Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 27.08.2021

49°57′53″, 12°42′4″. 11 stupňů, pošmourno. Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí. Premiérový Moody Mood Noize proběhl loni na přelomu července a srpna, jestli to nebyl nejteplejší víkend v Mariánských Lázních za posledních dvě stě let, tak rozhodně jeden z nich. Za minulý měsíc jsem se potkal asi s pěti lidmi, kteří vzpomínali pomalu se slzou v oku na loňský ročník a místní koupaliště. Lido, to jako vážně?, reagují domácí. Těžko říct, zda s údivem nebo ironicky. Nevím, nebyl jsem ani loni ani nikdy, k euforii mi stačila jen atmosféra na Ferdinandce. Letos se nikdo koupat nepůjde, ale nadšení trvá. První den je za námi.

Už nikdy nechci dělat koncert, natož festival, říkal jsem si sám pro sebe asi před týdnem. S letošním ročníkem Moody Mood Noize jsme si celkem užili, laťka byla zatraceně vysoko, navíc ještě před pár týdny to mělo být komplet venku, protože opatření. Nakonec jsme přece jen uvnitř a jsme rádi. Jako fakt. Tohle jsou moje Mariánky, z okolních lesů stoupá mlha i odpoledne a vlhko je takové, že máte pocit, že je o pět stupňů méně než ve skutečnosti. Ale je to jedno, včera to bylo na kolonádě zase nejlepší, přijelo rozhodně víc lidí než ve stejný den loni a odnesla to mj. basa 52 Hertz Whale. Tohle už je pátý festival za posledních pár týdnů, který jsme otvírali, říká mi po koncertě jejich manažer. Je mi to líto, vážně, ale... lepší kapelu na začátek neznám. Troufne si někdo na stage po nich? Velryby to rozbily, Dukla rozezpívala a nakonec nás utloukly stroboskopy Olivera Torra. První den jako víno, upřímně právě jím jsem si byl nejméně jistý. Může to být ještě lepší?

Včera ráno jsem se vydal k Ferdinandce svou oblíbenou „hořejší“ cestou, míjím Zlatý zámek, kde jsme loni bydleli, a přemýšlím o tom, kdo tu vlastně mohl hrát a nehraje. Sheet „Koně“ na našem Google Drivu přetéká jmény, to, že jsme nakonec dokázali vybrat těchhle dvacet, je vlastně zázrak. Při sestavování programu na letošní rok jsme se celkem slušně hádali, pokud má někdo pocit, že je práce na podobných akcích sluníčková, tak fakt není. Je totiž úplně jedno, jestli děláte festival pro 200 lidí nebo pro pět tisíc. Problémy jsou stejné, počet rozhodnutí taky a zodpovědnost jakbysmet. Podobně jako názory. Což je samo sebou skvělé, diverzita myslím, pokud panuje respekt a snaha o důstojný kompromis. To se naštěstí v našem týmu myslím děje. To ale neznamená, že to je jednoduché. Vždyť už tady nemusíš nic dělat, říká mi kámoš v noci, lidi tu jsou, kapely taky. Je to přece hotové. Tak určitě. První večer.

Black Black, říká Troy von Balthazar. Nová deska a zase skvělá. Je mi líto, že to nikoho moc nezajímá, ale stejně se dojímám. A pouštím zase Chokebore. Znova a znova. Ti by tady mohli hrát, jednou. Minimálně pan von Balthazar by byl u místního pramene fakt šťastný. No nic. Zastavuji se u své nejoblíbenější knížecí vily Lil, tady bych chtěl jednou žít, říkám si jako pokaždé. Ty okna, věžičky, ztěžkle příkrý pocit intenzivního smutku. Bram Stoker vibe. Nebo lépe Lord Byron. Nejde o romantiku, ale o vibrace, které tohle místo přináší. Mám nutkání si na draka, který hlídá vchod na pozemek vily, sáhnout, ale nakonec se přinutím jít dál. Štěstí už máme, tak co. „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím,“ píše David dnes ráno. Já taky nevím. Není to jedno?

