Články / Offtopic / / Buď promo

Šrumec: Na čundr do kostela

Šrumec: Na čundr do kostela

redakce | Články / Offtopic / / Buď promo | 12.10.2017

Aktivity maskují pod hlavičkou Šrumec, koncerty na Broumovsku dělají od roku 1999. Od samého začátku je u toho Osobič, hodně dlouhou dobu pak Jacky, Rybíz a Kamil a nedávno se k nim připojili Karolína a Bóřa. Dělají cirka deset koncertů ročně, což je tempo, které jim plně vyhovuje.

Jaká je hudební scéna na Broumovsku?

OSB: Na to, aby se na Broumovsku mohla vyvinout svébytná scéna, tady žije málo lidí. Nicméně v porovnání s jinejma městama podobný velikosti tady vzniklo, fungovalo a funguje celkem dost kapel různejch žánrů. Momentálně jsou asi nejživější Kluci. Koncertujou všude po Česku a pořádaj letní festival a další koncerty. Posledně říkali, že je na spadnutí nový EP. Z Broumova pochází Stinka, v jejíž doprovodný kapele hraje Bazdesh, kterej vystupuje taky sólo a má svou vlastní kapelu MDMA. Koncertů se tady odehrává taky dost, díky S. G. Pitašovi tady hraje hodně kapel z klasickýho českýho androše, v broumovským klášteře je zase prostor pro „slušnější“ věci. Takže se toho děje celkem hodně, což je samozřejmě dobře.

Co to jsou „slušnější“ věci? Na co chodíte vy, na androše?

OSB: Tím myslím jazz, folk a nějaký popovější záležitosti. Třeba Kamil chodí na androše docela často, má na to věk. Ale i já mám strašně rád třeba DG 307, takže vždycky, když na Broumovsku byli, tak jsem se snažil dorazit. Navíc Pitašovo rozpětí je široký, kromě klasickýho androše dělá i to, co by se dalo shrnout tím krásným českým všeobjímajícím slovem bigbít. Z undergroundu vychází, bral jsem to jako zkratku.

V jakém nejzajímavějším prostoru jste dělali koncert a který vás láká do budoucna?

OSB: Koncerty děláme tam, kde je to v danou chvíli možný. Nejdřív to byly vesnický kulturáky, který jsme na Broumovsku prošli skoro všechny. Pak jsme přes místní diskoklub a další víc nebo míň obskurní místa doputovali do Soulkostela, kterej je momentálně naší základnou. A je rozhodně tím nejzajímavějším místem, kde jsme kdy koncerty dělali. Novogotickej kostel v lese za vsí Vernéřovice má pro koncerty neuvěřitelnou atmosféru. Do budoucna tady velmi rádi zůstaneme, i když shodou okolností na podzim děláme akce i jinde v Broumově – jednu v Městským divadle a druhá už proběhla v undergroundovým klubu Eden.

O Soulkostelu jdou zvěsti o velice nevšedním a magickém místu. Komu patří, jak to tam vypadá?

OSB: Majitelem Soulkostela je Hans, což je Holanďan, kterej v minulosti sháněl v Česku nějakou nemovitost, kde by se mohl usadit. Nenapadlo ho nic lepšího, než si koupit za symbolickej peníz ruinu kostela (jsme v Sudetech, že jo) s provalenou střechou a dát ho do pořádku. V hlavní lodi kostela vestavěl dřevěný patro, čímž místo získalo na útulnosti, vybudoval tam i bar, záchody a sprchu. Interiér doplnil spoustou artefaktů, od březovejch větví přes antikvariátní svícny, gumový skákací psy pro děti až po stovky vinylů. Hans se to snaží pořád zušlechťovat, i když teď už nebydlí v kostele trvale. Není to lehkej boj, kostel stojí na kraji lesa, takže i příroda si na něj dělá nároky – voda, dřevomorka, hmyz, myši, všechno se tlačí dovnitř. Akce se tam dějou nahodile, teď jich nejvíc děláme my, ale sem tam se objeví i jiní pořadatelé. Kolegyně tam dělaly benefiční akce, v létě je tam každej rok umělecký sympozium, letos v září se odehrála přehlídka amatérský filmový tvorby, Vypsaná fixa tam s Ondřejem Ježkem nahrála kus svý poslední desky, polští Wolves at the Door zase videoklip. Většinou je to tak, že se lidi pro to místo nadchnou a pak tam sami chtějí něco udělat. Na naše akce jezdí zpravidla 30–60 lidí.

Jezdíte po koncertech?

JAC: Rád jezdím na nová místa, v létě jsem se vydal třeba na koncert Astronautalise ve Frantolech v jižních Čechách a bylo to tam super.

OSB: Jasně. Všechno se odvíjí od toho, že jsme hlavně fanoušci, takže koncerty objíždíme a obcházíme dost intenzivně. Je vtipný, že na Broumovsku teď trvale žijou jenom dva z nás, takže hlavně dojíždíme na akce, který sami pořádáme. Jinak jezdíme vlastně po celým Česku, ale i do Polska, do Německa... Podle toho, kde zrovna hrajou naše oblíbený kapely.

Jaké kluby máte nejraději?

JAC: Mezi klubama je pro mě číslo jedna samozřejmě strahovská Sedmička.

OSB: Pro mě taky, v tom nebudu nijak objevnej.

Počítám, že po koncertech jezdíte i podle toho, kdo je pořádá. Máte blízko k Silver Rocket, někdo další, kdo vás ovlivnil v tom co a jak děláte?

