Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 14.06.2019
Bratři Edward a Alfons Elricovi, jejichž pubertální věk ani zdaleka neodpovídá jejich znalostem a zkušenostem, stále putují a hledají jak Alfonsovo tělo (sic!), tak způsob, jak navrátit matku mezi živé. Edward je státním alchymistou, což mu dává velkou moc, na druhou stranu jde o stigma, neboť státní aparát není vůči občanům příliš přívětivý.
Pátým svazkem z celkových sedmadvaceti se stále nacházíme v první pětině, proto není divu, že Hiromu Arakawa na čtenáře sype nové postavy, s jejichž pomocí nejen sune příběh vpřed, ale odhaluje minulost obou bratří. Předchozí kniha vrcholila tragickou událostí, zemřela jedna z důležitých postav. Arakawa úvod následujícího dílu pojala tak, že když něco umře, musí se něco nového zrodit. Bratři Elricové se dostávají do situace, kdy si musí poradit s domácím porodem, což je vzhledem k jejich věku zdrojem groteskních situací, které autorka zdůrazňuje výrazně zjednodušenou kresbou.
recenze na Ocelového alchymistu 4 zde
V druhé části se Edward a Alfons setkávají s důležitou osobou ze své minulosti – učitelkou alchymie, díky níž se Edward dal na řemeslo. Tak se dostáváme do dětství hlavní dvojice a dozvídáme se podrobnosti o jejich rodině a tragických osudech, které formovaly jejich budoucnost. Tady už výrazně ubývá groteskní zkratkovitosti a Arakawa drnká na jiné emoční struny. I díky tomuto střídání nálad není těžké se do příběhu ponořit a ztotožnit se s hlavními hrdiny, kteří mají své kladné i stinné stránky.
Rozsáhlý příběh Ocelového alchymisty spíše než rozmáchlé epické vyprávění připomíná nekonečnou telenovelu. V ní se emoce míchají jako v obřím koktejlu, který pomalu srkáte brčkem a s pomlaskáváním si vychutnáváte jednotlivé chutě.
Hiromu Arakawa - Ocelový alchymista 5 (Crew, 2018)
web nakladatelství
3DDI3 17.12.2022
To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?
3DDI3 18.06.2022
Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…
Martin Šinkovský 21.04.2022
Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...
redakce 12.03.2022
Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.
3DDI3 05.03.2022
Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.
3DDI3 31.01.2022
Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.
Martin Šinkovský 29.01.2022
Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.
3DDI3 27.01.2022
Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.
3DDI3 22.01.2022
Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.
3DDI3 15.01.2022
Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.