Dneska natočeno s velkým předstihem, spolu s Annet X, Troyem, Fæ Bestia, Vanishing Twin, Obligatne nebo Jackem Ladderem. V osm na Radiu 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Foto @Tyn Týna

tracklist:
Soccer96 – Dopamine (ft. Nuha Ruby Ra)
Gaye Su Akyol – İsyan Manifestosu
Rey Sapienz – Eza Makambo
Annet X – Spicylicious
Little Simz – Introvert
Red On – Ordinary Ghosts (feat. Point No Point)
On Our Own Clock – Dune Dance
Hypothetics – 351
Richard Hawley – Galley Girl
Obligatne – Bledá tvár
Vanishing Twin – Phase One Million
Miles Davis – Decoy
Jack Ladder & The Dreamlanders – Astronaut
The Brkn Record – Lifeline (feat. Zara McFarlane)
Badfocus, Amelie Siba – New Normal (Badfocus remix)
Dua Saleh – Dashery
Troy von Balthazar – Jacob
Chokebore – Police
Julián Mayorga – Las Urracas
Bad Brains – Hired Gun
Tropical Fuck Storm – The Greatest Story Ever Told
Alan Vega – Wings of Glory
Fæ Bestia – 10 ran
Chris Liebing – Fault Line feat. Miles Cooper Seaton
Bruce Springsteen & The E Street Band – Hungry Heart

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Šejkr #78: Potopa

Michal Pařízek 06.05.2022

Chodit pozdě může být i výhoda. Je hodina po začátku tiskovky, Rudolfinum je v podstatě prázdné...

Sharpe 2022: To nejlepší

redakce 26.04.2022

Po reportu a fotogalerii ještě přinášíme obvyklé shromáždění vrcholů přehlídky, oslovili jsme taky další obvyklé podezřelé, kamarády a jiné celebrity.

Šejkr #77: Prokopat se ven

Michal Pařízek 22.04.2022

Nedávno mi jeden známý v baru říkal, že mu dnešní doba občas připomíná jakési „vylepšené devadesátky“. Upřímně mě to vyděsilo, hlubší definici jsem z něj nedostal, třeba ji ani neznal.

Свiт нiколи не буде колишнiм (Svět nikdy nebude stejný)

Alexander Proletarskyi 20.04.2022

Publikujeme v ukrajinštině hlavní text Full Moonu #132 od novináře, fotografa a hudebního aktivisty Alexandra Proletarského, který přispívá do magazínů Sho nebo Karabas Live a žije v Oděse.

Šejkr #76: „Almond caramel frappe pineapple root beer“

Michal Pařízek 08.04.2022

Když vás jednou nepustí do oblíbeného baru, tak to může být i výhra. Historka se váže ke středečnímu večeru, nakonec jsme s kamarádkou skončili o pár bloků níže ve Vrškách…

Šejkr #75: Znenadání

Michal Pařízek 25.03.2022

Když jsem ze schránky vytahoval pohled s obrazem mračného západu slunce nad Virginií, fakt jsem se divil...

Preview: Jeden svět 2022

Ondra Helar 20.03.2022

Téma festivalu dokumentárních filmů Jeden svět se obrací k jeho kořenům. „Cesty svobody“ přímo odkazují na lidskoprávní tematiku, která stála u jeho založení. Tipy pro vás.

Šejkr #74: „Jako všichni.“

Michal Pařízek 11.03.2022

Mířím do karlínských Kasáren na jednu z mnoha benefic. Hned při vstupu do dvora udělá člověku radost, kolik je tam lidí, nakonec se do sálu vlastně ani nedostanu.

Šejkr #73: „What the hammer, what the chain... “

Michal Pařízek 25.02.2022

S Daniellou a Alexanderem se bavíme i o tom, jak v době války budou lidé reagovat. Nemyslím státnicky, spíš v rámci společnosti, obyčejně. Čtu jim nahlas jeden z hrdě národoveckých…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace