Články / Seriály

Track týdne: Soko - Blasphémie

Track týdne: Soko - Blasphémie

Maria Pyatkina | Články / Seriály | 04.06.2020

Začínám mít tendenci se v průběhu roku pořád vracet k té samé desce. Přičemž k desce zdaleka ne nové, pouze objevené se značným zpožděním. Minulý rok jsem se naučila nazpaměť takřka všechny písničky z vynikajícího alba Ctrl R&B divy SZA, teď už několik měsíců za sebou točím postpunkové album Soko My Dreams Dictate My Reality. Od té doby, co jsem koncem února pozorovala z okna letadla oblaka zalitá sluncem a u toho poslouchala snivý duet Soko a Ariela Pinka Monster Love, do mé hudební knihovny nepřistála žádná deska, u které bych s láskyplnými vzpomínkami trávila tolik času.

V Bordeaux narozená herečka, producentka a Gucciho múza Stéphanie Alexandra Mina Sokolinski se na albu My Dreams Dictate My Reality lehce nakřáplým pološeptem svěřuje s nočními můrami a náladovými skoky nebo poněkud ironicky zkoumá otázky genderu („Tak kdo nosí kalhoty a kdo zalévá kytky?“). Je energické, jízlivé a temné, mnohem výraznější a tvrdší než debut I Thought I Was An Alien z roku 2012, jemuž vládly mimořádně křehké písničky připomínající pokojové nahrávky deníkových útržků. Soko říká, že se na něm vyzpovídala ze svých strachů a dětských traumat, zatímco druhým albem chtěla nad tím vším převzít kontrolu.

Dnes je jí čtyřiatřicet, žije se synem Indigo Blue (pojmenovaném po písničce kapely The Clean) a s partnerkou Stellou v Los Angeles a z domácí izolace vysílá na YouTube pokojové verze písniček z chystaného třetího alba. Minulý týden se na svém kanále zjevila v červených šatech s bílým límcem a poprvé zazpívala v rodném jazyce. „První písnička, kterou jsem kdy napsala ve francouzštině. Možná proto, že jsem se cítila nejtragičtěji. A nejerotičtěji. Všechno najednou. Doufám, že se bude líbit. Pusu,“ vzkázala pod videem. Teskný a zasněný motiv, šepot a valčíkový refrén – skladba Blasphémie by klidně mohla být soundtrackem k nějakému (ne nutně francouzskému a ne nutně starému) filmovému dramatu. Scény milenců prožívajících vášnivá muka a hlubokou něhu v kulisách mlhavého evropského města se přímo nabízí. A fatalismus, který k takovým příběhům patří, si našel cestu i do téhle písničky. „V podstatě je o tom, že vezmeš něco krásného a zničíš to, přičemž víš, že to zničíš, ale nemůžeš s tím vůbec nic udělat.“

„Bojím se zemřít sama. Usnout a nikdy se neprobudit. Nikdy neucítit dotek tvé tajemné kůže.“ Téma smrti Soko zpracovává celou svou kariéru a vlastně i celý život, od té doby, co jí v pěti letech zemřel tatínek. Boj s démony, který Soko reflektuje v hudbě, ale možná přes počáteční zranění a pozdější vzpíraní konečně dochází smíření. Jiný singl, který předchází novému albu, deklaruje: Být smutný není zločin. Smutek nemizí, ale časem nastupuje uvědomění, že se za něj nemusíme stydět. Nová deska Soko nazvaná Feel Feelings vychází příští pátek.

Info

Soko (us)
Facebook umělkyně

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Blue Chesterfield

redakce 21.06.2021

Blue Chesterfield má andělskou tvář, ale i nabitou pistoli za opaskem. Jak skládá a kam míří?

Katetr: Jednoduché vztahy, mrtvé vteřiny

Jarmo Diehl 20.06.2021

Marek Ztracený i Lipo s Richardem Krajčem opěvují své milé, těžkosti vztahů, které se vždycky dají nějak překonat, protože láska co? Láska je... netečná.

Radio FMz: Lorde, Yves Tumor, Mark Lanegan a další atrakce

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su, Julie Ježková 16.06.2021

Můžeme se dohadovat, jestli bude nová deska Lorde a Marka Lanegana dobrá nebo ještě lepší, ale průšvih to nebude. A je to ho více, přijela k nám pouť.

Vstupní prohlídka: Evolet

redakce 14.06.2021

Nejen na to, co by měla obsahovat každá dobrá backstage a jak se chodí s plným břichem, se ptáme ve vstupní prohlídce brněnské skupiny.

Katetr: Sbohem aneb mozková mrtvice

Jarmo Diehl 13.06.2021

Aneta Langerová, Hellwana s Arletou i Ca$hanova Bulhar. Nebo je to Rumun? Mongol?

Kino FMz: Filmové bahno (ne)má dno

Viktor Palák, Jakub Kurnas, Jakub Blaho, Jiří Přivřel 11.06.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Radio FMz: Život je pártoška

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su 09.06.2021

Naštvané lvice Hellwana s Arletou, závratě z Blízkého východu, tanečky King Princess, Jessie Ware nebo popíček z rapového undergroundu.

Pod pultem Kabinetu #8

Sabina Coufalová 08.06.2021

Dá se vůbec spočítat, kolikrát člověk zažil partošku v Kabinetu? Za dobrou muzikou se tam chodilo vždycky, teď si ji odtud můžete i odnést.

Vstupní prohlídka: Obligatne

redakce 07.06.2021

... a pochopili svojmu humoru, objali sa, urobili spoločne chichi haha a to šťastne až do smrti... Slovenští Obligatne vtipně i hravě.

Katetr: Vyzootá hlava, mrtvej teplouš a žádná bandana

Jarmo Diehl 06.06.2021

Pánem tohoto týdne je nepochybně Robin Zoot, který dal průchod svým honibrckým fantaziím. Ale máme tu i brněnskou alternativu, jihlavský bandana gang nebo povídky ze skříně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace