Články / Seriály

Track týdne: Soko - Blasphémie

Track týdne: Soko - Blasphémie

Maria Pyatkina | Články / Seriály | 04.06.2020

Začínám mít tendenci se v průběhu roku pořád vracet k té samé desce. Přičemž k desce zdaleka ne nové, pouze objevené se značným zpožděním. Minulý rok jsem se naučila nazpaměť takřka všechny písničky z vynikajícího alba Ctrl R&B divy SZA, teď už několik měsíců za sebou točím postpunkové album Soko My Dreams Dictate My Reality. Od té doby, co jsem koncem února pozorovala z okna letadla oblaka zalitá sluncem a u toho poslouchala snivý duet Soko a Ariela Pinka Monster Love, do mé hudební knihovny nepřistála žádná deska, u které bych s láskyplnými vzpomínkami trávila tolik času.

V Bordeaux narozená herečka, producentka a Gucciho múza Stéphanie Alexandra Mina Sokolinski se na albu My Dreams Dictate My Reality lehce nakřáplým pološeptem svěřuje s nočními můrami a náladovými skoky nebo poněkud ironicky zkoumá otázky genderu („Tak kdo nosí kalhoty a kdo zalévá kytky?“). Je energické, jízlivé a temné, mnohem výraznější a tvrdší než debut I Thought I Was An Alien z roku 2012, jemuž vládly mimořádně křehké písničky připomínající pokojové nahrávky deníkových útržků. Soko říká, že se na něm vyzpovídala ze svých strachů a dětských traumat, zatímco druhým albem chtěla nad tím vším převzít kontrolu.

Dnes je jí čtyřiatřicet, žije se synem Indigo Blue (pojmenovaném po písničce kapely The Clean) a s partnerkou Stellou v Los Angeles a z domácí izolace vysílá na YouTube pokojové verze písniček z chystaného třetího alba. Minulý týden se na svém kanále zjevila v červených šatech s bílým límcem a poprvé zazpívala v rodném jazyce. „První písnička, kterou jsem kdy napsala ve francouzštině. Možná proto, že jsem se cítila nejtragičtěji. A nejerotičtěji. Všechno najednou. Doufám, že se bude líbit. Pusu,“ vzkázala pod videem. Teskný a zasněný motiv, šepot a valčíkový refrén – skladba Blasphémie by klidně mohla být soundtrackem k nějakému (ne nutně francouzskému a ne nutně starému) filmovému dramatu. Scény milenců prožívajících vášnivá muka a hlubokou něhu v kulisách mlhavého evropského města se přímo nabízí. A fatalismus, který k takovým příběhům patří, si našel cestu i do téhle písničky. „V podstatě je o tom, že vezmeš něco krásného a zničíš to, přičemž víš, že to zničíš, ale nemůžeš s tím vůbec nic udělat.“

„Bojím se zemřít sama. Usnout a nikdy se neprobudit. Nikdy neucítit dotek tvé tajemné kůže.“ Téma smrti Soko zpracovává celou svou kariéru a vlastně i celý život, od té doby, co jí v pěti letech zemřel tatínek. Boj s démony, který Soko reflektuje v hudbě, ale možná přes počáteční zranění a pozdější vzpíraní konečně dochází smíření. Jiný singl, který předchází novému albu, deklaruje: Být smutný není zločin. Smutek nemizí, ale časem nastupuje uvědomění, že se za něj nemusíme stydět. Nová deska Soko nazvaná Feel Feelings vychází příští pátek.

Info

Soko (us)
Facebook umělkyně

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Ai Fen

redakce 04.07.2020

Kde hudebníci žijí a jaká místa jsou jim blízká? S Ai Fen o Starém městě, cestování a kavárnách.

Full Moon 10: Editorské tipy Lukáše Grygara

redakce 02.07.2020

"Strašně mi splývá to, co jsem psal, to, co jsem editoval, čemu jsme se smáli a z čeho jsme měli s ostatními radost," říká Lukáš Grygar ke svému editorskému výběru.

Track týdne: Jean Dawson – Clear Bones

Jakub Šíma 02.07.2020

Jean Dawson je dítě internetu. Není tak náhoda, že první jméno, které se mi při jeho poslechu vybavilo, bylo Brockhampton.

Kam na rajz s Elou Tolstovou

redakce 28.06.2020

Kam by vyrazila zpěvačka Tolstoys jako návštěvník? Do Prahy, Lublaně nebo na Pohodu.

Track týdne: Helena Hauff & Morah – Segment 3

mexhouse 25.06.2020

Ještě před pár lety nebylo jednoduché zorientovat se v názorech německé producentky Heleny Hauff.

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Barbora Kadlíčková 18.06.2020

Že „Golden Age is (definitely) over“ je patrné už z prvního singlu nového alba Goliath, jehož dystopický videoklip překvapivě vznikl v mosteckých uhelných dolech.

Protokol: Ficture

redakce 12.06.2020

Ficture vytváří bohatý zvuk kombinující nejen paletu živých nástrojů, ale i celou škálu vlastních samplů. Kde ho slyšet a co mu zní hlavou?

Track týdne: Skeleton – Mark of Death

Dantez 11.06.2020

V době, kdy metalové weby dávají na odiv hardcoreové skupiny s předponou „post“, stále existují ty, které drhnou žánrové variace v jejich špinavé, zatuchlé, zpátečnické podobě.

Track týdne: Seaven Teares – Headless Statue

Jan Starý 28.05.2020

Newyorská alternativní scéna jako životaschopný ekosystém, ale i coby oběť rostoucích nájmů a gentrifikace. Covid tomu nepomůže, ovšem krásné skladby vznikají dál.

Versus: Lorenzo Senni - Scacco Matto

David Čajčík, František Formánek, mexhouse 22.05.2020

Italského producenta Lorenza Senniho máme v redakci rádi. A to napříč věkovými kategoriemi. Jaká je jeho nová deska? Vyjeté Porsche, nebo středověké cemballo?