Články / Sloupky/Blogy

Preview: Bazaar festival

Preview: Bazaar festival

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren je uměleckým ředitelem Bazaar Festivalu, jehož šestý ročník proběhne 20. října - 1. listopadu 2020 v divadlech Ponec, Archa, Studia Alta a Prostor39. U této příležitosti jsme nechali Ewana, který žije a pracuje v České republice už třicet let, aby vybral několik špeků z letošní programové nabídky.

Vloni, když ještě šlo cestovat (vzpomínáte?), jsem se díky programu EU Culture i-Portunus vydal na cestu do spousty středo- a východoevropských zemí, od Baltu po Balkán, kde jsem byl na festivalech a setkal se s nezávislými tanečními a divadelními tvůrci. Hledal jsem ty, kteří překvapujícím způsobem reagují na dění v jejich městech a společnosti. A brzy bylo jasné, že letošní program bude sestaven z prací úžasných žen. Tím také vzniklo téma Superhrdinek.

Lighter Than Woman
Estonská nezávislá výtvarnice a performerka Kristina Norman zahajuje v úterý 20. října v Ponci Bazaar Festival s krásnou inscenací Lighter Than Woman o nesnesitelné těžkosti pracovat jako žena. Tak se těším, až diváci uslyší její krásný hlas, uvidí dokumentární video Erika Norkroose a potkají ženy z Ukrajiny, které musely opustit své vlastní děti, aby se staraly o staré lidi v cizí zemi. A také potkají jednu z mála žen na světě, která těžkost života překonala tak, že dosáhla opravdového stavu beztíže. Když jsme spolu posledně hovořili, řekla mi, že přijedou do Prahy zahrát, i kdyby musela do karantény po návratu do Tallinnu!

Pure Gold Is Seeping Out of Me (Renata Piotrowska-Auffret)
24. října uvádíme v Ponci čiré zlato hrdě nezávislých umělkyň z Polska. Renata Piotrowska-Auffret a její dechberoucí taneční inscenace Pure Gold is Seeping Out of Me nabízí odvážné příběhy tanečnic a dalších žen, jejichž cesty k otěhotnění byly nebo jsou složité. Vede nás do niterné zkušenosti se životem a smrtí na naši zeměkouli, s mocí, kterou si myslíme, že držíme nad těmito základními otázkami, s technologiemi, se kterými se snažíme tohle všechno ovlivnit, s kritickým časem, který nám z ničeho nic tak rychle utíká, a – slovy Renaty –: „především o tělech žen v jejich současném sociálním, politickém, i ekonomickém prostředí“. A i ekologickém, podle mě.

Noc buřiček
Posledního října vypukne amok… Uvádíme Sobotní Bazaar, který je pomyslným centrem festivalu a jehož první část se uskuteční ve Studiu Alta, a ta druhá v Prostoru39, kam budete mít dostatek času se přemístit. Jedná se o přehlídku několika úryvků budoucích děl tanečních a divadelních umělců z Gdaňsku, Budapešti, Colorada, Zvolenu, Drážďan a samozřejmě z Prahy. Sledujeme, jak využívají nových forem, aby se poprali s palčivými problémy dotýkajícími se života ve střední Evropě, přes klimatické otázky až po samotné zákony fyziky. Sobotní program uzavřeme v Prostoru39 komponovaným večerem složeným ze dvou hotových inscenací provokativních evropských umělkyň pod výmluvným názvem Noc buřiček.

Together
A to nejlepší nakonec. O co, že to zvládnete: Šestihodinová elektrizující výzva pokládající věčnou otázku, co to opravdu znamená „být spolu“! Během představení je možné kdykoliv přicházet, odcházet a vracet se zpět. Přijďte do Archy s partnerem či partnerkou v neděli 1. listopadu zažít na vlastní kůži jednu z nejvýznamnějších divadelních událostí slovinské scény posledního desetiletí a staňte se svědky nekompromisního komentáře k tempu současného života. Leja a Marko celou dobu improvizují, ale nemluví, celou dobu běží hudební podkres, a oni dopředu nikdy nevědí, která z písní zrovna zazní, ani to, co udělá partner na jevišti… Together je riskantní, vtipné, násilné, přehnané i lidské, inteligentní a odvážné. Tohle nezmeškejte!

Info

Bazaar Festival
20. 10. – 1. 11. 2020
Praha
web festivalu

foto © Vojta Brtnický

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #64: „I got a feeling I just can't shake“

Michal Pařízek 22.10.2021

Courám se po Skalitzer Straße, tradičně fouká, ale vlastně je teplo. Míjím zavřený Privat Klub, novou sicilskou kavárnu, kterou si okamžitě zařazuji do záložky jménem Jednou jistě...

Šejkr#63: Báječná léta

Michal Pařízek 08.10.2021

Sedím na osiřelé zahrádce Barriquády v zapnuté bundě a pohodlí kupodivu nepomáhá ani sklenice kremžského ryzlinku, kterou si trochu tvrdohlavě objednám...

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace