Články / Seriály

Track týdne: Soko - Blasphémie

Track týdne: Soko - Blasphémie

Maria Pyatkina | Články / Seriály | 04.06.2020

Začínám mít tendenci se v průběhu roku pořád vracet k té samé desce. Přičemž k desce zdaleka ne nové, pouze objevené se značným zpožděním. Minulý rok jsem se naučila nazpaměť takřka všechny písničky z vynikajícího alba Ctrl R&B divy SZA, teď už několik měsíců za sebou točím postpunkové album Soko My Dreams Dictate My Reality. Od té doby, co jsem koncem února pozorovala z okna letadla oblaka zalitá sluncem a u toho poslouchala snivý duet Soko a Ariela Pinka Monster Love, do mé hudební knihovny nepřistála žádná deska, u které bych s láskyplnými vzpomínkami trávila tolik času.

V Bordeaux narozená herečka, producentka a Gucciho múza Stéphanie Alexandra Mina Sokolinski se na albu My Dreams Dictate My Reality lehce nakřáplým pološeptem svěřuje s nočními můrami a náladovými skoky nebo poněkud ironicky zkoumá otázky genderu („Tak kdo nosí kalhoty a kdo zalévá kytky?“). Je energické, jízlivé a temné, mnohem výraznější a tvrdší než debut I Thought I Was An Alien z roku 2012, jemuž vládly mimořádně křehké písničky připomínající pokojové nahrávky deníkových útržků. Soko říká, že se na něm vyzpovídala ze svých strachů a dětských traumat, zatímco druhým albem chtěla nad tím vším převzít kontrolu.

Dnes je jí čtyřiatřicet, žije se synem Indigo Blue (pojmenovaném po písničce kapely The Clean) a s partnerkou Stellou v Los Angeles a z domácí izolace vysílá na YouTube pokojové verze písniček z chystaného třetího alba. Minulý týden se na svém kanále zjevila v červených šatech s bílým límcem a poprvé zazpívala v rodném jazyce. „První písnička, kterou jsem kdy napsala ve francouzštině. Možná proto, že jsem se cítila nejtragičtěji. A nejerotičtěji. Všechno najednou. Doufám, že se bude líbit. Pusu,“ vzkázala pod videem. Teskný a zasněný motiv, šepot a valčíkový refrén – skladba Blasphémie by klidně mohla být soundtrackem k nějakému (ne nutně francouzskému a ne nutně starému) filmovému dramatu. Scény milenců prožívajících vášnivá muka a hlubokou něhu v kulisách mlhavého evropského města se přímo nabízí. A fatalismus, který k takovým příběhům patří, si našel cestu i do téhle písničky. „V podstatě je o tom, že vezmeš něco krásného a zničíš to, přičemž víš, že to zničíš, ale nemůžeš s tím vůbec nic udělat.“

„Bojím se zemřít sama. Usnout a nikdy se neprobudit. Nikdy neucítit dotek tvé tajemné kůže.“ Téma smrti Soko zpracovává celou svou kariéru a vlastně i celý život, od té doby, co jí v pěti letech zemřel tatínek. Boj s démony, který Soko reflektuje v hudbě, ale možná přes počáteční zranění a pozdější vzpíraní konečně dochází smíření. Jiný singl, který předchází novému albu, deklaruje: Být smutný není zločin. Smutek nemizí, ale časem nastupuje uvědomění, že se za něj nemusíme stydět. Nová deska Soko nazvaná Feel Feelings vychází příští pátek.

Info

Soko (us)
Facebook umělkyně

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Douška vydavatelská: Real Music House

redakce 15.09.2021

Vydavatelství Real Music House je na slovenské hudební scéně jedenáct let a za tu dobu vydalo více jak sto nahrávek.

Pod pultem Kabinetu #9

Jakub König 13.09.2021

Kittchen má rád kitchen v moravském velkoměstě, taky chvíle s kafem před klubem, anebo nákupy v místním vinylovém krámku. Co si nakoupil v Kabinetu múz?

10 + 1 = Irena Havlová

redakce 04.09.2021

Irena Havlová nám dala poslechnout pár písniček oblíbených i formativních, do nichž se rádi propadneme. Stejně jako do koncertů Havlových.

Kam na rajz s Ondřejem Bezrem

redakce 02.09.2021

Hudební publicista, portrétista, dramaturg a muž dlouhých uší se chystá nejen na vlastní festival.

Vstupní prohlídka: Waterbased

redakce 30.08.2021

Velká naděje ze Slovenska, toho času v Praze, to je slovenské dreampopové duo Waterbased. Co o nich víme?

Vstupní prohlídka: Lofn

redakce 29.08.2021

Zkraje září jim vychází první dlouhohrající nahrávka Post-Apo Romance, a to hned na výrazném zahraničním labelu Veyl.

Vstupní prohlídka: Josefina Dusk

redakce 25.08.2021

A protože Josefína Dušková učarovala i nám, nesmí chybět v lajnapu druhého ročníku festivalu Moody Moon Noize. Jak se umělkyně dívá na svět kolem nás?

Kam na rajz s Demim Mortuusem

redakce 23.08.2021

Demi Mortuus, coby člen Sanctuary crew, která pořádá goth friendly koncerty, festival Prague Gothic Treffen a parties Batsave či Dark 80s, nás pozve nejen do Futura a nejen mezi gotiky.

Kino FMz: Tátům a jejich dcerám

Jakub Blaho, Jiří Přivřel, Viktor Palák, 3DDI3, Lukáš Masner 18.08.2021

Na které filmy se těší naše filmová redakce a které doporučuje ke zhlédnutí?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace