Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Toyota Vangelis

Vstupní prohlídka: Toyota Vangelis

redakce | Články / Seriály | 25.01.2021

Toyota Vangelis (vl. jménem Václav Peloušek) vynálézá elektronické hudební nástroje v Bastl Instruments a ve vlastní tvorbě hledá rozhraní mezi člověkem a strojem pod notnou vrstvou autotunu. V jeho textech se intimita mísí s globálními tématy, jako jsou velká data, klimatická krize nebo digitální odcizení. Václav v loňském roce spolupracoval s Never Sol na EP Moc a nyní vyplňuje koncertní odmlku přípravou nových spoluprací a prohlubováním a nahráváním materiálu na novou desku. Seznamte se.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Mega mě baví přemrštěný experimentální písničkářství, kterýmu se teď říká hyper pop a kontrastně k tomu českej 70s/80s normalizační pop. Baví mě dobře napsaný věci s extrémní inovativní produkcí. Myslím si, že je zdravý mít lokální ambice a sdělení, a přitom mít světovej zvuk. Pak se totiž zpětně to lokální zdá víc aktuální, důležitý a ve výsledku i světový.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Baví mě memy, můj pejsek Dingo, anime, YouTube a Adventure Time. Živím se inovací elektronických hudebních nástrojů v Bastl Instruments. Je to komplexní, mega to trvá, ale nikdy tě to nenechá hnít na místě.

Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Nejhorší je, že si nemůžu poslechnout a užít si ty svoje věci na tom velkým zvuku. Kvůli mikrofonu musí být odposlechy trochu kompromis.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Nevědomá bezohlednost či dekadence.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Ruská vodka v mrazáku, matcha a sušený ovoce. Bagety never.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Loni to byla hardwarová infrastruktura, abych mohl svoje nový věci hrát naživo. Ale teď víc topím čas i peníze za to, abych z toho live materiálu mohl vyprodukovat hotový nahrávky. Taky desetkrát obrátím každý slovo ve svých textech, protože čeština je hodně osobní, vrstevnatá a taky nezní vždycky úplně dobře.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Dechberoucí komplexita a barevnost, kterou je třeba oslavovat. Cokoliv se dá stylizovat do libovolné křiklavosti či unylé šedi. Ještě jsme dostatečně nevybudovali funkční paralelní struktury, aby se ty starý toxický mohly v klidu zhroutit.

Info

Toyota Vangelis
Fb interpreta

foto © Matjaz Rust

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Ichiko Aoba

redakce 23.10.2021

Ichiko Aoba napsala své oceňované album jako soundtrack k fiktivnímu filmu. A jak je vidět, filmový doprovod je její oblíbenou hudební inspirací

Radio FMz: Soundtracky k bondovkám

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 20.10.2021

Opět hledáme nejzajímavější tracky z uplynulého týdne, zlomená srdce, kam se podíváš.

Pořadatelská: Pavel Zelinka (Sanctuary.cz)

redakce 19.10.2021

Od začátku tisíciletí nárazově pomáhal s organizací koncertů, teď stojí za akcemi komunity kolem Sanctuary.cz, soustředěného na gotickou scénu nejen u nás.

Vstupní prohlídka: Skaraz

redakce 18.10.2021

O co jde česko-ukrajinsko-argentinské trojici? Vypimpená koncertní backstage to není.

10 + 1 = Bruno Bassi (The Gluts)

redakce 17.10.2021

Bubeník skupiny The Gluts, Bruno Bassi, se s námi podělil o jedenáctku písniček, které ho formovaly. Jak se to na něm projevilo, se můžete přesvědčit za pár dní v pražském…

God and Eve: Tak to pusť…

redakce 15.10.2021

Co říká Boh Vajec na novinku od Die Mannschaft? A který track vás donutí myslet na obřízku?

Track týdne: NOUS, Laraaji, Arji OceAnanda - Giving Praise

Jarmo Diehl 13.10.2021

Kruh je nekonečný? V podání Christophera Bona a jeho spolupracovníků (Thor Harris, Greg Fox ad.) určitě. Všední rituály a nevšední zážitky.

Vstupní prohlídka: Kolektivní Halucinace

redakce 11.10.2021

Kolektivní Halucinaci baví písně od minnesengrů Krále Václava II. až po Lennona a McCartneyho, Dylana, Janotu, Typlta nebo Lyrika a Beneho.

Vstupní prohlídka: The Sidewaves

redakce 27.09.2021

Na internetech se toho o nich příliš nedočtete, tak jsme šli přímo ke zdroji. Indiepopoví The Sidewaves.

Tak daleko, tak blízko: Pavel Štorek

redakce 19.09.2021

Pavel Štorek je uměleckým ředitelem festivalu mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu. Kde se sám rád pohybuje?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace