Články / Seriály

Track týdne: Soko - Blasphémie

Track týdne: Soko - Blasphémie

Maria Pyatkina | Články / Seriály | 04.06.2020

Začínám mít tendenci se v průběhu roku pořád vracet k té samé desce. Přičemž k desce zdaleka ne nové, pouze objevené se značným zpožděním. Minulý rok jsem se naučila nazpaměť takřka všechny písničky z vynikajícího alba Ctrl R&B divy SZA, teď už několik měsíců za sebou točím postpunkové album Soko My Dreams Dictate My Reality. Od té doby, co jsem koncem února pozorovala z okna letadla oblaka zalitá sluncem a u toho poslouchala snivý duet Soko a Ariela Pinka Monster Love, do mé hudební knihovny nepřistála žádná deska, u které bych s láskyplnými vzpomínkami trávila tolik času.

V Bordeaux narozená herečka, producentka a Gucciho múza Stéphanie Alexandra Mina Sokolinski se na albu My Dreams Dictate My Reality lehce nakřáplým pološeptem svěřuje s nočními můrami a náladovými skoky nebo poněkud ironicky zkoumá otázky genderu („Tak kdo nosí kalhoty a kdo zalévá kytky?“). Je energické, jízlivé a temné, mnohem výraznější a tvrdší než debut I Thought I Was An Alien z roku 2012, jemuž vládly mimořádně křehké písničky připomínající pokojové nahrávky deníkových útržků. Soko říká, že se na něm vyzpovídala ze svých strachů a dětských traumat, zatímco druhým albem chtěla nad tím vším převzít kontrolu.

Dnes je jí čtyřiatřicet, žije se synem Indigo Blue (pojmenovaném po písničce kapely The Clean) a s partnerkou Stellou v Los Angeles a z domácí izolace vysílá na YouTube pokojové verze písniček z chystaného třetího alba. Minulý týden se na svém kanále zjevila v červených šatech s bílým límcem a poprvé zazpívala v rodném jazyce. „První písnička, kterou jsem kdy napsala ve francouzštině. Možná proto, že jsem se cítila nejtragičtěji. A nejerotičtěji. Všechno najednou. Doufám, že se bude líbit. Pusu,“ vzkázala pod videem. Teskný a zasněný motiv, šepot a valčíkový refrén – skladba Blasphémie by klidně mohla být soundtrackem k nějakému (ne nutně francouzskému a ne nutně starému) filmovému dramatu. Scény milenců prožívajících vášnivá muka a hlubokou něhu v kulisách mlhavého evropského města se přímo nabízí. A fatalismus, který k takovým příběhům patří, si našel cestu i do téhle písničky. „V podstatě je o tom, že vezmeš něco krásného a zničíš to, přičemž víš, že to zničíš, ale nemůžeš s tím vůbec nic udělat.“

„Bojím se zemřít sama. Usnout a nikdy se neprobudit. Nikdy neucítit dotek tvé tajemné kůže.“ Téma smrti Soko zpracovává celou svou kariéru a vlastně i celý život, od té doby, co jí v pěti letech zemřel tatínek. Boj s démony, který Soko reflektuje v hudbě, ale možná přes počáteční zranění a pozdější vzpíraní konečně dochází smíření. Jiný singl, který předchází novému albu, deklaruje: Být smutný není zločin. Smutek nemizí, ale časem nastupuje uvědomění, že se za něj nemusíme stydět. Nová deska Soko nazvaná Feel Feelings vychází příští pátek.

Info

Soko (us)
Facebook umělkyně

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Tante Elze

redakce 11.01.2021

Čerpá inspiraci jak v běžných věcech, tak v tvorbě Leoše Janáčka nebo v poselství Františka z Assisi. Jak Veronika žije a jak její tvorbu ovlivňuje mateřství?

Katetr: Drž, pse

Jarmo Diehl 10.01.2021

Plyšový maňásek Adolfeen, Smack, Kittchen, hodně lásky a psychedelie. Začátek roku není vůbec hluchý.

Katetr: Nemusíš klečet, když jsi sám

Jarmo Diehl 03.01.2021

Seriál Novinky na česko-slovenské scéně pokračuje, ovšem už pod jiným názvem a ještě v osobnější tónině. Milion+, Moonshye, Modré hory. Em i další abeceda.

10+1 = Michal Burget (Nekola)

redakce 27.12.2020

10+1 tentokrát neznačí jen výběr oblíbených písniček, ale rovnou jedenácti nejlepších desek letošního roku.

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

redakce 22.12.2020

Co nezjistíte z desky Jana Fice, dočtete se níže. Oblíbené pochutiny, nápoje, vycházkové trasy a místa, kam se chodí zašít.

Novinky na česko-slovenské scéně: Nie si hovado, nie si víla

Jarmo Diehl 20.12.2020

Hodně rapů, ale taky "darkpopová víla". Něha i hulení, flexení. A metal na kolejích.

Pod pultem Kabinetu #4

Adéla Polka 17.12.2020

Sedím v Kabinetě v obědové pauze a dávám si hrstkovou polévku. „Jo, tady je nejlepší atmo.“

Track týdne: Two Feet - Time Fades Away

Michaela Šedinová 10.12.2020

Two Feet nepíše zrovna optimistické písničky, naopak jsou plné temnějších emocí od melancholie po vztek.

Pod pultem Kabinetu #3

redakce 08.12.2020

Další výběr z katalogu Kabinet Records, tentokrát pod taktovkou Martina E. Kyšperského z brněnských Květů.

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Jarmo Diehl 06.12.2020

Bratrské techno, metalové šlágry i electropopové diskotéky. Byl to pestrý týden, romance pro černé labutě i letní vzpomínky na vychillenou pláž.