobu improvizují, ale nemluví, celou dobu běží hudební podkres, a oni dopředu nikdy nevědí, která z písní zrovna zazní, ani to, co udělá partner na jevišti… Together je riskantní, vtipné, násilné, přehnané i lidské, inteligentní a odvážné. Tohle nezmeškejte!

Info

Bazaar Festival
20. 10. – 1. 11. 2020
Praha
web festivalu

foto © Vojta Brtnický

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pod pultem Kabinetu #2

cyril kosak 28.11.2020

V Kabinetu múz se sice nehraje, ale zavřeno nemají. Proč by taky zavírali, když se uvnitř pořád něco děje. Hrabeme se ve vinylech, jedem asfalt do hlavy.

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…