OSB: Počítáš správně, koncerty Silver Rocket navštěvujeme já, Karolína, Jacky i Bóřa dlouhodobě a rádi a kluci nás inspirujou v tom, co děláme. Hodně dělá to, že podstatná část vystupujících, který u nás v poslední době hrajou, je bookovaná přes Arana. Navíc jsme společně s nima dělali letošní akci nazvanou Solo Soulkostel a předloni jsme jim pomáhali připravit tradiční letní SRSS. Když se ohlídnu, úplně na startu mě ovlivnil Petr „Spacák“ Staněk, můj učitel výtvarky z broumovskýho gymplu. Tahal na Broumovsko kapely jako Slut nebo Dead House Chicago I.R.A., což jsem si tehdy strašně považoval.

Na Broumovsku žijou jenom dva z vás, podobně to mají i třeba břeclavské Piksle, sjíždějí se na koncerty, které pořádají. Je to dlouhodobě udržitelná strategie?

JAC: Já dojíždím z Trutnovska, ale vazby na Broumovsko jsou stále silný, i díky pořádaným akcím. Udržitelný to rozhodně je, dokonce s každým koncertem je to lepší. OSB: Přijde mi, že teď děláme ty nejzajímavější věci, mě osobně to hodně baví a vidím v tom smysl. A budu se snažit to udržet, co to půjde. Navíc už to takhle praktikujeme dlouho, takže není důvod, proč by se to mělo zhroutit. Dokonce si myslím, že tím, že můžeme dělat akce v Soulkostele, jsme vlastně poprvé za celou dobu získali nějakou kotvu. To dřívější shánění a obíhání všemožných míst bylo otravný. Teď si jednou za měsíc vyjedeme na čundr do kostela, den nebo dva tam spíme, v neděli ráno si dáme kafe na baru, trochu poklidíme a zmizíme. A můžeme se těšit na další akci.

Co chystáte na podzimní sezónu, co můžete prozradit?

OSB: Následující koncert děláme v broumovským Městským divadle. Hans, majitel Soulkostela, pojede turné se svojí kapelou Edgar’s Hair. Protože chtěli svou hudbu představit mimo běžný kluby, podíváme se v sobotu 21. října poprvý jako pořadatelé do divadla. Kapela hudebně zpracovala téma z knihy Jonathan Livingston Racek a výsledný album Jonathan’s Dive představí nejen v Broumově, ale v rámci týdenní tour po Česku, který jsme jim pomohli připravit. Druhým zatím potvrzeným koncertem jsou Houpací koně v sobotu 4. listopadu v Soulkostele. Na dalším děláme.

Nejlepší koncertní zážitek za letošní rok?

JAC: Andy the Doorbum v Soulkostele.

OSB: The Black Heart Procession v Praze na Dobešce, to bylo dojemný. Strašně příjemně mě překvapili Shellac na Offu. Čekal jsem, že na velkým pódiu to nebude fungovat jako v klubu, ale bylo to fantastický. Pak třeba Idles a PJ Harvey tamtéž a naposled Unsane ve Futuru.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Brno je pořád cítit po Shullinech

Jirza 26.09.2023

Text doplňující titulní téma Full Moonu #149, a to textově i obrazově. Paměti The Shullins v kostce. V delší kostce, i s obrázky.

Šárka Zahálková (Offcity), Tomáš Votoček (Offcity LAB): Za velkým dobrodružstvím

Aneta Kohoutová 10.03.2022

Offcity je spolek, který chápe město jako živý organismus. S jeho předsedkyní se bavíme o zapojení veřejnosti, občanském aktivismu a kultuře a přibíráme k tomu i zástupce liberecké buňky.

Spolek Sudetikus (festival Jesnění): Jeseníky nejsou jen krásná příroda.

Jiří Přivřel 09.09.2021

Jak se žije za horami? Odpovědi najdete v rozhovoru nebo příští víkend v Jeseníku. O tamní kultuře a přípravách na festival Jesnění jsme si povídali s organizátory akce.

Aneta Kohoutová, Natálie Kratochvíle (Nuuk): Nuuk je životní postoj

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 01.06.2021

Nuuk je hlavním městem Grónska i kulturní saunou a osvěžovnou v Hradci Králové. Rozhovor o porodních bolestech, potu na magistrátě i nadějných vyhlídkách. Poeticky i napřímo.

Magdaléna Petráková (Luhovaný Vincent): Na dovolenou do svého města

Jiří Přivřel, mxm 13.04.2021

Jedinečné kulisy scénografů Dušana Jurkoviče a Bohuslava Fuchse, pečlivě připravený program a místní Vincentka jako životabudič. Festival Luhovaný Vincent letos bez nánosu.

Wrong: Scéna si cestu vždycky najde

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 19.05.2020

Co vlastně bookovat, když pořád nikdo nic neví? Zástupci promotérského a DJského kolektivu odpovídají na otázky týkající se pořádání akcí, fungování kazetového labelu a spřízněných míst i kolektivů.

Bajkazyl Brno: Chceme rozšiřovat obzory a bořit hranice

Jarmo Diehl 05.05.2020

Lidé z Bajkazylu Brno (nejen) o anarchistických základech klubu, o svobodě, odpovědnosti, udržitelnosti i DIY přístupu. Bude brzo po něm?

Punctum: Možná si uvědomíme, že toho můžeme dělat méně a s větší péčí

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 20.04.2020

Propojování uměleckých disciplín, hudba pro náročné, posouvání hranic, v Punktu je pořád co objevovat.

Buď promo: Vašek Adam (Letmo Productions)

ScreamJay 26.10.2019

Vašek Adam z Letmo Productions se v rozhovoru rozpovídal o věcech aktuálních a zavzpomínal i na to zásadní z dob minulých.

The Shullins: I tak to stálo za to…

redakce 22.03.2018

The Shullins vztyčují prostředníček všem formám diskriminace? To se snadno řekne, ještě líp se to dá na triko, ale co přesně to znamená?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace